środa, 15 stycznia 2025

Warto przeczytać

Jak pomóc dziecku w powrocie do szkoły?

Jesień to prawdziwe wyzwanie dla uczniów. Nie zawsze powrót do szkoły jest łatwy. Szczególnie jeśli wracamy do szkoły jako ósmoklasiści, czy maturzyści. Wymagające nie są jednak wyłącznie czekające uczniów egzaminy, lecz codzienna praca i z reguły długa lista obowiązków.


Dobre nawyki - regularność i zasady


Z pewnością po okresie wakacyjnym powrót do codziennej rutyny nie jest prosty, prawda jest jednak taka, że im szybciej do niej wrócimy, tym lepiej. Warto więc, kiedy tylko już jest to możliwe, zadbać o możliwie stały plan działań. Im szybciej pojawi się jasny podział, kiedy się uczymy, kiedy odpoczywamy, kiedy mamy czas na zajęcia dodatkowe, kiedy na hobby, a kiedy na absolutnie bezkarny wypoczynek i nic nie robienie. Dzięki stałemu harmonogramowi łatwiej jest zachować balans między pracą a odpoczynkiem, zatroszczyć się również o odpowiednią regenerację i czas na sen. To szczególnie ważne w przypadku nastolatków, u których burza hormonów często przyczynia się do zachwiania stałymi godzinami snu.  


Naturalne wspomaganie


Rosnąca liczba obowiązków, kolejne klasówki, sprawdziany, wizja ważnych konkursów, egzaminów, testów - to wszystko sprawia, że dziecięca głowa czasem „paruje”. Dziecko można jednak wspomóc w takiej sytuacji. Zestaw olejków eterycznych może dodać energii (olejki cytrusowe), wspomóc koncentrację i pamięć (olejek rozmarynowy), ułatwić regenerację i zasypianie (olejek lawendowy, z rumianku rzymskiego). Dyfuzja olejków w pokoju dziecka to bardzo dobry pomysł. Warto także zatroszczyć się o odpowiednią temperaturę (niezbyt wysoką), prawidłowe oświetlenie miejsca do nauki. Wsparciem mogą być także naturalne energetyki i izotoniki. Niezdrowe puszki można zastąpić naturalnymi naparami z imbirem, żeń-szeniem, ashwagandą, cytryną i miodem. Przygotowanie takich napojów nie jest szczególnie trudne, a może okazać się bardzo istotną pomocą dla dziecka. Przy okazji w ten sposób można zatroszczyć się o większą odporność i lepsze zdrowie ucznia, który w szkole jest przecież narażony na nieustanny wręcz atak bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów. 


Dieta przyjazna umysłowi


To, co pojawia się w menu ucznia także nie jest bez znaczenia. Warto tutaj zadbać o pożywne i odżywcze posiłki. W diecie powinno znaleźć się sporo orzechów, awokado, ryb, roślinnego białka, naturalnych olejów. Wszystkie te produkty zawierają m.in. cenne dla organizmu i pracy mózgu kwasy omega-3 i omega-6. Koniecznie powinno w diecie ucznia znaleźć się dużo warzyw i owoców, produktów fermentowanych, jogurtów i kiszonek. Dobrze byłoby natomiast ograniczyć ilość słodyczy, napojów gazowanych oraz żywności wysoko przetworzonej, która nie sprzyja zdrowiu ani pracy mózgu. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.