1 mld 470 mln euro – takie środki daje Polsce Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2004 – 2006. O tym kto i w jaki sposób może starać się o pieniądze z EFS mówili dziś uczestnicy konferencji inaugurującej działalność Regionalnego Ośrodka Szkoleniowego EFS na Podlasiu.
Dotychczas w całym kraju powołano 23 Regionalne Ośrodki, których zadaniem jest informowanie, pomoc w przygotowaniu wniosków i szkolenie w jaki sposób skorzystać z tej puli pieniędzy.
- Powołanie ROSzEFSów ma na celu szeroko zakrojoną i co warto dodać bezpłatną pomoc instytucjom i firmom, które chcą skorzystać w pieniędzy przekazanych Polsce w ramach EFS – mówi Małgorzata Fijołek z PARP. – Dzięki wyszkolonym osobom pracującym w ROSzEFS oraz takiej samej wysokiej standaryzacji usług jest szansa, że te pieniądze zostaną wykorzystane.
Do tej pory większość dotacji z UE przeznaczana była głównie na inwestycje, natomiast EFS jest ukierunkowany na pomoc ludziom. Jego główne obszary działania skupiają się na aktywnej walce z bezrobociem, aktywizacji zawodowej kobiet, rozwoju powszechnego kształcenia i przeciwdziałaniu patologii powstałej na skutek trwałego bezrobocia. Instytucje i firmy, które mają pomysł na to projekty pomocowe mogą składać wnioski w ramach EFS. W tym jak wniosek napisać, jak poruszać się w zawiłościach formalnych i monitorować realizację projektu dowiedzieć się można właśnie w Regionalnym Ośrodku Szkoleniowym EFS, który w Białymstoku znajduje się przy TNOiK.
- Dziś oficjalnie inaugurujemy naszą działalność, ale już od kilkunastu dni zgłaszają się do nas osoby i instytucje zainteresowane wzięciem udziału w szkoleniach i konsultacjach – mówi Ewa Jabłońska – Grzelak dyrektor TNOiK. – Świadczy to o tym, że bardzo dużo jednostek jest zainteresowanym aplikowaniem po środki z EFS, a my bezpłatnie ich przeszkolimy i doradzimy.
Celem ROSzEFS jest promowanie wiedzy wśród instytucji regionalnych o możliwościach związanych z działalnością EFS. Zadaniem Ośrodka Regionalnego jest informowanie, prowadzenie ogólnych szkoleń i doradztwo w zakresie EFS, a także animowanie lokalnych inicjatyw współpracy, inspirowanie w zakresie kreowania pomysłów na dobre projekty oraz organizowanie szkoleń i seminariów dla projektodawców.
Szkolenia kierowane są też do potencjalnych wnioskodawców – władz lokalnych, wyższych uczelni, szkół, lokalnych instytucji rynku pracy, itp.
Na taką pomoc liczyć mogą instytucje i firmy szkoleniowe, które zgłoszą się do Regionalnego Ośrodka Szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego (ROSzEFS).
Osoby i instytucje zainteresowanie udziałem w szkoleniach i konsultacjach zgłaszać się mogą do animatorów projektu.