Wiadomości

Kronika 998

  10 października 2016 r. o godzinie 11.31 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał zgłoszenie o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ulicy Szczuki w Szczuczynie.
  Po przybyciu na miejsce zdarzenia, strażak kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że pali się pokój w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w zabudowie szeregowej. W bezpośredniej rozmowie ze świadkiem zdarzenia ustalono, że ewakuował on z zadymionego mieszkania 2 dzieci w wieku przedszkolnym, które nie odniosły żadnych obrażeń i nie wymagały pomocy medycznej. Działania ratowniczo – gaśnicze polegały na wprowadzeniu do strefy zagrożenia strażaków w aparatach ochrony dróg oddechowych i podaniu 2 prądów wody w natarciu na palące się wyposażenie pokoju. Po stłumieniu ognia usunięto na zewnątrz budynku tlące się elementy wyposażenia i dogaszono prądem wody. Przy użyciu kamery termowizyjnej sprawdzono wszystkie pomieszczenia pod kątem obecności ludzi i wykrycia ukrytych ognisk pożaru. Mieszkanie dokładnie oddymiono a miejsce objęte działaniem ratowniczym przekazano do nadzorowania lokatorom. Władze miasta zapewniły rodzinie lokal zastępczy do czasu wykonania remontu w mieszkaniu, które uległo częściowemu zniszczeniu. W działaniach ratowniczych uczestniczyły 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna.

  11.10.2016 r. o godz. 19.03 do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie o pożarze ładowarki Fadroma na terenie jednego z zakładów przy ulicy Kolejowej w Grajewie. W chwili przyjazdu na miejsce zdarzenia 2 zastępów Państwowej Straży Pożarnej paliła się tylna część maszyny, natomiast operator przebywał na zewnątrz. Na palącą się ładowarkę strażacy podali prąd piany ciężkiej, dzięki czemu pożar został szybko i skutecznie ugaszony.

  15.10.2016 r. o godz. 13.04 strażacy zostali zadysponowani do wypadku drogowego na ulicy Ełckiej w Grajewie. W oparciu o uzyskane informacje o rozmiarach i skutkach wypadku do zdarzenia wyjechały niezwłocznie 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej. Na miejscu ustalono, że w zdarzeniu biorą udział 2 samochody osobowe oraz samochód ciężarowy z ładunkiem kruszywa i 5 osobom udzielana jest pomoc medyczna. 
  Po wstępnym zaopatrzeniu poszkodowanych lekarz podjął decyzje o przetransportowaniu 3 osób, w tym dziecka do szpitala w Grajewie w celu wykonania dalszych badań. Ze względu na bezpieczeństwo prowadzonych działań miejsce zdarzenia oznakowano i zabezpieczono oraz wprowadzono wahadłowy ruch pojazdów, którym kierowali strażacy. Z chwilą zakończenia działań przez służby i podmioty współdziałające strażacy zneutralizowali rozlane płyny eksploatacyjne i usunęli z drogi pozostałości powypadkowe stwarzające zagrożenie w ruchu.


 19.10.2016 r. o godz. 8.39 grupa 6 nurków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie została zadysponowana do poszukiwania zaginionego mężczyzny w zalewie Kalno w Dąbrowie Białostockiej. Ze względu na trudne warunki pogodowe i hydrologiczne oraz brak możliwości użycia w działaniach łodzi hybrydowej podjęto decyzję o wykorzystaniu łodzi wiosłowej, z której przeszukiwano dno akwenu.
  W związku z tym, że poszukiwania tą metodą nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, do poszukiwań zadysponowano zastęp strażaków nurków z sonarem dookólnym z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie. Po kilku godzinach poszukiwań sonar wskazał prawdopodobną lokalizację zwłok. Ciało poszukiwanego mężczyzny podjęli z dna zbiornika wodnego strażacy nurkowie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon mężczyzny.

  25.10.2016 r. o godz. 11.03 do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku o wypadku drogowym na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Braci Świackich w Grajewie. Jak wstępnie ustalono kierujący ciągnikiem rolniczym Fendt z przyczepą wyjeżdżając z drogi podporządkowanej zderzył się z samochodem ciężarowym Scania.
  W wyniku zderzenia pojazdów ciągnik rolniczy przewrócił się na bok tarasując częściowo skrzyżowanie i jeden pas ruchu, natomiast kierujący samochodem ciężarowym zatrzymał się na poboczu drogi po przejechaniu około 100 metrów. Kierowca ciągnika rolniczego po udzieleniu pomocy na miejscu został przetransportowany do szpitala w Grajewie w celu wykonania badań kontrolnych. W toku dalszych czynności ustalono, że po zderzeniu z ciągnikiem rolniczym częściowemu uszkodzeniu uległa naczepa samochodu ciężarowego z ładunkiem części do samochodów osobowych przewożonych do odbiorcy w Finlandii. Działania 2 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie polegały na oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji i sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych, usunięciu pozostałości powypadkowych, kierowaniu ruchem drogowym oraz zabezpieczeniu ładunku na naczepie samochodu ciężarowego Scania.


  29.10.2016 r. o godz. 16.02 grajewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Tamie gm. Rajgród (fragment drogi krajowej nr 61). Polak kierujący samochodem dostawczym Ford Transit zderzył się z samochodem ciężarowym Volvo z naczepą na łotewskich numerach rejestracyjnych. Po zderzeniu pojazdów uszkodzony samochód dostawczy zatrzymał się na poboczu a samochód ciężarowy, z którego wyciekło paliwo na środkowym pasie zjazdowym. Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał. W pierwszej fazie działań strażacy oznakowali i zabezpieczyli miejsce objęte działaniem ratowniczym i odłączyli przewody od akumulatora w samochodzie dostawczym. Następnie przy użyciu pompy do cieczy ropopochodnych przepompowano paliwo z uszkodzonego zbiornika ciągnika siodłowego do pojemnika zastępczego. Rozlany na długości kilkudziesięciu metrów olej napędowy zneutralizowano preparatem Sintan i sorbentem Compact.
  W likwidacji skutków zdarzenia uczestniczyły 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa i jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Woźnewsi.

  31.10.2016 r. o godz. 11.53 stanowisko kierowania odebrało zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem 2 samochodów osobowych na ulicy Szczuki w Szczuczynie. Na miejscu zdarzenia ustalono, że samochód osobowy Audi A3, którym podróżowały 2 osoby podczas manewru wyprzedzania zderzył się ze skręcającym w lewo samochodem osobowym VW Golf. W wyniku zderzenia pojazdów osobowy VW Golf z 2 pasażerów uderzył w betonowy słup energetyczny. Osoby podróżujące tym samochodem po wstępnym zaopatrzeniu medycznym na miejscu zdarzenia zostały przetransportowane do szpitala w Grajewie.
  Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku drogowego, odłączyli przewody od akumulatorów w uszkodzonych pojazdach i do czasu zakończenia działań przez podmioty współdziałające kierowali ruchem drogowym. Z chwilą zakończenia czynności wyjaśniających przystąpiono do usuwania pozostałości powypadkowych, które stwarzały zagrożenie innym kierującym. W działaniach ratowniczych uczestniczyły zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa i Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna.   


W październiku 2016 r. jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu grajewskiego 9 razy wyjeżdżały do usuwania skutków silnego wiatru, 6 razy do pożarów sadzy w przewodach kominowych, 3 razy do pożarów suchych traw na nieużytkach oraz innych zdarzeń, w których zagrożone było życie i zdrowie ludzi oraz mienie i środowisko.
 

Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.