Kultura i rozrywka

Koncert pamięci Cz. Niemena

     17 stycznia 2014 r. minie 10. rocznica śmierci Czesława Niemena, wokalisty, kompozytora, multiinstrumentalisty i autora tekstów.

     Był jednym z najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie najbardziej oryginalnych i wpływowych twórców polskiej muzyki popularnej XX wieku. Zaczynając od prostych piosenek w stylu pop, szybko zwrócił się w kierunku rozbudowanych kompozycji wykorzystujących elementy jazzu i muzyki awangardowej. Charyzmatyczny wokalista obdarzony wyjątkowym głosem, był także jednym z pierwszych w Polsce muzyków wykorzystujących na dużą skalę instrumenty elektroniczne.

     Urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki 16.02.1939 r. w Starych Wasiliszkach koło Nowogródka. Jako dziecko śpiewał w kościelnym chórze, uczęszczał też do szkoły muzycznej w pobliskim Grodnie. Po przesiedleniu w latach 50' rodziny Wydrzyckich w granice powojennej Polski, rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej w Gdańsku, jednocześnie występując w studenckich kabaretach i klubach, wykonując popularne przeboje przy akompaniamencie akustycznej gitary. W 1962 roku po wyróżnieniu na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, odbył pierwszą trasę koncertową po Polsce z zespołem Czerwono Czarni. Jesienią tego roku zaczął także używać artystycznego pseudonimu – z czasem oficjalnie przyjmując nazwisko Niemen.  W 1999 roku w plebiscycie tygodnika "Polityka" Niemen został uznany polskim artystą wszechczasów. Pamięć o Czesławie Niemenie jest wciąż żywa.

    W 10 rocznicę śmierci artysty wszechczasów MDK serdecznie zaprasza na koncert Mirka Elimera (w roli sobowtóra) z zespołem Inspiracje w 3 blokach tematycznych:
- pamięci Czesława Niemena
- kompozycje Krzysztofa Klenczona oraz Seweryna Krajewskiego
- lider zespołu QUEEN – Freddie Mercury.


Podczas koncertu wokalista mający doskonały kontakt z publicznością kilkakrotnie przebiera się i charakteryzuje. Głos charyzmatycznego wokalisty do złudzenia przypomina oryginał.

Serdecznie zapraszamy!


Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.