czwartek, 15 maja 2025

Warto przeczytać

Najczęstsze błędy przy zawieraniu umowy OC - czego unikać?

Wybór odpowiedniej polisy OC to kluczowa decyzja, która wpływa na bezpieczeństwo finansowe kierowcy w razie wypadku. Niestety, wiele osób popełnia błędy przy zawieraniu umowy, które mogą skutkować niepotrzebnymi kosztami lub brakiem odpowiedniej ochrony. Zbyt pochopne podejmowanie decyzji, niezrozumienie warunków umowy czy pomijanie istotnych szczegółów to powszechne pułapki. W tym artykule przedstawimy najczęstsze błędy, których należy unikać, aby cieszyć się dobrze dobraną polisą OC.


Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce musi zapewnić ciągłość ubezpieczenia swojej maszynie. Jeśli nie wywiążesz się z tego obowiązku, możesz ponieść konsekwencje, zwłaszcza finansowe. Wykrycie przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nawet 1-dniowej przerwy w ubezpieczeniu skutkuje nałożeniem kary za brak OC. W 2025 roku za brak ochrony dla swojego samochodu osobowego zapłacisz od 1870 zł do 9330 zł!


Pamiętaj, że jeśli spowodujesz szkodę nieubezpieczonym samochodem, będziesz musiał pokryć wszystkie koszty związane z jej likwidacją z własnej kieszeni. Może to obejmować zarówno naprawę uszkodzonego pojazdu, jak i odszkodowania dla pokrzywdzonych osób. W skrajnych przypadkach koszty te mogą okazać się ogromne, co poważnie wpłynie na Twoje finanse i obciąży budżet.


Najczęściej popełniane błędy przy zakupie polisy

Już wiesz, dlaczego zachowanie ciągłości w ubezpieczeniu pojazdu jest tak ważne oraz jakie są konsekwencje zaniechania tego obowiązku. Sprawdź teraz, jakie błędy popełniają kierowcy w trakcie zakupu polisy oraz jak ich unikać, aby cieszyć się odpowiednio dobraną polisą OC, która zapewni Ci pełną ochronę i bezpieczeństwo finansowe.


Zawieranie umowy ubezpieczeniowej na ostatnią chwilę

Kupiłeś ostatnio pojazd, postanowiłeś odłożyć w czasie decyzję o zakupie nowego OC i korzystać z polisy po zbywcy? Oczywiście masz do tego prawo! Pamiętaj jednak, że takie ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie na następny okres. Oznacza to, że ochrona wygaśnie ostatniego dnia obowiązywania polisy, a Ty będziesz musiał zadbać o zawarcie nowego ubezpieczenia. Jeśli zapomnisz o tym terminie, możesz narazić się na brak ochrony oraz konsekwencje finansowe związane z brakiem ciągłości OC.

Dlatego tak ważne jest, aby nie odkładać zakupu polisy na ostatnią chwilę. Aby uniknąć takiej sytuacji, zacznij szukać oferty odpowiednio wcześnie, np. na 30 dni przed końcem dotychczasowej ochrony. Oprócz tego, nabywając polisę z wyprzedzeniem, masz szansę na niższe ceny!


Ekspert Mubi radzi:

 - Pamiętaj, że ceny ubezpieczeń mogą się zmieniać, a agent ubezpieczeniowy nie jest w stanie zagwarantować, że składka za polisę pozostanie stała do momentu podpisania umowy. Jeśli oferta jest dla Ciebie atrakcyjna, ale nie możesz opłacić jej od razu, a do rozpoczęcia ochrony pozostało jeszcze trochę czasu, nie rezygnuj z niej. Większość towarzystw ubezpieczeniowych ustala termin płatności składki najpóźniej na dzień przed rozpoczęciem polisy. Oznacza to, że możesz wykupić ubezpieczenie wcześniej i mieć pewność, że cena pozostanie taka sama - mówi Magdalena Cichosz, ekspert porównywarki ubezpieczeń Mubi.


Zakup polisy bez wcześniejszego porównania ofert

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które jest uregulowane prawnie. Oznacza to, że zakres takiej ochrony jest taki sam w każdym towarzystwie. Pamiętaj jednak, że zakup polisy w dowolnej firmie ubezpieczeniowej nie jest bez znaczenia. Zasadniczą różnicą, którą zauważysz, porównując oferty różnych ubezpieczycieli, jest cena takiej ochrony. Sprawdzając propozycję ubezpieczenia w kilku miejscach, możesz znaleźć ofertę tańszą nawet o kilkaset złotych!


Jeśli chcesz otrzymać zestawienie ofert od kilkunastu ubezpieczycieli jednocześnie, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń, np. Mubi. W tym miejscu będziesz mógł sprawdzić propozycje aż od 19 ubezpieczycieli. Jeśli zastanawiasz się, jakie czynniki wpływają na koszt Twojej polisy oraz w jaki sposób możesz obniżyć cenę swojego OC, to odpowiedź oraz wskazówki znajdziesz tutaj: https://mubi.pl/najtansze-oc/ .


Brak wcześniejszego zapoznania się z OWU

Przeglądając oferty ubezpieczenia, z pewnością natrafiłeś na załączniki, takie jak OWU czy karta produktu. Ważne jest, abyś dokładnie zapoznał się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), ponieważ to w nich zawarte są kluczowe informacje dotyczące zakresu ochrony, ewentualnych wyłączeń oraz obowiązków ubezpieczonego. Brak wcześniejszego zrozumienia OWU może prowadzić do nieporozumień i nieprzyjemnych niespodzianek w czasie trwania umowy.


Wskazanie miejsca zameldowania, a nie faktycznego miejsca zamieszkania

Podczas wypełniania formularza na stronie ubezpieczyciela czy dowolnej porównywarki ubezpieczeń spotkasz się z pytaniem dotyczącym Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli aktualnie nie przebywasz w miejscu swojego zameldowania, pod żadnym pozorem nie zatajaj tej informacji. Otóż dla towarzystw największe znaczenie ma fakt, gdzie najczęściej parkujesz oraz użytkujesz swój pojazd.

Ubezpieczyciele, ustalając składkę za OC, oceniają ryzyko ubezpieczeniowe. Twoje miejsce zamieszkania ma dla nich znaczenie, ponieważ na tej podstawie weryfikują, czy w tym rejonie występuje dużo wypadków oraz kradzieży. Ponadto ubezpieczyciele zakładają, że w większych miastach występuje intensywniejszy ruch drogowy, co zwiększa ryzyko kolizji. W związku z tym polisy OC dla tamtejszych kierowców mogą być droższe. W mniejszych miejscowościach składki na OC są zazwyczaj niższe.

Jeśli podczas trwania umowy ubezpieczenia wyjdzie na jaw, że infromacje podałeś niezgodne ze stanem faktycznym, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo dokonać rekalkulacji składki, uwzględniając prawdziwe miejsce Twojego zamieszkania. W efekcie może się okazać, że będziesz zobowiązany dopłacić do obowiązującej polisy.


Zatajenie faktu, że młody kierowca będzie korzystać z pojazdu

Zatajenie faktu, że młody kierowca będzie korzystać z pojazdu może prowadzić do poważnych konsekwencji podczas trwania umowy ubezpieczeniowej. Jeśli Twoja pociecha dopiero co zdała egzamin na prawo jazdy i planuje czasami korzystać z Twojego auta, koniecznie poinformuj o tym ubezpieczyciela. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości składki uwzględniają wiele czynników, w tym wiek i doświadczenie kierowcy.

Młodsze osoby, szczególnie te, które dopiero zaczynają swoją przygodę za kółkiem, są uważane za bardziej narażone na ryzyko spowodowania wypadku. Zatem, jeżeli zataisz tę informację, w razie kolizji lub szkody ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania (w przypadku szkody z AC) lub przeprowadzić rekalkulację składki, co będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Jeśli po uwzględnieniu młodego kierowcy składka na ubezpieczenie OC okaże się zbyt wysoka, rozważ opcję płatności w ratach – np. w 2 lub 4 transzach. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://mubi.pl/poradniki/gdzie-kupic-oc-na-raty/ .


Gdzie kupić najtańsze ubezpieczenie OC?

Jeśli zależy Ci na zakupie najtańszego ubezpieczenia OC, zacznij od porównania ofert od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Ceny polis mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek kierowcy, marka i model pojazdu czy miejsce zamieszkania.

Korzystając z porównywarek ubezpieczeń online, możesz łatwo sprawdzić oferty wielu firm w jednym miejscu. Dzięki temu szybko znajdziesz polisę, która odpowiada Twoim potrzebom, a jednocześnie nie obciąży nadmiernie Twojego budżetu. Dodatkowo, sprawdzając dostępne promocje czy rabaty, obniżysz koszt składki OC. Pamiętaj również, że decyzję o wyborze ubezpieczenia możesz podjąć, korzystając z pomocy stacjonarnych agentów ubezpieczeniowych.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.