Kultura i rozrywka

Monaster w Supraślu na liście Pomników Historii

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył w piątek (3.02) dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na listę Pomników Historii - wśród nich znalazł się klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu. Tekst rozporządzenia z rąk Prezydenta odebrał prawosławny biskup supraski Andrzej Borkowski, w uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

 

- Bardzo się cieszymy, że kolejny obiekt, po Tykocinie, z naszego województwa uzyskał tak wysoki status, jakim jest Pomnik Historii. Wyróżnienie przyznane przez Prezydenta RP to docenienie dotychczasowych wysiłków przy remoncie monasteru i mobilizuje na pewno do dalszej pracy, by odzyskał on dawny blask - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

 

Klasztor w Supraślu to jeden z najstarszych wciąż funkcjonujących ośrodków monastycznych Kościoła prawosławnego w Polsce. Pochodzące z różnych okresów historycznych budynki obrazują wielowiekowe trwanie Kościoła prawosławnego oraz greckokatolickiego w historii pogranicza Korony i Litwy. Znajdowała się tu cenna biblioteka i słynna oficyna supraska, w której – obok ksiąg liturgicznych – drukowano wybitne dzieła Oświecenia. Odbudowa zburzonej podczas II wojny światowej cerkwi pozwoliła na przywrócenie kompleksowi pierwotnego kontekstu historycznego.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.