sobota, 13 kwietnia 2024

Wiadomości

Kronika 999

W okresie od 01 do 15 marca  zespoły „S” oraz „P”,  Państwowego Ratownictwa Medycznego  WSPR w Łomży filii w Grajewie udzieliły pomocy w 149 przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu. Od początku roku karetki przejechały ok. 19000 km, ilość wyjazdów  przekroczyła 700.
 Odnotowano:
51  wyjazdów do stanów chorobowych  z realnym bezpośrednim zagrożeniem życia.
W tym:
11 utrata przytomności (drgawki, śpiączka cukrzycowa, nagłe zatrzymanie krążenia itp.)
15  poważniejszych przypadków zaburzeń pracy układu krążenia, ostre bóle w klatce  piersiowej,        udary, itp. (w tym 2 zawały) 
16 silna duszność, obrzęk płuc itp.
  7  krwotoków
  2  zatrucia lekami (próby samobójcze)

Wzywano karetki także:
 11 do omdleń i zasłabnięć
   2 do zaostrzenia przebiegu choroby nowotworowej
   5 do osób w stanie upojenia alkoholowego  leżących w miejscach publicznych
   5  do porodów i stanów zagrożenia ciąży
   7  do osób psychicznie chorych
 13  do różnego rodzaju urazów (złamania, zranienia, wypadki w pracy, szkole, itp.)
 W tym m. in.:                  
        5 do złamań, zwichnięć itp
        5  zranienie się
        2  wypadki w szkole
        1  do osoby pobitej

 6 osób zostało poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i budowlanych

01.03. – ul. Robotnicza,  zderzenie samoch. ciężarowych (1 os. upojenie alkohol.)                   
08.03. -  ul. Piłsudskiego, potrącony pieszy (uraz głowy)
13.03. -  Ruda, zderzenie samoch. osobowego z busem (1 os.zgon, 2 os. ogólne potłuczenia)
14.03. -  Miecze, wywrotka motocyklem (wstrz. mózgu)

Ponadto:
47  wyjazdów do różnego rodzaju zachorowań nie zawsze kwalifikujących się do interwencji Ratownictwa Medycznego (wezwania typu: biegunka, ból brzucha, ból głowy, bóle w krzyżu, temperatura, osłabienie, brak apetytu, obrzęk nóg, lub „wszystko boli” itp.,  typowe przypadki do leczenia ambulatoryjnego POZ a nie do wzywania ratowników).

10 przekazano do innych stacji (Mońki, Ełk, Augustów, Kolno w zależności od miejsca wezwania) lub do nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.
2  odwołane.

W omawianym okresie lekarze Ratownictwa Medycznego stwierdzili 2 zgony nagłe.

 
Informujemy, że Pogotowie Ratunkowe udziela wyłącznie pomocy wyjazdowej ( tel. 999, wypadki i stany zagrożenia życia). Wybierając europejski numer alarmowy 112 łączymy się z Państwową Strażą Pożarną, lub Policją. Świadczenia ambulatoryjne udzielane są przez Szpitalny Oddział Ratunkowy na parterze budynku Szpitala Ogólnego.

Ambulatorium Stacjonarne: Szpital Ogólny w Grajewie ul. Konstytucji 3-Maja 34, tel. 0-86 2723271 (Szpitalny Oddział Ratunkowy).
Lekarska pomoc wyjazdowa do zachorowań nie zagrażających życiu: (świadczona przez Szpital Ogólny w Grajewie), tel: 601 200 611 (tel. bezpośrednio do dyżurującego lekarza).

UWAGA! Wzywając zespół ratunkowy do zachorowań nie wymagających szybkiej interwencji (przeziębienia , biegunki itp., czyli przypadki kwalifikujące się do leczenia przez lekarza rodzinnego w przychodni lub w ramach wizyt domowych), narażamy na niebezpieczeństwo ludzi których życie może być realnie zagrożone, dla których w tym momencie zabraknie karetki. Zadaniem jednostek ratownictwa medycznego jest udzielanie pomocy w przypadkach zdarzeń nagłych takich jak wszelkiego rodzaju wypadki, urazy, gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia (utrata przytomności, zatrzymanie krążenia, zatrucia, krwotoki itp.). 

W naszej jednostce stosujemy zasadę wyjazdu do każdego wezwania, jednak liczymy na zdrowy rozsądek osób wzywających -  Zbigniew Perkowski WSPR w Łomży

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.