Księga wieczysta to jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących nieruchomosci. Jest ona rejestrem publicznym, w którym znaleźć możemy podstawowe, a także najbardziej istotne informacje dotyczące danej nieruchomości (czyli na przykład działki). W księdze wieczystej dostępne są między innymi zapisy dotyczące właścicieli, ewentualnego zadłużenia, czy ustanowionych służebności. Obecnie, księgi zakłada się elektronicznie, co zdecydowanie ułatwia do nich dostęp. Warto bowiem wiedzieć, że z dokumentu w pewnych sytuacjach powinniśmy skorzystać, w myśl działania z należytą starannością.
Kiedy warto zajrzeć do księgi wieczystej danej działki? Taka potrzeba zachodzi za każdym razem, gdy chcemy sprawdzić stan prawny nieruchomości. Ma on szczególnie istotne znaczenie, ponieważ jeżeli istnieje rozbieżność między stanem rzeczywistym działki, a tym w księdze wieczystej - decyduje stan prawny wskazany w księdze. Do dokumentu warto więc zajrzeć na przykład, gdy planujemy zakup działki pod budowę domu lub w celach inwestycyjnych. Księga wieczysta będzie także nieodzowna w postępowaniu spadkowym, jeżeli na przykład spadkodawcy nie wiedzą o sobie nawzajem, czy w przypadku darowizny, której przedmiotem jest działka. Dzięki rejestrowi sprawdzimy, czy na interesującej nas działce nie ciążą długi, służebności, mające potem bardzo duże znaczenie dla korzystania z nieruchomości.
Księga wieczysta składa się z działów. W każdym z nich w uporządkowany sposób umieszczone zostały szczegółowe informacje dotyczące danej działki. W Dziale I-O "Oznaczenie nieruchomości i I-Sp "Spis praw związanych z własnością" znajdziemy wpisy, które precyzyjnie określają położenie działki w terenie (w tym adres administracyjny działki, numer działki, powierzchnia), a także prawa związane z prawem własności. Kolejny dział księgi wieczystej - "Własność" to część rejestru dotycząca właściciela i użytkownika wieczystego. W przypadku, gdy właścicielem działki jest osoba fizyczna, w księdze wieczystej widnieje jej imię i nazwisko, imiona rodziców oraz PESEL. W Dziale III - "Prawa, roszczenia i ograniczenia" znajdziemy wszystkie prawa rzeczowe oraz osobiste, które związane są z konkretną działką. Dział IV- "Hipoteka" ma znaczenie szczególne z punktu widzenia zadłużenia nieruchomości. Ze znajdujących się tu wpisów dowiemy się, jakiego rodzaju hipoteką działka jest obciążona, i na jaką sumę.
Każda działka ma swój niepowtarzalny, nadawany indywidualnie numer księgi wieczystej. Nie jest on jednak oczywistą kombinacją cyfr i często nie znamy go. To on jest jednak niezbędny, aby zajrzeć do księgi - czy to stacjonarnie w siedzibie właściwego sądu czy też online. Znając numer możemy skorzystać z portalu Ministerstwa Sprawiedliwości - tam dokument pobierzemy bezpłatnie do wglądu. Co jednak jeżeli nie znamy numeru księgi wieczystej działki? W tym wypadku skorzystać możemy z jednej z wyszukiwarek, które pomogą nam znaleźć oznaczenie na przykład na podstawie adresu działki. Zazwyczaj opłata jest niewielka, a dostęp - natychmiastowy.
Warto skorzystać z portalu Ksiegawieczysta.net, na którym możemy znaleźć porady dotyczące wszelkich spraw związanych z księgami wieczystymi. Na stronie zamieszczone są także szczegółowe informacje odnośnie tego, jak dotrzeć do numeru księgi korzystając z numeru działki.
Zdjęcie: Unsplash.com
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)