Warto przeczytać

  • 2 komentarzy
  • 7368 wyświetleń

II Ogólnopolska Konferencja na Rzecz Zmiany Świadomości Spółdzielców

W niedzielę 23 kwietnia w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu odbyła się II Ogólnopolska Konferencja na Rzecz Zmiany Świadomości Spółdzielców, której organizatorami byli: Stowarzyszenie „Kontra” Mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej Sielec w Sosnowcu, Sosnowieckie Stowarzyszenie Świadomy Lokator oraz Sosnowieckie Stowarzyszenie Sprawiedliwości Społecznej.
Była to już druga konferencja poświęcona tej tematyce. Pierwsza odbyła się w październiku 2016 roku w Katowicach.  Na konferencję przybyli spółdzielcy i osoby zainteresowane problemami spółdzielczości z różnych zakątków kraju oraz parlamentarzyści, którzy jak się zdawało byli głównymi adresatami formułowanych żądań i postulatów.
Trudno streścić wszystkie wystąpienia mówców, niemniej postulaty sprowadzały się do kilku zasadniczych, wystawionych zresztą przed wejściem na aulę (pierwsze zdjęcie w naszej galerii). Reszta to ich rozwinięcia, bardziej lub mniej szczegółowe. Pierwszym z nich i przewijającym się w niemal wszystkich wystąpieniach był postulat nowelizacji prawa spółdzielczego. W tym względzie posłanka Barbara Chrobak pochwaliła się gotowym projektem ustawy o spółdzielczości, natomiast posłanka Ewa Malik poinformowała, że wstępny projekt  PiS jest w fazie uzgodnień wewnętrznych klubu, które powinny mieć swój finał do końca bieżącego roku.
Senator Michał Potoczny zaakcentował z kolei nie tylko potrzebę zmiany ustaw, ale przede wszystkim zmian w świadomości spółdzielców, bez której wszelkie inicjatywy pod rządami najlepszej nawet ustawy skazane będą na porażkę. O tym, jak słuszna jest ta teza, dobitnie świadczyła frekwencja na sali, raczej nieprzekraczająca 100 osób, nad czym ubolewali sami zebrani.


Nie powiodła się również próba powołania do życia ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej stowarzyszenia z całego kraju. Wydaje się, że środowiska ludzi zatroskanych stanem spółdzielczości, choć dość liczne w sensie liczby organizacji, są jeszcze zbyt słabo między sobą zintegrowane oraz zbyt ubogie w liczbę aktywnych członków. Czy zapowiadane nowe możliwości, które ma przynieść wyczekiwana ustawa ośmielą i zachęcą do działania więcej osób, będzie można się przekonać raczej nie wcześniej niż w roku przyszłym.

 

Komentarze (2)

Dobrze, że coś się dzieje, a szkoda że sami członkowie
Spółdzielni Mieszkaniowych nie ma pojęcie o swoich
prawach.

i media milczą, bo władze spółdzielni nałożyły TABU na media. Nie rozumiem dlaczego ludzie nie interesują się tym problemem, przecież to są nasze mieszkania.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.