Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, które określa Kodeks cywilny, każda osoba, która została w jakiś sposób poszkodowana, ma prawo domagać się naprawienia szkody przez jej sprawcę. W praktyce najczęściej oznacza to zadośćuczynienie w formie pieniężnej. Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni sprawcę szkody przed takimi konsekwencjami. W związku z tym, że dla posiadaczy samochodów posiadanie takiego ubezpieczenia jest obowiązkowe, to najczęściej wybierają oni najtańsze OC. Warto jednak wiedzieć, co dokładnie takie ubezpieczenie obejmuje.
Ogólnie rzecz ujmując, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kierowców chroni sprawcę szkody przed roszczeniami ze strony osoby lub osób poszkodowanych. Oznacza to, że w przypadku spowodowania wypadku lub kolizji osoba, lub osoby poszkodowane otrzymają odszkodowanie w ramach polisy OC sprawy. Innymi słowy, wszelkie szkody pokryje firma ubezpieczeniowa.
Co ważne, taką ochroną ubezpieczeniową objęty jest każdy kierowca prowadzący auto w chwili zdarzenia drogowego, a nie jedynie jego właściciel. Jeśli zatem właściciel samochodu użyczy auta innej osobie, a ta wyrządzi szkodę, to osoba poszkodowana również otrzyma odszkodowanie z polisy OC właściciela pojazdu. Wynika to z tego, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, ubezpieczenie zawiera się na samochód, a nie na konkretnego kierowcę. Najczęściej okres trwania polisy OC to 12 miesięcy. Po tym czasie polisa musi być odnowiona.
Pod pojęciem szkody rozumie się uszkodzenie lub zniszczenie mienia (zarówno auta, jak i przedmiotów znajdujących się wewnątrz auta), rozstrój zdrowia, uszkodzenie ciała, a także śmierć. Do szkody powstać może w wyniku kolizji lub wypadku, a także podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu, załadunku i rozładunku pojazdu oraz zatrzymania lub postoju pojazdu.
Jeśli chodzi o szkody w mieniu, to wyróżnia się tu szkodę częściową oraz szkodę całkowitą. W przypadku szkody częściowej firma ubezpieczeniowa uznaje, że możliwa jest jej naprawa. Z kolei w przypadku szkody całkowitej, ubezpieczyciel uznaje, że z ekonomicznego punktu widzenia naprawa szkody jest nieopłacalna. Warto podkreślić, że odpowiedzialność towarzystw ubezpieczeniowych limitowana jest do wysokości sumy gwarantowanej. W przypadku szkody na osobie limit wynosi 5 210 000 euro. W przypadku szkody w mieniu limit wynosi 1 050 000 euro.
W przypadku szkód w mieniu, które powstały w wyniku zdarzenia drogowego, osoba poszkodowana ma prawo domagać się takich świadczeń jak:
Z kolei w przypadku szkód osobowych, liczyć można na takie świadczenia jak:
Co ważne, o odszkodowanie starać mogą się również najbliżsi poszkodowanego, jeśli ten w wyniku zdarzenia drogowego poniesie śmierć. Rodzina starać się może o rentę alimentacyjną, odszkodowanie za pogorszenie się sytuacji finansowej, zadośćuczynienie za cierpienie oraz zwrot kosztów pogrzebu.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)