Warto przeczytać

Jak przygotować samochód do postoju na parkingu lotniskowym?

Parkingi lotniskowe cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma się czemu dziwić – do Modlina na przykład nie da się bez przesiadek dojechać pociągiem, a każda podróż autobusem oznacza konieczność pilnowania bagażu i jego parokrotnego przeładowania. Najwygodniejsze jest więc auto, ale jeśli ma ono stać na parkingu lotniskowym, to warto pamiętać o paru zasadach.

Akumulator

Zdecydowana większość parkingów przy lotniskach zapewnia wsparcie w awaryjnym odpaleniu auta. Co dziwne, dotyczy to głównie prywatnych parkingów, a tych na terenie portów lotniczych – niekoniecznie. Jeśli jednak masz w aucie silnik Diesla o dużej pojemności albo wiesz, że akumulator nadaje się do wymiany, to nie ma sensu liczyć na kable rozruchowe – wygodniej będzie po prostu odpiąć akumulator. Wiąże się to z pewnymi niedogodnościami, ale pozwala bez trudu odpalić auto nawet do dwóch tygodniach stania na mrozie.

Zabezpieczenie przed wilgocią

Pracownicy Orange parking w Modlinie (https://modlinparking.pl/dojazd/) opowiadali kiedyś o tym, że lipcowe dni spędzali na zabezpieczaniu aut folią, bo właściciele nie podomykali okien. To miły gest, ale znacznie lepiej będzie po prostu trzy razy sprawdzić, czy wszystkie okna i szyberdach są zamknięte, czy drzwi zostały domknięte. To zajmie paręnaście sekund, a – choć trudno w to uwierzyć – uchylone okna to naprawdę częsty problem.

Jak parkować przed lotniskiem?

Warto wiedzieć, że na niektórych parkingach właściciele nie tylko wyznaczają miejsca parkingowe, ale też informują, w jaki sposób trzeba je zająć. Mimo że wjazd przodem jest dla wielu kierowców łatwiejszy i pozwala na wygodniejszy dostęp do bagażnika, to na zatłoczonym parkingu zwykle lepiej jest wjechać na miejsce tyłem, a walizki ewentualnie wypakować wcześniej. Jeśli na parkingu obowiązują jakieś zasady dotyczące parkowania, to należy się do nich dostosować. Jeśli sąsiednie auta są ustawione tyłem, to warto również tak wjechać – dzięki temu każdy kierowca będzie mógł wygodnie wsiąść do swojego samochodu bez ryzyka obicia sąsiednich pojazdów.

Alarmy, blokady i inne zabezpieczenia

Kierowca ma pełną dowolność w wyborze metod zabezpieczenia pojazdu na czas postoju, o ile nie utrudnia to korzystania z parkingu innym użytkownikom. Warto jednak pamiętać, że każdy dobry parking nie tylko jest monitorowany i strzeżony przez grupy interwencyjne, ale także ubezpieczony, a ponad 95% wzbudzeń alarmu wcale nie oznacza zagrożenia. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo, ale nie ma żadnego powodu do paniki. Zwykle największym zagrożeniem, jakie czeka na samochód na parkingu lotniskowym, jest zachlapanie przez deszcz.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.