Kultura i rozrywka

Grajewskie spotkania z historią - relacja

W sobotę 11 grudnia po raz ostatni w tym roku w Grajewskiej Izbie Historycznej odbyło się spotkani z cyklu "Grajewskie spotkanie z historią".


Zaproszonym gościem była Małgorzata Anna Charyton, etnolog i antropolog kulturowy oraz przyrodnik, która prowadzi badania wśród tajemniczych uzdrowicieli z Podlasia - tzw. "Szeptuch". Na co dzień jest przewodnikiem po Supraślu i Podlasiu. Pani Małgorzata w bardzo ciekawy sposób przybliżyła problematykę związaną z "Szeptuchami", czyli inaczej mówiąc tradycyjnymi, ludowymi uzdrowicielami z terenów Podlasia. Szeptuchy od wieków wzbudzają zaufanie i dziś nadal przyciągają do siebie osoby szukające pomocy. Nie mają dyplomów medycznych, korzystają z tradycyjnej medycyny ludowej Podlasia. Wiedzą, czym jest pełnia zdrowia i leczą to, czego "lekarze nie znają".


Na spotkaniu zebrani mogli dowiedzieć się, że "Szeptuchy" pomagają leczyć ludzi z pięciu chorób, które zupełnie nie znajdują odpowiedników pośród tych sklasyfikowanych w zachodniej medycynie. Nazywają je: wiatr, róża, przestrach, urok i nerw-kołtun. U podstaw ich działalności leży przekonanie, że źródłem wszystkich chorób jest nasza duchowość, czyli problem rodzi się w tej sferze i wywołuje konsekwencje w ciele. Dlatego, według nich, najlepszą pomocą jest uzdrawianie duchowe. Prelegentka zwracała też uwagę na rolę i znaczenie "Szeptuch" w kulturze tradycyjnej Podlasia.

GIH

 

poniedziałek, 25 listopada 2024

Spotkanie w DPS w Mścichach

poniedziałek, 25 listopada 2024

Dyskusyjny Klub Filmowy w Grajewskim Centrum Kultury

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.