Chcesz podjąć pracę w niemieckiej opiece i zastanawiasz się, ile czasu zajmie Ci wykonywanie obowiązków? Nie jesteś jedyna. Wiele osób twierdzi, że praca opiekunki w Niemczech trwa całą dobę. To jednak nie do końca prawda. Zobacz, jak w rzeczywistości wygląda praca w opiece i czego możesz się spodziewać.
Praca w niemieckiej opiece polega przede wszystkim na pomocy podopiecznemu w codziennych czynnościach. Do zadań opiekunki należy też niwelowanie ograniczeń, które nakłada na seniora wiek i schorzenia. Osoby starsze często borykają się bowiem z przewlekłymi chorobami czy niepełnosprawnością, które w znaczny sposób wpływają na życie. Opiekunka jest więc dla seniora nieocenioną pomocą i wsparciem. Bierze na siebie takie zadania, jak sprzątanie, odkurzanie, gotowanie i pranie. Pomaga podopiecznemu w myciu, ubieraniu, poruszaniu się i toalecie. Warto pamiętać, że praca w opiece w Niemczech nie jest dla każdego. Jeśli jednak wiesz, że będziesz w stanie połączyć wymienione wyżej obowiązki i czerpać z pracy satysfakcję - śmiało możesz spróbować swoich sił.
To jednak nie jedyne obowiązki, jakim musi sprostać w swojej pracy opiekunka. Do niej należy także dotrzymywanie seniorowi towarzystwa. Osoby starsze często zmagają się z poczuciem osamotnienia i wyobcowania. Jeśli ten stan się przedłuża, może prowadzić nawet do depresji. Obecność opiekunki w Niemczech pomaga im poradzić sobie ze smutkiem i samotnością. Zyskują towarzysza rozmów, powiernika, przyjaciela.
Opiekunka ma za zadanie także monitorować stan zdrowia podopiecznego i zapewnić mu bezpieczeństwo. To ona przebywa z seniorem cały czas, więc w przypadku nagłego pogorszenia objawów choroby jest w stanie szybko zareagować.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile godzin pracuje opiekunka w Niemczech. Zawód ten jest bardzo różnorodny i ostatecznie to od konkretnej szteli zależy, jak będą wyglądały Twoje godziny pracy. Można jednak ogólnie stwierdzić, że codzienna opieka nad seniorem zajmuje od 7 do 12 godzin, ale obowiązków nie wykonuje się przez cały ten czas. Posłużmy się przykładem. Podopieczny budzi się o 7:00. Twoim zadaniem jest pomoc w porannej toalecie i przygotowanie śniadania. Następnie senior zajmuje się czytaniem lub oglądaniem telewizji, a Ty sprzątasz bądź idziesz na zakupy. W południe przygotowujesz obiad, który razem jecie. Po obiedzie podopieczny ma drzemkę, a później idziecie wspólnie na spacer lub gracie w gry. Czas po drzemce to też dobra pora na zapraszanie gości. Około 18:00 szykujesz i podajesz kolację, a po niej przygotowujesz seniora do snu. Osoba starsza o 20:00 już śpi bądź się relaksuje, a Ty masz czas dla siebie.
Oczywiście praca w niemieckiej opiece nie zawsze wygląda tak, jak na powyższym przykładzie. Mimo tego na większości szteli będziesz dysponowała swoistym czasem wolnym, który możesz wykorzystać tak, jak chcesz. Nawet godzina w ciągu dnia pozwoli Ci odpocząć i naładować baterie. Czym zająć się w tym czasie? Dobrym pomysłem będzie zarówno relaks, jak i poświęcenie się swojemu hobby. Możesz posłuchać muzyki, poczytać książkę, malować, wyszywać. Przyda się także nieco ruchu – nawet kilkanaście minut gimnastyki będzie zbawienne dla zdrowia. Jeśli masz taką możliwość, zapisz się na zajęcia fitness lub na jogę. A do osiągnięcia spokoju umysłu najlepsza będzie medytacja albo spacery na łonie natury.
Praca w opiece w Niemczech to zajęcie trudne, ale też dające wiele satysfakcji. Jeśli więc chcesz spróbować swoich sił, zajrzyj na SenioPort. Czekają tam na Ciebie sprawdzone oferty pracy dla opiekunek w Niemczech.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)