W okresie od 01 do 15 stycznia zespoły „S” oraz „P”, Państwowego Ratownictwa Medycznego WSPR w Łomży filii w Grajewie udzieliły pomocy w 159 przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu. Od początku roku karetki przejechały ok. 3500 km, ilość wyjazdów roku 2010 wynosła 159 .
Odnotowano:
58 wyjazdów do stanów chorobowych z realnym bezpośrednim zagrożeniem życia.
W tym:
9 utrata przytomności (drgawki, śpiączka cukrzycowa, nagłe zatrzymanie krążenia itp.)
18 poważniejszych przypadków zaburzeń pracy układu krążenia, ostre bóle w klatce piersiowej, udary, itp. (w tym 3 zawały)
17 silna duszność, obrzęk płuc itp.
2 zatrucia tlenkiem węgla
1 zatrucie lekami
1 próba samobójcza
4 krwotoki
3 znaczne wyziębienie organizmu (wszystkie w stanie upojenia alkoholowego)
2 zadławienia się (dziecka i dorosłego)
1 mężczyzna pogryziony przez psa
Wzywano karetki także:
11 do omdleń i zasłabnięć
3 do zaostrzenia przebiegu choroby nowotworowej
9 do osób w stanie upojenia alkoholowego leżących w miejscach publicznych
3 do porodów i stanów zagrożenia ciąży
10 do osób psychicznie chorych
16 do różnego rodzaju urazów (złamania, zranienia, wypadki w pracy, szkole, itp.)
W tym m. in.:
3 do urazów spowodowanych nadużyciem alkoholu
2 do osób pobitych
7 do złamań, zwichnięć itp
2 zranienie się
3 upadek z wysokości
1 wypadek w pracy
1 wypadek w szkole
6 osób zostało poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.
02.01. – trasa Grajewo – Bogusze, uderzenie busa w drzewo (1 os. zgon, 2 os. obrażenia wielomiejscowe, przewiezione do szpitala w Grajewie w ramach pomocy dla pogotowia w Ełku)
09.01. - trasa Grajewo – Guty, dachowanie samoch. osobowego (2os. ogólne potłuczenia)
15.01. - trasa Grajewo – Popowo, samoch. osobowy wypadł z drogi (1 os. ogólne potłuczenia)
Ponadto:
36 wyjazdów do różnego rodzaju zachorowań nie zawsze kwalifikujących się do interwencji Ratownictwa Medycznego (wezwania typu: biegunka, ból brzucha, ból głowy, bóle w krzyżu, temperatura, osłabienie, brak apetytu, obrzęk nóg, lub „wszystko boli” itp., typowe przypadki do leczenia ambulatoryjnego POZ a nie do wzywania ratowników)
8 przekazano do innych stacji (Mońki, Ełk, Augustów, Kolno w zależności od miejsca wezwania) lub do nocnej i świątecznej opieki lekarskiej
1 fałszywe
3 odwołane
W omawianym okresie lekarze Ratownictwa Medycznego stwierdzili 3 zgony nagłe.
Informujemy, że Pogotowie Ratunkowe udziela wyłącznie pomocy wyjazdowej ( tel. 999, wypadki i stany zagrożenia życia). Wybierając europejski numer alarmowy 112 łączymy się z Państwową Strażą Pożarną, lub Policją. Świadczenia ambulatoryjne udzielane są przez Szpitalny Oddział Ratunkowy na parterze budynku Szpitala Ogólnego.
Ambulatorium Stacjonarne: Szpital Ogólny w Grajewie ul. Konstytucji 3-Maja 34, tel. 0-86 2723271 (Szpitalny Oddział Ratunkowy).
Lekarska pomoc wyjazdowa do zachorowań nie zagrażających życiu: (świadczona przez Szpital Ogólny w Grajewie), tel: 601 200 611 (tel. bezpośrednio do dyżurującego lekarza)
UWAGA!
Wzywając zespół ratunkowy do zachorowań nie wymagających szybkiej interwencji (przeziębienia , biegunki itp., czyli przypadki kwalifikujące się do leczenia przez lekarza rodzinnego w przychodni lub w ramach wizyt domowych), narażamy na niebezpieczeństwo ludzi których życie może być realnie zagrożone, dla których w tym momencie zabraknie karetki. Zadaniem jednostek ratownictwa medycznego jest udzielanie pomocy w przypadkach zdarzeń nagłych takich jak wszelkiego rodzaju wypadki, urazy, gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia (utrata przytomności, zatrzymanie krążenia, zatrucia, krwotoki itp.). W naszej jednostce stosujemy zasadę wyjazdu do każdego wezwania, jednak liczymy na zdrowy rozsądek osób wzywających. - Zbigniew Perkowski WSPR w Łomży
środa, 6 listopada 2024
środa, 6 listopada 2024
Komentarze (0)