Na najbardziej zewnętrzną warstwę skóry składa się naskórek, który jest chroniony przez hydrolipidową warstwę skóry. Kiedy ta warstwa zostanie uszkodzona pojawiają się liczne podrażnienia i zaczerwienienia. Sucha skóra to nie tylko wynik naruszenia hydrolipidowej warstwy. Tendencja do wrażliwości jest zakorzeniona w genach, dlatego wtedy wymagana jest cały czas odpowiednia pielęgnacja, która wbrew pozorom nie jest łatwa. Sucha skóra to wynik zbyt małej ilości wody i tłuszczów w skórze. Sucha skóra oprócz podrażnień charakteryzuje się też widocznym już gołym okiem złuszczaniem się naskórka, jest też ona szorstka w dotyku, cienka i delikatna. Sprawia wrażenie matowej, zmęczonej skóry, często występuje efekt ściągnięcia. Zauważalne mogą być naczynia krwionośne. Skóra wrażliwa i sucha ma tendencję do szybszego starzenia się i występowania przedwczesnych zmarszczek, spowodowanych zbyt małą ilością wytwarzanego sebum. Ten typ skóry często jest alergiczny na niektóre składniki kosmetyków. Dlatego produkty, które zamierzamy stosować trzeba uważnie dobierać. Kierować się mało skomplikowanym składem.
Przede wszystkim pielęgnacja suchej i wrażliwej skóry musi być delikatna. Dlatego kosmetyki muszą być odpowiednio dobrane. Trzeba dbać zarówno o twarz, jak i o całe ciało. Należy dostarczać skórze dużo nawilżania, choćby poprzez stosowanie odpowiednich produktów. Dobre jest stosowanie olejków, emulsji, delikatnych żeli czy odpowiednich mydeł. Warto używać dermokosmetyków, które najlepiej chronią skórę, są testowane dermatologicznie i polecane przez lekarzy, np. kosmetyki i akcesoria do kąpieli. Najważniejsze jest nawilżanie i używanie kremów na dzień i noc oraz balsamów do ciała. Jeżeli skóra jest sucha w ciągu dnia, można ją dodatkowo spryskać wodą z hydrolatem.
O skórę należy nie tylko dbać z zewnątrz, ale także - a nawet przede wszystkim - od wewnątrz. Bardzo ważne jest choćby dostarczanie skórze odpowiedniej ilości wody. Dlatego powinniśmy pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Nasza dieta powinna być zbilansowana i bogata w witaminy. Niekiedy na skórze mogą wystąpić zmiany alergiczne w postaci czerwonych, małych krostek lub plam - w takiej sytuacji warto zrobić testy alergiczne pokarmowe, aby móc wykreślić z diety składniki, które nas uczulają. Takie zmiany skórne mogą być też wywołane alergią na któryś ze składników pielęgnacji. W razie większych trudności czy jeśli problemy nie mijają, należy udać się do lekarza dermatologa, który pomoże ustalić, w czym leży problem i jak temu przeciwdziałać.
Dermokosmetyki to produkty, które mają zastosowanie podobne do leków. Można je nazwać kosmetykami aptecznymi - dlatego że nie tylko pielęgnują skórę, ale również ją leczą. Z tego powodu są one polecane osobom borykającym się z poważniejszymi problemami skórnymi, na przykład alergią skórną. Dermokosmetyki nie posiadają żadnych substancji mogących wywołać reakcje alergiczne, są pozbawione barwników oraz substancji zapachowych. Są delikatne, bogate w witaminy (A, B, C i E), często w ich składzie można znaleźć produkty pochodzenia naturalnego. Działają kojąco i łagodząco dla skóry suchej, ale również ją odżywiają. To często emulsje i płyny dla skóry suchej i wrażliwej, które hamują również proces starzenia się skóry czy przeciwdziałają trądzikowi. Z tego powodu dermokosmetyki są polecane wszystkim osobom, które potrzebują naprawdę skutecznej pielęgnacji skóry, ale także tym, którzy chcą zadbać o swoją skórę na najwyższym poziomie.
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)