czwartek, 2 maja 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 4643 wyświetleń

Mieszkańcy Radziłowa pożegnali karnawał

W ostatkowy wtorek 21 lutego 2023 roku mieszkańcy Gminy Radziłów pożegnali karnawał podczas XXIII Zapustów Radziłowskich. Huczną zabawę o godzinie 11:00 rozpoczął zespół "Jarzębinki" z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radziłowie. Gościnnie wystąpiły także Ania Tymoschuk i Karina Vernytska. Dziewczynki zaprezentowały przepiękną i wzruszającą piosenkę o Ukrainie - swoim, ogarniętym wojną, kraju. Wyśpiewane ludowe utwory zachwyciły zebranych gości. Przygotowane przez dzieci inscenizacje słowno - muzyczne, bogate w ludowe przyśpiewki, przebierańców i zabawne sceny wprowadził wszystkich w karnawałowy nastrój.


Kolejnym punktem zapustowej zabawy był efektywny pokaz pozycji z bronią krótką, który zaprezentowała klasa mundurowa z ZS Nr 2 w Grajewie. Uczniowie grajewskiej placówki przygotowali również słodki poczęstunek dla biesiadników Radziłowskich Zapustów. Można było skosztować pysznych pączków oraz faworków.
W dalszej części gości do zabawy porwały zespoły "Z Grodu Szczuków" ze Szczuczyna, "Kłosek" z Niećkowa oraz Klubu Senior+ z Okrasina. Prezentowane ludowe utwory zachęcały do hucznego obchodzenia kończącego się karnawału.


Punktem kulminacyjnym zapustowego wtorku był korowód weselny, który symbolicznie otwiera Ziabela, czyli naturalnej wielkości para kukieł umieszczonych na poziomo ustawionym kole, które ciągnięte przez konia stale się obraca sprawiając wrażenie, że Jan i Izabela wirują w tańcu. W rolę Jana wcielił się Mateusz Łempicki, zaś Izabeli - Dawid Obrycki. Parze młodej towarzyszyły symboliczne kozy, bociany oraz niedźwiedzie. Orszak prowadziło Koło Gospodyń Wiejskich z Radziłowa przy akompaniamencie p. Zbigniewa Mordasiewicza. Do weselnego orszaku przyłączyli się także inni biesiadnicy - uczestnicy zapustów, którzy tańcząc i śpiewając obchodzili radziłowski rynek, odwiedzając pobliskie sklepy i urzędy. 
Wkraczającą na scenę tanecznym i rozweselonym krokiem "parę młodą" przywitało Koło Gospodyń Wiejskich z Radziłowa oraz Klub Senior+ z Okrasina, które zaprezentowało również staropolskie oczepiny Jana i Izabeli. Po symbolicznym "paleniu niedźwiedzi", zwiastującym rychłe nadejście wiosny "para młoda" dołączyła do zabawy pod sceną, na której występował zespół "Trzciannianki" z Trzciannego.


Składamy serdeczne podziękowania za czynny udział i pomoc w przygotowaniu tegorocznych Zapustów Radziłowskich uczniom z Zespołu Szkolno-Przedszkolego w Radziłowie za odgrywanie ról kóz i bociana, Sołtysowi Sołectwa Radziłów, p. Antoniemu Bagińskiemu, p. Krzysztofowi Paszkowskiemu, p. Koszykowskim z Klimaszewnicy, którzy po raz kolejny udostępnili swoje konie i powóz wioząc państwa młodych, Klubowi Senior+ z Okrasina, Kołu Gospodyń Wiejskich w Radziłowie oraz p. Henrykowi Faltynowi, Jarosławowi Borawskiemu i Piotrowi Zalewskiemu za odgrywanie ról słomianych niedźwiedzi, a także p. Maciejowi Kosmaczewskiemu i Zbigniewowi Mroczkowskiemu za oprawę fotograficzną imprezy.


Bardzo dziękujemy firmom i instytucjom, które wsparły Zapusty Radziłowskie 2023 finansowo: BS w Jedwabnem, Sklep Top Market w Radziłowie, Sklep Remoncik w Radziłowie, Spółdzielnia Usług Rolniczych w Radziłowie, Firma MaximusBroker i Firma Technik Tools Daniel Długozima.

Organizatorami Zapustów byli: Biblioteka Samorządowa w Radziłowie, Urząd Gminy Radziłów, Zakład Komunalny w Radziłowie, Mieszkańcy Gminy Radziłów.

Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali druhowie z OSP Radziłów i OSP Klimaszewnica.

Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział w Zapustach Radziłowskich i wszelką okazaną pomoc przy ich przygotowaniu.

Szanowni Państwo,

Jedzie Zapust drogą,
Schudł mu jeden boczek,
Wrócimy do Radziłowa, aż na drugi roczek.

Radziłów zaprasza za rok!
(Anna Karbowiak, UG Radziłów)

 

 

Tegoroczne Zapusty Radziłowskie z pewnością na długo pozostaną w pamięci młodszych i starszych tym bardziej, że zostały utrwalone na fotografiach Pana Zbigniewa Mroczkowskiego.

czwartek, 2 maja 2024

Budowa obwodnicy Łomży (wideo)

czwartek, 2 maja 2024

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Komentarze (4)

Piękna ludowa tradycja. Wspaniale że jest przez ludzi, którzy o nią dbają kultywowana i przekazywana młodszym.

No super,bierzmy przykład.

Ładnie tylko może warto byłoby trochę uwspółcześnić i za miast kukieł małżeństwa szlacheckiego, które rozbimbało swój majątek na uciechach, umieścić kukły naszych polityków, którzy tez mają niezłe predyspozycje w tym temacie.

Janku, popieram twoje zdanie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.