poniedziałek, 25 listopada 2024

Warto przeczytać

Gwiazda betlejemska - wszystko, co warto wiedzieć o poinsecji. Uprawa i pielęgnacja

Piękne, wytworne i szlachetne – gwiazdy betlejemskie z radością wykorzystujemy jako ozdobę mieszkania w czasie świąt. Często jednak – niestety – lądują wraz z choinkami na śmietniku. A to rośliny, które odpowiednio zadbane przez cały rok, ukażą swoje piękno podczas kolejnych świąt. Jak o nie dbać? Odkryj tajniki pielęgnacji poinsecji. Gwiazda betlejemska nie jest wcale taka trudna w uprawie!


To ciekawe: Poinsecja nie jest ozdobna z kwiatów

Poinsecja ma wiele nazw. Znamy ją przede wszystkim jako gwiazda betlejemska, ale to także wilczomlecz nadobny bądź wilczomlecz piękny. Łacińska nazwa jest za to jedna: Euphorbia pulcherrima, co odpowiada ostatniej z wymienionych polskich nazw (wilczomlecz piękny).

To fakt - roślina jest niezwykle ozdobna. Upiększa nasze domy w okresie świątecznym. Ale czy wiesz, że to, co uznajemy w niej za kwiaty - białe, kremowożółte, różowe lub czerwone – nimi nie są? Gwiazda betlejemska jest ozdobna z barwnych przykwiatków (przylistki, przysadki). Właściwe kwiaty, a w zasadzie kwiatostany, są niepozorne, niewielkie i mało atrakcyjne. Znajdują się w centrum kolorowych przykwiatków.

Gatunek ten przybył do naszych domów aż z gorącego Meksyku. Tam rośnie bezpośrednio w ziemi, osiągając spore rozmiary. W polskich warunkach klimatycznych poinsecja jest uprawiana w doniczce.

Czy wiesz, że gwiazda betlejemska występuje w setkach różnych odmian? Najbardziej pożądane są te unikatowe: wytwarzające czerwone biało nakrapiane przykwiatki lub jasnoróżowe.


Gdzie ustawić gwiazdę betlejemską w mieszkaniu? Odpowiednie stanowisko dla poinsecji

Gwiazda betlejemska preferuje miejsca spokojne, dalekie od grzejników i przeciągów - te szkodzą jej rozwojowi. Wiemy, że to może być trudne do osiągnięcia zimą, czyli wtedy, kiedy najczęściej zapraszamy ją do naszych mieszkań, jednak by cieszyła pięknym wyglądem, warto zadbać o odpowiednie stanowisko. Dobrze rośnie w półcieniu i jasnym miejscu, w chłodnych miesiącach nawet na słonecznym parapecie. Optymalna temperatura to 18-22°C.

Korzystny wpływ na rozwój poinsecji i jej ponowne „zakwitnięcie” na kolejne święta, oprócz zabiegu odmładzania, ma również wystawienie rośliny na świeże powietrze w czasie lata. Pobyt w gorącym okresie na dworze może pobudzić ją do wzrostu. Warto wówczas wybrać miejsce osłonięte od silnego wiatru oraz unikać stanowisk silnie nasłonecznionych.

Gwiazda betlejemska - podlewanie i pielęgnacjaPoinsecja wymaga umiarkowanego podlewania w okresie kwitnienia, przeważnie co 2-3 dni w zależności od wilgotności powietrza. Wybieraj wodę w temperaturze pokojowej. Podłoże nigdy nie powinno być zbyt wilgotne. Lepiej by było nawet lekko przesuszone niż przelane.

Zadbaj o drenaż, by woda mogła swobodnie spływać w dół do podstawki i nie zalegać w glebie - zbyt wilgotna ziemia, zbita i mokra, może stanowić zagrożenie dla systemu korzeniowego gwiazdy betlejemskiej. Warto nawet codziennie sprawdzać stan rośliny i wilgotność podłoża, by móc szybko zareagować.

Po przekwitnięciu poinsecje przechodzą w stan spoczynku. Możemy wtedy zająć się ich odmładzaniem. W tym czasie gwiazda betlejemska nie wymaga dostępu do światła i podlewania. Zabieg odmładzania, o którym szczegółowo przeczytasz niżej, wykonuje się najczęściej wczesną wiosną lub na przedwiośniu, pod koniec lutego lub w marcu.


Poinsecja tylko na jedne święta? Ależ skąd! Pomocą odmładzanie poprzez cięcie

Gdy mijają święta Bożego Narodzenia, a gwiazda betlejemska traci swój czar, czas na zawalczenie o jej kolejne zakwitnięcie tuż przed następną Wigilią. Odmładzanie poinsecji polega przede wszystkim na radykalnym przycięciu jej pędów, przechowaniu jej, a następnie przesadzeniu do świeżego podłoża z drenażem, najlepiej w większej doniczce z otworami na dnie.


Sprawdź, jak przeprowadzić odmłodzenie gwiazdy betlejemskiej krok po kroku:

1/ Po przekwitnięciu poinsecji - pod koniec stycznia, w lutym lub na początku marca - mocno przytnij jej pędy, by pozostały na nich maksymalnie 4 uśpione pąki. Z nich wyrosną nowe liście. Przeważnie ucięte gałązki mają 10-15 cm wysokości. Zadbaj o to, by używane narzędzie było ostre – ruchy cięcia muszą być szybkie i sprawne, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia pędów. Dobrej jakości narzędzia ogrodowe, jak sekatory, znajdziesz w sklepie Domitech. Wskazówka: przed przystąpieniem do cięcia poinsecji, załóż rękawiczki ochronne. Roślina wydziela trujący sok mleczny, którym może ubrudzić i podrażnić skórę.

2/ Ustaw doniczkę z przyciętą gwiazdą betlejemską w chłodnym pomieszczeniu - najlepiej w ok. 12-14°C. Może to być garaż lub piwnica. W stanie spoczynku pozostanie przez około 2-3 miesiące. W tym czasie roślina nie musi mieć dostępu do światła słonecznego i nie musi być podlewana - ewentualnie dosłownie kilka razy.

3/ Po 2-3 miesiącach odpoczynku wystaw poinsecję do cieplejszego miejsca, najlepiej do pomieszczenia blisko okna, ale bez przeciągów. Zadbaj o to, by roślina zyskała nową większą doniczkę i glebę. Przesadź więc gwiazdę betlejemską do świeżego podłoża – np. ziemi uniwersalnej wymieszanej z piaskiem oraz z ułożonym na dnie keramzytem. Regularnie, co kilka dni, obficie ją podlewaj. Dzięki zabiegowi odmładzania, poinsecja niedługo zakwitnie i wytworzy nowe kolorowe przykwiatki.

4/ W czasie przesadzania rośliny oczyść jej system korzeniowy. Zbyt długie korzenie możesz przyciąć sekatorem. Pamiętaj, by przed przesadzaniem gwiazdy betlejemskiej nie podlewać jej wodą.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.