Warto przeczytać

Kosmetyki do skóry suchej i wrażliwej, skłonnej do alergii - wybieramy z aptecznych dermokosmetyków

Kosmetyki do skóry suchej i wrażliwej, skłonnej do alergii - wybieramy z aptecznych dermokosmetyków

Zastanawiało cię kiedyś, czy twoja skóra jest sucha, wrażliwa i alergiczna? W tym artykule dowiesz się, jak ją rozpoznać. Poznasz przyczyny suchej skóry i jak o nią dbać. Dermokosmetyki - czy będą odpowiednie do pielęgnacji takiej skóry?

   

Czym charakteryzuje się sucha, wrażliwa i skłonna do alergii skóra?

Na najbardziej zewnętrzną warstwę skóry składa się naskórek, który jest chroniony przez hydrolipidową warstwę skóry. Kiedy ta warstwa zostanie uszkodzona pojawiają się liczne podrażnienia i zaczerwienienia. Sucha skóra to nie tylko wynik naruszenia hydrolipidowej warstwy. Tendencja do wrażliwości jest zakorzeniona w genach, dlatego wtedy wymagana jest cały czas odpowiednia pielęgnacja, która wbrew pozorom nie jest łatwa. Sucha skóra to wynik zbyt małej ilości wody i tłuszczów w skórze. Sucha skóra oprócz podrażnień charakteryzuje się też widocznym już gołym okiem złuszczaniem się naskórka, jest też ona szorstka w dotyku, cienka i delikatna. Sprawia wrażenie matowej, zmęczonej skóry, często występuje efekt ściągnięcia. Zauważalne mogą być naczynia krwionośne. Skóra wrażliwa i sucha ma tendencję do szybszego starzenia się i występowania przedwczesnych zmarszczek, spowodowanych zbyt małą ilością wytwarzanego sebum. Ten typ skóry często jest alergiczny na niektóre składniki kosmetyków. Dlatego produkty, które zamierzamy stosować trzeba uważnie dobierać. Kierować się mało skomplikowanym składem. 

Przyczyny suchej skóry:

  • długotrwałe przyjmowanie leków (antybiotyki czy inne lekarstwa mogą być powodem wysuszania się skóry, warto zapytać lekarza czy któryś ze składników może to powodować)
  • choroby przewlekłe (zazwyczaj atopowe zapalenie skóry, cukrzyca, problemy z tarczycą, łuszczyca) 
  • źle dobrana pielęgnacja do złego typu cery
  • dieta uboga w witaminy ( A, B, C, E)
  • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, lub ogrzewanych, w których jest suche powietrze

Jakich kosmetyków używać i jak pielęgnować taką cerę?

Przede wszystkim pielęgnacja suchej i wrażliwej skóry musi być delikatna. Dlatego kosmetyki muszą być odpowiednio dobrane. Trzeba dbać zarówno o twarz, jak i o całe ciało. Należy dostarczać skórze dużo nawilżania, choćby poprzez stosowanie odpowiednich produktów. Dobre jest stosowanie olejków, emulsji, delikatnych żeli czy odpowiednich mydeł. Warto używać dermokosmetyków, które najlepiej chronią skórę, są testowane dermatologicznie i polecane przez lekarzy, np. kosmetyki i akcesoria do kąpieli. Najważniejsze jest nawilżanie i używanie kremów na dzień i noc oraz balsamów do ciała. Jeżeli skóra jest sucha w ciągu dnia, można ją dodatkowo spryskać wodą z hydrolatem. 

Wewnętrzna pielęgnacja skóry

O skórę należy nie tylko dbać z zewnątrz, ale także - a nawet przede wszystkim - od wewnątrz. Bardzo ważne jest choćby dostarczanie skórze odpowiedniej ilości wody. Dlatego powinniśmy pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Nasza dieta powinna być zbilansowana i bogata w witaminy. Niekiedy na skórze mogą wystąpić zmiany alergiczne w postaci czerwonych, małych krostek lub plam - w takiej sytuacji warto zrobić testy alergiczne pokarmowe, aby móc wykreślić z diety składniki, które nas uczulają. Takie zmiany skórne mogą być też wywołane alergią na któryś ze składników pielęgnacji. W razie większych trudności czy jeśli problemy nie mijają, należy udać się do lekarza dermatologa, który pomoże ustalić, w czym leży problem i jak temu przeciwdziałać. 

Czym są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to produkty, które mają zastosowanie podobne do leków. Można je nazwać kosmetykami aptecznymi - dlatego że nie tylko pielęgnują skórę, ale również ją leczą. Z tego powodu są one polecane osobom borykającym się z poważniejszymi problemami skórnymi, na przykład alergią skórną. Dermokosmetyki nie posiadają żadnych substancji mogących wywołać reakcje alergiczne, są pozbawione barwników oraz substancji zapachowych. Są delikatne, bogate w witaminy (A, B, C i E), często w ich składzie można znaleźć produkty pochodzenia naturalnego. Działają kojąco i łagodząco dla skóry suchej, ale również ją odżywiają. To często emulsje i płyny dla skóry suchej i wrażliwej, które hamują również proces starzenia się skóry czy przeciwdziałają trądzikowi. Z tego powodu dermokosmetyki są polecane wszystkim osobom, które potrzebują naprawdę skutecznej pielęgnacji skóry, ale także tym, którzy chcą zadbać o swoją skórę na najwyższym poziomie.

 

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.