600 100 260 to bezpłatna, działająca codziennie przez całą dobę infolinia. Została uruchomiona przez ratowników z Grupy Ratowniczej Nadzieja z Łomży.
Można tu poprosić o pomoc w poszukiwaniu zaginionej osoby, zrobienie zakupów, ale także porozmawiać z psychologiem. Telefon interwencyjny jest też wsparciem szczególnie dla młodych ludzi, którym nauka zdalna i zamknięcie w domach może być trudne. Pomimo, że Linia Nadziei dotyczy przede wszystkim sytuacji związanych z zaginięciami, w praktyce jest dość często typowym telefonem wsparcia.
- Kontaktują się z nami osoby w wieku podeszłym, jak i np. nastolatkowie, znajdujący się w sytuacji stresowej, szczególnie teraz związanej z izolacją społeczną z powodu choroby Covid. Jest duża potrzeba psychicznego wsparcia tych, którzy gorzej sobie radzą w zamknięciu i odizolowaniu. Zakres poruszanych spraw jest rozmaity - od prośby o wymianę butli z gazem w kuchni u osoby chorej na Covid, do której mieszkania nie może nikt wejść, po problemy z depresją i myśli samobójcze u nastolatka - mówi nam Jakub Brzeziak, koordynator Grupy Ratowniczej Nadzieja z Łomży.
Linia Nadziei funkcjonuje od lipca tego roku, tworzy ją zespół niezwykle zaangażowanych i pełnych empatii specjalistów. Dotychczas odnotowano kilkadziesiąt zgłoszeń. Każde z nich to cała historia kolejnych połączeń, rozmów, kontaktów. Każdy może liczyć na rozmowę telefoniczną z prawnikiem, psychologiem, ratownikiem medycznym, a nawet duszpasterzem.
- Nasi konsultanci nie są jedynie osobami "z drugiej strony słuchawki". Wszyscy brali udział w realnych działaniach poszukiwawczych w terenie, odnajdowali zaginionych, wspierali ich bliskich zaniepokojonych zaginięciem. Niejednokrotnie musieli zmierzyć się z przekazywaniem bliskim tragicznych wiadomości o odnalezieniu zwłok, a później wspierać zrozpaczone rodziny. Są to więc specjaliści z pierwszej linii walki z zaginięciami – dodaje J. Brzeziak.
Warto rozejrzeć się wokół i sprawdzić, czy najbliżsi radzą sobie podczas izolacji, czy nie potrzebują nawet zwykłej rozmowy. Nigdy nie traćmy nadziei!
Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom "Nadzieja" od 2011 r. zajmuje się problematyką osób zaginionych, szczególnie dotyczącym zaginięcia dziecka. Od 2017 r. ściśle współpracuje z Komendą Główną Policji w zakresie profilaktyki zaginięć oraz prowadzeniu bezpośrednich działań poszukiwawczych. Grupa ma za sobą setki akcji przeprowadzonych z jednostkami Policji w całej Polsce. Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci jest doskonałym uzupełnieniem zakresu działalności, idealnie wpisuje się w misję stowarzyszenia.
niedziela, 15 grudnia 2024
niedziela, 15 grudnia 2024
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)