czwartek, 28 września 2023

Wiadomości

Nowa „czysta" polityka?

We wtorek 12 grudnia minął ostateczny termin jaki sztaby wyborcze miały na usunięcie swoich plakatów. W zgodnej opinii strażników miejskich, pracowników spółdzielni mieszkaniowych oraz mieszkańców miasta – powyborcze Grajewo jest wyjątkowo czyste

Przepisy ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatu i sejmików województw jasno określają, że plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia kampanii wyborczej pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów. Problem w tym, że politycy notorycznie zapominali o ich świętych obowiązkach tuż po zakończeniu kampanii wyborczej.

Efektem takich praktyk było nie tylko z niesmaczenie wyborców, ale także a może przede wszystkim zaśmiecone ulice, podwórka, czy klatki schodowe. Podobnie przez lata było w Grajewie. Tegoroczne wybory samorządowe pokazały, że w tej kwestii prawo nareszcie zaczyna obowiązywać także polityków.  

- Choć nie zwracam szczególnej uwagi na wyborcze plakaty, czy ulotki muszę przyznać, że  miasto jest wyjątkowo czyste. Widać, że tym razem politycy zadbali o powyborcze porządki - mówi Łukasz Narolewski, mieszkaniec Grajewa.

Podobnie uważają pracownicy SMLW – jak na razie nikt z mieszkańców nie zgłosił faktu zaśmiecenia klatki schodowej przez wyborcze ulotki. Wyjątkowo mało pracy z nieodpowiedzialnymi politykami mają również grajewscy strażnicy miejscy.    

- Myślę, że poskutkowało medialne przypomnienie kilku przepisów dotyczących sprzątnięcia przez polityków swoich plakatów. Patrolując ulice miasta naprawdę rzadko napotykamy na  pozostałości kampanii wyborczej. W przypadku zalegających wciąż plakatów będziemy egzekwować od komitetów wyborczych ich natychmiastowe usunięcie - poinformował Wojciech Formejster, komendant SM w Grajewie.

Adam Mazurek, e-Grajewo.pl

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.