Warto przeczytać

Jak ochronić pracownika przed szkodliwym hałasem?

Bóle głowy, rozdrażnienie, nerwowość, trudności w skupieniu i koncentracji, a nawet agresja. Ciągłe narażenie na hałas może negatywnie odbić się na samopoczuciu, a nawet na zdrowiu pracownika! Jeśli jesteś pracodawcą, pamiętaj, że w takiej sytuacji musisz zapewnić odpowiednie akcesoria pozwalające na ochronę słuchu. Ochronniki słuchu - co trzeba o nich wiedzieć i jak wybrać najlepsze?


W jakich miejscach niezbędna jest ochrona słuchu?


Pamiętaj, że jeśli hałas w miejscu pracy przekracza poziom 80 dB, wtedy musisz zapewnić pracownikom skuteczne zabezpieczenie słuchu. Dotyczy to wszystkich branż oraz dziedzin, w których pracownicy są narażeni na negatywne konsekwencje przebywania w głośnym środowisku, bez względu na ich specyfikę. Do Twoich obowiązków należy również wymienianie sprzętu do ochrony słuchu, jeśli ten ulegnie uszkodzeniu. Ponadto za udostępnienie akcesoriów typu ochronniki słuchu nie możesz zażądać od pracownika żadnej opłaty. 


Jak wybrać najlepsze ochronniki słuchu?


Czym się kierować, wybierając ochronniki słuchu? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Oto podstawowe kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę:

  • rodzaj wykonywanej pracy,
  • poziom hałasu w miejscu pracy,
  • wygoda użytkownika, jego osobiste preferencje,
  • poziom SNR, czyli stosunku sygnału użytecznego do szumu tła.

Poza tym zwróć uwagę na takie kwestie jak:

  • Ciśnienie - poziom ciśnienia zależy od materiału, jakiego wykonane są ochronniki słuchu, od rozmiaru wkładki oraz jej dopasowania do wielkości kanału słuchowego. Odpowiednie ciśnienie sprawia, że słuchawki lepiej przylegają do ciała, jednocześnie zapewniając lepsze wytłumienie dźwięków z otoczenia. 
  • Rozmiar ochronników słuchu - jeśli chcesz zadbać o komfort i zdrowie wszystkich swoich pracowników, postaraj się, aby w miejscu pracy dostępne były różne rodzaje ochronników słuchu, dodatkowo w różnorodnych rozmiarach. Czasami pracownik musi przetestować różne warianty, aż znajdzie satysfakcjonujące rozwiązanie dla siebie.
  • Ciężar - trzeba wziąć pod uwagę to, że im wyższy stopień ochrony, tym zazwyczaj wyższa waga słuchawek. Wynika to z ich budowy oraz zastosowanych materiałów.
  • Aspekty termiczne - ochronniki słuchu dość mocno grzeją, dlatego ich ciągłe noszenie może być mało komfortowe. Możliwe, że w niektórych przypadkach będziesz potrzebować ochronników z lżejszych materiałów.


Co jeszcze możemy zrobić, aby ochrona słuchu była pewna i skuteczna?

  1. Odpowiedni rozmiar sprzętu ochronnego - ochronniki słuchu nie powinny być ani za małe, ani za duże. Muszą idealnie zabezpieczać narząd słuchu - tak, aby nie przenikały do niego żadne niepożądane dźwięki. Należy wybrać taki wariant, w którym słuchawki odpowiednio okalają małżowinę (jeśli to wariant nauszny).
  2. Prawidłowe nakładanie ochronników - to również ma duży wpływ na poziom uzyskanej ochrony. Należy usunąć wszystko, co przeszkadza w założeniu nauszników i nie pozwala na uzyskanie odpowiedniego poziomu szczelności.
  3. Regularne kontrolowanie sprzętu podczas jego użytkowania - trzeba upewniać się, czy ochronniki nie zsunęły się z uszu, przesunęły się itd. 


Ochrona słuchu to bardzo ważne zagadnienie, którego nie należy bagatelizować, jeśli zależy nam na zdrowiu i komforcie naszych pracowników. Odpowiednie rozwiązanie sprawi, że codzienne wykonywanie obowiązków nie będzie uciążliwe - nawet w dużym hałasie. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.