niedziela, 1 października 2023

Wiadomości

Grupa Ratownictwa "Biebrza"

W związku z koniecznością ciągłego podnoszenia umiejętności praktycznych przez członków Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Biebrza” oraz przygotowania do działań zbliżonych do rzeczywistych, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie zorganizowała szkolenie doskonalące na poziomie specjalistycznym dla nurków MSWiA, młodszych nurków MSWiA i płetwonurków w zakresie wykonywania prac podwodnych na wodach otwartych.

Zgodnie z Decyzją Nr 25/2016 Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej  w Grajewie z dnia 3 października 2016 r. szkolenie, w którym uczestniczyło 11 strażaków nurków z naszej Komendy odbyło się w dniach 17 – 26 października 2016 r. w formie 10 - dniowego zgrupowania na akwenach:

17 – 23 października 2016 r. – Jezioro Rajgrodzkie, Centrum Szkoleniowo - Rekreacyjne w Rajgrodzie;

24 – 25 października 2016 r. – jezioro Hańcza, miejscowość Sienkiewiczówka;

26 października 2016 r. – Jezioro Rajgrodzkie, miejscowość Rajgród.

Program szkolenia składał się z 25 bloków tematycznych, które obejmowały takie zagadnienia jak: techniki nurkowania, bezpieczeństwo i higiena pracy podczas wykonywania prac podwodnych, medyczne aspekty nurkowania, technologie wykonywania prac podwodnych, podstawy fizyki i hydrologii, planowanie nurkowania i zabezpieczenie logistyczne prac podwodnych, prace bosmańskie, działania przeciwpowodziowe oraz sprzęt nurkowy i urządzenia techniczne. Zajęcia teoretyczne i ćwiczenia praktyczne prowadzili członkowie SGRW-N „Biebrza” asp. Krzysztof Pawłowski, nurek instruktor MSWiA oraz ogn. Andrzej Kuligowski, nurek MSWiA kierujący pracami podwodnymi.

W czasie trwania obozu szkoleniowego SGRW-N „Biebrza” wyposażona w samochód ratownictwa wodnego Renault Midlum, samochód lekki kwatermistrzowski Opel Vivaro oraz łódź hybrydową z echosondą została zadysponowana do poszukiwania zaginionej osoby 
w zalewie Kalno w Dąbrowie Białostockiej. 19 października 2016 r. po kilku godzinach poszukiwań strażacy nurkowie podjęli z dna zbiornika ciało zaginionego mężczyzny.


Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota
fot. KP PSP Grajewo

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.