Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko - Własnościowa w Grajewie w ubiegłym roku zaczęła zakładać na klatkach schodowych czujniki ruchu włączające światło całego pionu. Mieszkańcy bloków gdzie już takie czujniki funkcjonują zastanawiają się nad sensem takich inwestycji.
- Jakkolwiek uważam pomysł za trafiony to mam pytania: Dlaczego tylko na parterze a nie na każdym półpiętrze? Trzeba by zdemontować włączniki klatkowe. Dlaczego one działają w dzień i nie są podłączone do czujnika zmierzchu? Czy ktoś policzył długofalowe korzyści i straty wynikające z faktu włączania wszystkich czterech żarówek razy cztery klatki razy wszystkie godziny dzienne w roku? Myślę że będzie ich nie mało. O ile wzrosną koszty eksploatacji ? Energia od lat nie tanieje a wręcz przeciwnie, o spalonych żarówkach nie wspomnę i tak wymieniają je lokatorzy. Czy jest to nasz wkład w ogólnoświatową walkę z ociepleniem? Byłbym wdzięczny za udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania. Może inni lokatorzy również wypowiedzą się w tej kwestii? – pyta e-mailem lokator jednego ze spółdzielczych bloków zastrzegając sobie anonimowość.
Idzie nowe
Mając sprecyzowane pytania postanowiliśmy zadać je prezesowi spółdzielni. Na pierwszy ogień wzięliśmy najważniejsze z pytań: O ile wzrosną koszty eksploatacji? - Instalujemy je z oszczędności – zapewnia Stanisław Korycki, prezes SML-W w Grajewie. - Czujniki są nowością u nas, a stosowane powszechnie w Europie. Przez spółdzielnię montowane są na próbę i przed malowaniem klatek schodowych. Gdy mieszkańcy je w pełni zaakceptują, zamontujemy je we wszystkich budynkach. Aby oszczędzać energię takie czujniki instalują u siebie właściciele prywatnych domków. Spółdzielnia nie ponosi żadnych kosztów tej inwestycji, bo są one montowane w ramach kosztów eksploatacyjnych elektryków. W tej chwili ci konserwatorzy nie są już pracownikami spółdzielni lecz przedsiębiorcami. Usługi wykonują na własny rachunek, otrzymując za to ustalone w przetargach wynagrodzenie. Właśnie z tych pieniędzy zakładają czujniki. Jest to również całkowicie ich pomysł i propozycja.
Korzyści i straty
Trzeba by zdemontować włączniki klatkowe. Dlaczego one działają w dzień i nie są podłączone do czujnika zmierzchu? Czy ktoś policzył długofalowe korzyści i straty wynikające z faktu włączania wszystkich czterech żarówek razy cztery klatki razy wszystkie godziny dzienne w roku? Podobne wątpliwości mieli i inni pytani przez nas lokatorzy.
- Czujniki montowane są na parterze, ponieważ wieczorem zawsze ludzie błądzą ręką po ścianach szukając włącznika a także aby wandale nie psuli dotychczas istniejących przy wejściach włączników automatycznych. Chuligani wkładali zapałki we włączniki, rozbijali je. – informuje Stanisław Korycki. - Na innych piętrach są dotychczas stosowane wyłączniki automaty. Wymienione przez lokatora czujniki ruchu są regulowane czasowo i dostosowane do zmierzchu o każdej porze roku.
Walka z ociepleniem
- Na pytanie o nasz wkład w walkę z globalnym ociepleniem mogę odpowiedzieć tylko potwierdzeniem – mówi Stanisław Korycki. – Na pewno oszczędzanie energii przez nas jest jakimś wkładem w ten globalny problem. Jeżeli to rozwiązanie sprawdzili na własnej kieszeni właściciele prywatnych posesji to jestem pewien, ze nam też zaoszczędzi pieniędzy, tym bardziej, że już oszczędzamy nie płacąc za te montaże i same czujniki.
Janek Kalinowski
czwartek, 2 stycznia 2025
czwartek, 2 stycznia 2025
jezeli to nie podniesie czynszu to i owszem pozyteczna nowość
słowa Pana prezesa są z mocą ustawy i to co on postanowi ma być i już, darme wasze lamenty i żale, trochę tak jak prezydent Łodzi. Tu nie ma dyskusji; "ma być".
Niech prezes wyremontuje klatki bo i przy świetle można się zabić
te czujki chyba mają regulacje oraz ustawienie czy mają świecić za dnia...
jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził. Co by ta Spółdzielnia nie zrobiła to i tak będzie źle. Trzeba się zastanowić jak ludzie traktują klatkę schodową i resztę innych mediów z których korzystają, a przedstawia się to tak jakby to było nie moje aby tylko dali dopłatę to i wszystko gra. Brudzą, śmiecą - jest taki przysłowie: gdzie stoi tam s.............. TAk jest w większości tych Pańskich lokatorach. Jak Spółdzielnia co zrobi -
aby na dobre wyszło i nie podnosiło czynszu
Co za bzdury! Globalne ocipienie się szerzy.
gdzie to ocieplenie, chyba na słońcu
Globalne ocieplenie to fakt, ale walka z nim to jest dopiero głupota...
lepiej niech kupia zarowki bo bez nich to czujnij mozna wsadzis gdzies
Ktoś założy te czujniki z darmo ale bedzie kasowal za przeglady;)
A może odczytywać podzielniki ciepła po zakończonym sezonie grzwczym, a nie ściemniać o o oszczędzaniu i wkładzie w walkę z globalnym ociepleniem. Od kwietnia do października słońce ogrzwa mieszkania odczynnik paruje, a lokator płaci za każdą kreskę.
te czujniki to wielkie oszustwo dlaczego w innych blokach niema ktore nalezo doinnych spoldzielni atu czujnik jest na 2 a itak kresek jest ogrom to jest jawne oszustwo
Czy wiecie dlaczego tanie wina są dobre? Bo są smaczne i tanie. Dlaczego nikt nie widzi oszczędności skoro już oszczędzamy na montażu czujników- no i argument, że prywaciarzom się opłaca to i nam musi- jest "porażający".Nie trzeba szukać Europy ale i u nas od dawna są stosowane czujniki np: Łomża czy Białystok i to właśnie na każdym piętrze no i nie zapalają w dzień. Czujniki zmierzchu działają na zmierzch a nie czasowo od pory roku. Zadałem sobie trochę trudu i policzyłem liczbę godzin dziennych za okres od stycznia do czerwca. Wyszło mnie 138589 minut co wprzeliczeniu na godziny stanowi 2309,82 godziny. Za podstawę brałem godziny wschodu i zachodu słońca z kalendarza na 2010r. Drugie tyle prawdopodobnie należy doliczyć za pozostałe miesiące. Jeśli przyjmiemy pewien margines błędu jakieś 30% na dni pochmurne i tzw brzask i zmierzch to i tak nie jest mało. Nawiązując do wypowiedzi loft-a chciałbym zapytać Pana Prezesa -jaki jest koszt zakupu jednego podzielnika ciepła wraz z wymianą? Dlaczego nie można wymieniać podzielników tuż przed sezonem grzewczym np : na początku paźdiernika a demontować tuż po sezonie np: z końcem kwietnia?
Może nie będe orginalny,ale prosze pojechać do B-stoku,zgłosić się np.do sp. mieszkaniowej"Elemencik"i zobaczyć jak oni rozwiązali problem z czujnikami ciepła!To jest dopiero oszczędność.Powiem tylko że nie musza chodzić po domach,odczytują z daleka.Noico?