piątek, 28 stycznia 2022

Wiadomości

  • 10 komentarzy
  • 10865 wyświetleń

Nasze kapliczki

Kapliczki, czy to przydrożne, czy podwórkowe rozpowszechniły się w tych krajach, w których religia ma silną podbudowę ludową, a wyznawanie jej jest zjawiskiem codziennym i naturalnym, a nie tylko odświętnym.

Są wyrazem czyjegoś bólu, radości, pragnień, dziękczynienia. Pomagają w codziennej modlitwie, zwłaszcza tym, którzy do kościołów mają za daleko. Niestety w XXI wieku tracą na swojej popularności i wartości. Pogoń za dobrem materialnym, sprawiła, że w życiu codziennym nie zwracamy uwagi na to, co piękne, co wiąże się z naszą kulturą i historią, jak również religią. Niegdyś, co wieczór ludzie zbierali się na wspólnych, wieczornych modlitwach…Niestety ten zwyczaj również odszedł w zapomnienie wraz z wygasającą popularnością przydomowych kapliczek.

Mimo to takie maleńkie ołtarzyki można jeszcze zobaczyć nawet wśród grajewskich domów i ulic. Wystarczy tylko wyostrzyć wzrok podczas niedzielnego spaceru, a wśród podwórkowych krzewów, kwiatów a czasem również zarośli (na tych mniej zadbanych posesjach) dostrzec można pięknie rzeźbione figurki świętych. Tych bardziej popularnych jak Marii, Józefa, Jezusa, a także tych mniej znanych, np. Apostołów. Czasem wystarczyłoby tylko trochę wolnego czasu, by podwórkowa kapliczka wróciła do lat swej świetlności. Lecz potrzeba do tego również odrobinę chęci.

W pędzącym świecie znajdźmy chwilę w czasie sobotniego wieczoru i uprzątnijmy nasze kapliczki, tak by były bardziej widoczne i mniej zapomniane.

Dodaj zdjęcie do galerii

e-Grajewo.pl

czwartek, 27 stycznia 2022

50 osób zakażonych w Grajewie

Komentarze (10)

to prawda.. hmm chyba czas to zmienic..

a ja nie mam kapliczki:(

a mojej nie ma kapliczki naprawde powinniscie wyostrzyć wzrok podczas niedzielnego spaceru

zrobcie zdjecie kapliczki na koncu konopskiej :) to jest sliczna i zadbana kapliczka :)

od kiedy to mamy siemodlic do Jozefa czy apostolow? Mamy sie modlic tylko i wylacznie do Boga! Nawet sam Jezus powiedzial ze mamy sie modlic tylko do Jego Ojca!

wiele jest starych kapliczek w Grajewie i okolicy,ale tez w tejze okolicy jest kilka nowych,pieknych wykonanych z kamienia przez ludzi,ktorzy tym sie zajmuja tyle ze to wymaga duzej pracowitosci.

ja nie mam kapliczki. Jeżeli ktos hce pomodlić się w stareej kapliczce Zapraszam do DYBŁY przejeżdżając tą wsią zauwazyłam kapliczke zatrzymalam sie weszlam do srodka byla naprawde cudna jadąc wsią spytalam się pewnej kobiety ile ta kapliczka ma lat... Ona odpowiedziala ze nie wie dokladne lecz ma napewno 200 ;))

niech ktos zrobi zdjecie kapliczki z dybly jest piekna, ja niestety nie mam takiej mozliwosci;(

Jeżdżę na jezioro i widzę kapliczkę na kolonii w Boguszach, ona jest piękna. Pokażcie ją . Warto!

Niech dobry Bóg wspiera tych, którzy tak ciepło mówią o symbolach naszej wiary.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.