niedziela, 5 lutego 2023

Kraj

Kombinował z tachografem

W dniu 5 lutego 2016 r. na drodze krajowej nr 8  w miejscowości Suchowola zatrzymany został do kontroli pojazd należący do przewoźnika litewskiego. Ciężarówką kierowaną przez załogę dwuosobową  wykonywany był międzynarodowy transport drogowy na trasie Belgia - Rosja.

Podczas oględzin tachografu  i jego części składowych stwierdzono niedozwolone urządzenie  sterowane pilotem. Kierowcy ingerowali w pracę urządzenia rejestrującego zainstalowanego w pojeździe wskutek czego nastąpiła zmiana wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi.  Podczas jazdy tachograf rysował odpoczynek.

W trakcie kontroli stwierdzono następujące naruszenia:

  • nierejestrowanie za pomocą urządzenia rejestrującego lub cyfrowego urządzenia rejestrującego na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi;
  • wykonywanie przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w urządzenie rejestrujące lub cyfrowe urządzenie rejestrujące bez wymaganego sprawdzenia okresowego, badania kontrolnego lub kalibracji;
  • trzykrotne przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy.

Wobec właściciela pojazdu wszczęto postępowanie administracyjne. Na poczet kary pobrano kaucję w wysokości 8850 zł.

Za stwierdzone naruszenia kierowców ukarano mandatami karnymi na kwoty 6100 zł i 4650 zł.

W związku ze stwierdzonymi usterkami stanu technicznego pojazdu zatrzymano dowód rejestracyjny oraz zakazano dalszej jazdy do momentu ich usunięcia.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.