Wiadomości

Kronika 999

W okresie od 01 do 15 stycznia  zespoły „S” oraz „P”,  Państwowego Ratownictwa Medycznego  WSPR w Łomży filii w Grajewie udzieliły pomocy w 159 przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu. Od początku roku karetki przejechały ok. 3500 km, ilość wyjazdów roku 2010 wynosła 159 .
 Odnotowano:
58  wyjazdów do stanów chorobowych  z realnym bezpośrednim zagrożeniem życia.
W tym:
  9 utrata przytomności (drgawki, śpiączka cukrzycowa, nagłe zatrzymanie krążenia itp.)
18 poważniejszych przypadków zaburzeń pracy układu krążenia, ostre bóle w klatce  piersiowej, udary, itp. (w tym 3 zawały) 
17 silna duszność, obrzęk płuc itp.
  2 zatrucia tlenkiem węgla
  1 zatrucie lekami
  1  próba samobójcza
  4  krwotoki
  3  znaczne wyziębienie organizmu (wszystkie w stanie upojenia alkoholowego)
  2  zadławienia się (dziecka i dorosłego)
  1  mężczyzna pogryziony przez psa
Wzywano karetki także:
 11  do omdleń i zasłabnięć
   3  do zaostrzenia przebiegu choroby nowotworowej
   9  do osób w stanie upojenia alkoholowego  leżących w miejscach publicznych
   3  do porodów i stanów zagrożenia ciąży
 10  do osób psychicznie chorych
 16  do różnego rodzaju urazów (złamania, zranienia, wypadki w pracy, szkole, itp.)
 W tym m. in.:                  
         3 do urazów spowodowanych nadużyciem alkoholu
         2  do osób pobitych
         7 do złamań, zwichnięć itp
         2  zranienie się
         3  upadek z wysokości
         1  wypadek w pracy
         1  wypadek w szkole

6 osób zostało poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.
02.01. – trasa Grajewo – Bogusze, uderzenie busa w drzewo (1 os. zgon, 2 os. obrażenia wielomiejscowe, przewiezione do szpitala w Grajewie w ramach pomocy dla pogotowia w Ełku)                   
09.01. -  trasa Grajewo – Guty, dachowanie samoch. osobowego (2os. ogólne potłuczenia)
15.01. -  trasa Grajewo – Popowo, samoch. osobowy wypadł z drogi (1 os. ogólne potłuczenia)

Ponadto:
36  wyjazdów do różnego rodzaju zachorowań nie zawsze kwalifikujących się do interwencji Ratownictwa Medycznego (wezwania typu: biegunka, ból brzucha, ból głowy, bóle w krzyżu, temperatura, osłabienie, brak apetytu, obrzęk nóg, lub „wszystko boli” itp.,  typowe przypadki do leczenia ambulatoryjnego POZ a nie do wzywania ratowników)
8  przekazano do innych stacji (Mońki, Ełk, Augustów, Kolno w zależności od miejsca wezwania) lub do nocnej i świątecznej opieki lekarskiej
1  fałszywe
3  odwołane

W omawianym okresie lekarze Ratownictwa Medycznego stwierdzili 3 zgony nagłe. 

Informujemy, że Pogotowie Ratunkowe udziela wyłącznie pomocy wyjazdowej ( tel. 999, wypadki i stany zagrożenia życia). Wybierając europejski numer alarmowy 112 łączymy się z Państwową Strażą Pożarną, lub Policją. Świadczenia ambulatoryjne udzielane są przez Szpitalny Oddział Ratunkowy na parterze budynku Szpitala Ogólnego.

Ambulatorium Stacjonarne: Szpital Ogólny w Grajewie ul. Konstytucji 3-Maja 34, tel. 0-86 2723271 (Szpitalny Oddział Ratunkowy).
Lekarska pomoc wyjazdowa do zachorowań nie zagrażających życiu: (świadczona przez Szpital Ogólny w Grajewie), tel: 601 200 611 (tel. bezpośrednio do dyżurującego lekarza)

UWAGA!

Wzywając zespół ratunkowy do zachorowań nie wymagających szybkiej interwencji (przeziębienia , biegunki itp., czyli przypadki kwalifikujące się do leczenia przez lekarza rodzinnego w przychodni lub w ramach wizyt domowych), narażamy na niebezpieczeństwo ludzi których życie może być realnie zagrożone, dla których w tym momencie zabraknie karetki. Zadaniem jednostek ratownictwa medycznego jest udzielanie pomocy w przypadkach zdarzeń nagłych takich jak wszelkiego rodzaju wypadki, urazy, gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia (utrata przytomności, zatrzymanie krążenia, zatrucia, krwotoki itp.).  W naszej jednostce stosujemy zasadę wyjazdu do każdego wezwania, jednak liczymy na zdrowy rozsądek osób wzywających. -  Zbigniew Perkowski WSPR w Łomży

piątek, 30 września 2022

Odwołane VI Regaty Żeglarskie OSP

czwartek, 29 września 2022

Ełk. Samochód osobowy uderzył w budynek

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.