niedziela, 26 września 2021

Warto przeczytać

Jak osiągnąć piękny trawnik?

Jak osiągnąć piękny trawnik?

Równy, soczyście zielony trawnik to prawdziwa wizytówka domu. Chociażby nie wiadomo jak wiele pięknych roślin zostało zasadzonych w ogrodzie to każdy i tak w pierwszej chwili zwraca uwagę na jakość trawnika. Uzyskanie pięknego trawnika jest ważne, jeśli zależy nam na estetycznym ogrodzie. Niestety jednak w większości przypadków jest to nieco skomplikowane zadanie, które wymaga złożonego podejścia do tego zagadnienia? O jakich elementach trzeba pamiętać, aby uzyskać wymarzony trawnik? Sprawdźmy.

Wybór odpowiedniego gatunku trawy

Podstawą jest zakup odpowiedniego gatunku trawy. Trzeba odnotować, że na rynku dostępnych jest wiele różnych mieszanek nasion, które odpowiadają różnym rodzajom trawnika. Niektóre trawniki lepiej a niektóre gorzej znoszą deptanie. Dostępne są także trawniki ozdobne, które wymagają nieco więcej pielęgnacji, ale za do odwdzięczają się piękną zielenią. Kolejny ciekawy rodzaj to trawa sportowa, która wyróżnia się ponadprzeciętną odpornością na intensywne deptanie. Co ciekawe, w sklepach można także dostać mieszanki łątkowe, które zawierają dodatkowe rośliny o łąkowym charakterze (np. chabry, koniczyny lub maki). 

Kompleksowe dbanie o trawnik

Po wybraniu odpowiedniego rodzaju trawy trzeba przejść do zadbania o ziemię, na której trawnik będzie posadzony. Niezbędne jest odpowiednie nawożenie, nawadnianie oraz spulchnienie ziemi. Spulchnienie najlepiej wykonać wykorzystując do tego celu pomocne glebogryzarki lub kultywatory. Są to narzędzia wyposażone w obrotowy wal, który wbija się w ziemie i ją spulchnia. Poza spulchnieniem glebogryzarka może być pomocna w zaaplikowaniu nawozów. 

Po przygotowaniu ziemi i posianiu należy przykuć uwagę do odpowiedniego nawadniania oraz ewentualnego pozbywania się chwastów lub mchu. Zbyt duża ilość chwastów i mchu może oznaczać nieodpowiednie pH. W celu wyregulowania pH w glebie można zwapniować podłoże za pomocą dolomitu. Poza tym rekomendowane będzie zaaplikowanie nawozów do trawy. Niektóre nawozy są dostępne w formie granulek, które wystarczy rozsypać. Inne natomiast mogą być podawane w formie spryskiwania. W przypadku płynnych (pryskanych) nawozów dobrze wyposażyć się w usprawniające prace narzędzia akumulatorowe, które służą do dokonywania oprysków. Poza wszystkim co powyżej zostało wymienione oczywiście nie można zapomnieć o koszeniu trawy za pomocą kosiarki.

Podsumowując, może się wydawać, że dbanie o piękny równy zielony trawnik to nie tylko dużo pracy, ale także sporo kosztów. Na szczęście w internetowych sklepach ogrodniczych stosunkowo często można natknąć się na różnego rodzaju akcje promocyjne dzięki którym można kupić sprzęt ogrodniczy, nawozy lub nasiona w promocyjnej cenie. Dlatego żeby zawsze być na bieżąco dobrze regularnie sprawdzać aktualne kody zniżkowe oraz promocje.

 

Źródło zdjęcia: Andrey tiyk / Shutterstock.com
Źródło zdjęcia: Krasula / Shutterstock.com

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.