piątek, 29 marca 2024

Warto przeczytać

Kiedy warto udać się na leczenie ortodontyczne?

Wizyta u ortodonty najczęściej kojarzy się z leczeniem wad zgryzu. Okazuje się, że leczenie ortodontyczne stosowane jest w przypadku wielu problemów związanych z nieprawidłową budową zębów. Dowiedz się, w jakich przypadkach warto rozważyć wizytę u ortodonty i jak przebiega leczenie.


Leczenie ortodontyczne - wskazania

Z leczenia ortodontycznego mogą korzystać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Korygowanie wad zgryzu pozwala zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym. Obecnie na wizytę u ortodonty i wdrożenie leczenia decyduje się coraz więcej dorosłych, głównie ze względów estetycznych. Leczenie ortodontyczne należy rozpocząć w takich przypadkach jak:

przodozgryz,
tyłozgryz,
szparowatość zębów,
ząb otwarty,
zgryz głęboki,
stłoczenie zębów,
zatrzymany ząb,
wada wymowy,
asymetria twarzy,
parodontoza,
przewlekłe bóle głowy,
dolegliwości bólowe w okolicach żuchwy,
zgrzytanie zębami,
trudności z zamykaniem ust,
nadmiernie starte zęby.
U dzieci wskazaniem do leczenia ortodontycznego jest również ssanie kciuka, spanie z otwartą buzią oraz niekontrolowane gryzienie przedmiotów. Decyzję o rozpoczęciu leczenia podejmuje ortodonta po dokładnej ocenie stanu uzębienia. Warto wiedzieć, że wizyta u ortodonty nie wymaga skierowania.


Przeciwwskazania do leczenie ortodontycznego

Korygowanie wad zgryzu polegające na dopasowaniu i założeniu aparatu ortodontycznego jest często stosowaną metodą. Wbrew powszechnej opinii, istnieje szereg przeciwwskazań, które ortodonta musi wykluczyć przed rozpoczęciem leczenia. Aparatu ortodontycznego nie zakłada się w przypadku stany zapalnych jamy ustnej, chorób przyzębia, a także cukrzycy, zaburzeń hormonalnych i chorób związanych z obniżeniem naturalnej odporności organizmu. Warto również wiedzieć, że przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego konieczne jest wyleczenie zębów. Aparatu ortodontycznego nie zakłada się u pacjentów ze zdiagnozowaną próchnicą, dlatego zalecana jest wizyta u stomatologa, który oceni stan uzębienia, a w razie konieczności zastosuje odpowiednie leczenie. 


Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Konsultacja ortodontyczna jest pierwszym etapem leczenia. Podczas pierwszej wizyty specjalista ocenia stan jamy ustnej, symetrię twarzy, funkcjonowanie stawów żuchwowo-skroniowych oraz stan dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Bardzo ważnym elementem konsultacji w gabinecie ortodonty jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, który pozwala określić wadę zgryzu lub nieprawidłowe nawyki. Na wizytę u ortodonty zazwyczaj decydują się pacjenci, którzy nie są zadowoleni z wyglądu zębów lub borykają się z problemami związanymi z wadami zgryzu. Ortodonta może też skierować na RTG zęba i wykonać gipsowy odcisk, co pozwoli na dokładne określenie przyczyn problemu oraz wybór odpowiedniej metody leczenia. Wizytę u ortodonty może również zasugerować stomatolog, a w przypadku dzieci także logopeda lub pediatra. Po przeprowadzonej konsultacji i analizie wyników badań ortodonta przedstawia plan leczenia, w tym rodzaj aparatu ortodontycznego.  Wyróżnia się aparaty stałe i ruchome, które mogą być wykonane z metalu, porcelany lub kryształu. Na kolejnych wizytach zakłada się wybrany aparat ortodontyczny, zazwyczaj na 12 do 18 miesięcy. Ortodonta ustala również z pacjentem częstotliwość wizyt kontrolnych, aż do zdjęcia aparatu ortodontycznego. Po zdjęciu aparatu konieczne jest utrwalenie efektów leczenia poprzez stałe  noszenie płytki retencyjnej przez okres około pięciu tygodni, następnie przez kilka godzin dziennie przez około trzy miesiące, a w ostatnim etapie zakładanie płytki na noc przez około pół roku. 

Leczenie ortodontyczne pozwala korygować wady zgryzu, wady wymowy oraz zniwelować bóle głowy i żuchwy, dlatego warto skorzystać z możliwości poprawy uśmiechu i komfortu życia.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.