wtorek, 19 marca 2024

Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 6177 wyświetleń

Jako jedyna wieś w gminie Rajgród nie mamy dostępu do wody

Dostęp do bieżącej wody, czy kanalizacja to norma w dzisiejszych czasach, jednak wciąż są miejsca, gdzie mieszkańcy oczekują na podłączenie do sieci.


- Jako jedyna wieś w gminie Rajgród nie mamy dostępu do wody. Oczywiście mamy studnie, ale 
woda z nich nie nadaje się do picia. Jest w niej dużo bakterii, kolor jest żółty, nawet brązowy. Chcemy, aby Burmistrz podjął pozytywna decyzję w sprawie przeprowadzenia wodociągu i dostarczenia nam w końcu czystej i zdatnej wody do picia - napisali do redakcji mieszkańcy wsi Kuligi w gm. Rajgród.


Wydaje się, że w końcu mieszkańcy doczekają potrzebnej inwestycji. Rajgrodzki magistrat zaplanował wodociągowanie miejscowości - będzie można wykonać przyłącze i podpiąć się do sieci. W gminie Rajgród poza wsią Kuligami podobna sytuacja jest w Sołkach.


- Środki na budowę sieci wodociągowej w miejscowości Kuligi zostały przewidziane w projekcie planu budżetu na 2022 rok. Dodatkowo trzeba dodać, że 
gmina otrzymała 1 042 644 zł na gospodarkę wodociągową, w ramach programu "Polski Ład". Środki możemy wydatkować do 2024 roku, w tym okresie planujemy zrealizować inwestycje, które zapewnią dostęp do wody pitnej pochodzącej z wodociągu tym mieszkańcom gminy, którzy dotychczas korzystali z indywidualnych studni - informuje nas Anna Drapczuk, kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie.


______________
Często zakładamy, że dostawy czystej wody są normą. W niektórych gminach mieszkańcy niemal w ogóle nie korzystają z sieci wodociągowej - podaje Główny Urząd Statystyczny w zestawieniu gmin pod względem zużycia wody z wodociągów. Różnice pomiędzy jednostkami są zaskakujące. Nie zawsze wynika to z braku sieci, są miejsca, gdzie królują studnie. W Chorzelach niedaleko Przasnysza zużywa się najwięcej w Polsce - 134 m3 na mieszkańca, w Budzowie i na terenach wiejskich Makowa Podhalańskiego (powiat suski, niedaleko Krakowa) oraz na obszarach wiejskich podkarpackiego Brzozowa - zaledwie 0,1 m3.

 

wtorek, 19 marca 2024

Kondolencje

Komentarze (11)

Gmina Rajgród w ogóle nie przejawia aktywności w pozyskiwaniu dofinansowania na usuwanie azbestu, a gołym okiem widać, że wszystkie wsie "azbestem stoją", wnioski indywidualnych mieszkańców o pomoc w jego usunięciu czekają latami. W artykule mowa o budowie wodociągu, a jak wygląda podpięcie wiosek gminy do kanalizacji? Może warto zbadać ten temat?

Na wioskach z powodzeniem dzialaja przydomowe oczyszczalnie.

Gmina Rajgród to najgorsza gmina jaką znam. /

"Obserwator" piszesz o kanalizacji?! Nie no nie rób jaj... Ludzie proszą o wodę a tobie w głowie ścieki... A tak serio to Gmina Rajgród to jedna wielka kupa... Dostali teraz z Polskiego Ładu ponad 2 mln na wodociągi i kanalizacja w gminie, więc będą środki na zbudowanie "wymarzonego" przyłącza do wioski Kuligi o Sołkach na pewno zapomną. Bo przecież musi coś zostać do podziału. I tu nie chodzi mi o to żeby kogoś oczerniać, ale tak jak w gm. Rajgród są defraudowane pieniądze to i reżim Łukaszenki mógłby się uczyć.

Bardzo zlosliwe te komentarze I glupawe. Polozenie rury 110mm z woda do wsi Kuligi to jest duzy wydatek ale kanalizacja w Kuligach to juz bardzo pokazna suma. A dachy trzeba sobie samemu wymieniac, a nie o jalmuzne prosic.

Do Raf: o jakim podziale mówisz? Widziałeś aktualne ceny za materiały i roboty budowlane? Tego miliona im zabraknie żeby doprowadzić wodociąg do Kulig

Rajgrodziak, w naszej gminie to większość rzeczy należy samemu robić. A od czego jest gmina? Od naliczania podatków?? Komentarze nie są złośliwe, może to poprostu " Vox populi"?
Ewa: można było wcześniej zrobić przyłącze ( i nie tylko), gdy ceny były niższe. Teraz niezrealizowane inwestycje tłumaczone będą drożyzną? Wygodne, ale kto w to uwierzy?

Rajgrodziak czytaj ze zrozumieniem; jasne, że każdy wymienia sobie dach sam, ale utylizacja azbestu jest bardzo droga i są na to fundusze, o które gmina sie nie stara.

Nie wiem czy wiecie, że w Rajgrodzie na ul. Warszawskiej jest budynek wielorodzinny bez wody i kanalizacji.

Rajgrodziak. Czytaj że zrozumieniem. My prosimy o wodę,a nie kanalizację.! Nie mamy czystej wody. Musimy kupywac w butelkach. Czy to normalne żeby w dzisiejszych czasach tak było? . Dlaczego wy ludzie jesteście tak zawistni... Nie czytacie ze zrozumieniem ale obgadać i wytykać palcami potraficie. Też jesteśmy ludźmi i chcemy żyć normalnie, wychowywać dzieci zdrowe... I mieć dostęp do wody.

Mamy rok 2024 a o wodociągach burmistrz nie chcące słyszeć i unika nas jak ognia

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.