sobota, 28 stycznia 2023

Wiadomości

  • 54 komentarzy
  • 5960 wyświetleń

Grajewo. Odsłonięcie muralu patriotycznego

Przy ul. Piłsudskiego 26 w Grajewie powstał nowy mural, upamiętniający akcję wyzwolenia naszego miasta przez oddziały Armii Krajowej w maju
1945 r. z rąk komunistów. Z tej okazji dziś odbyła się konferencja z udziałem Dariusza Latarowskiego - Burmistrza Miasta Grajewo oraz Adama
Andruszkiewicza - Sekretarza Stanu w KPRM, który jest inicjatorem powstania muralu.

 

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest utrwalenie w świadomości lokalnego społeczeństwa tego wydarzenia historycznego, które jest jednym z największych sukcesów Podziemia Niepodległościowego podczas II Wojny Światowej w regionie. Po symbolicznym odsłonięciu muralu odbyła się lekcja patriotyczna skierowana do uczniów szkół podstawowych.

 

Projekt dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego - edycja 2022 Wolność po polsku.

 

więcej na https://podziemiezbrojne.ipn.gov.pl/zol/teksty-historyczne/91746,Atak-na-Grajewo.html  

 

fot. UM w Grajewie

Komentarze (54)

To jest poprostu żałosne /

/ W naszym kraju zwykły mural jest hucznie odsłaniamy... Co za kraj!!!

Piękny. To nasza historia, chwała tym bohaterom!

WOW! Czyli nasz poseł z Grajewa w końcu coś zrobił dla miasta.... Mural! Toć to szok......

Mural...bardzo ważna sprawa.....a co z Dworcem pkp...panie Andruszkiewicz..czy w tym temcie nikt nic nie może..

Super, piękny. Lewactwo wyje!

A teraz swoim zwyczajem pomarudźcie marudy ....

Mural pobudza wyobraźnie, daje do myślenia i upiększa nasze miasto dziękuję.

nie ma księdza... się nie liczy :/ :D

Wspaniały mural upamiętniający historię naszego miasta. Dziękuję za przypomnienie dla mieszkańców Grajewa przeszłości.

Tomek ? Dlaczego żałosne? Czyżby ktoś z rodziny walczył po drugiej stronie?

A więc na takie inwestycje, niezwykle "konieczne" są wyrzucane publiczne pieniądze. Oczywiście tło historyczne stanowi tu tylko "podpórkę" (co jest zarazem przykre). Przecież w tym kraju mamy taki niesamowity "dobrobyt", że aż publiczne środki...zamiast zostać oddelegowane chociażby na konającą psychiatrię (zwłaszcza tą dziecięcą), to lądują na finansowanie takich murali, które ktoś musiał wykonać. I to za więcej niż jeden uśmiech. O wiele więcej.

Historia się zmienia szybko ktoś na nowo piszę pod obecną opcję.

Mural całkiem ładnie wykonany. Mam tylko wątpliwości co do tytułu. O ile wiem celem akcji 8 maja było nie tyle wyzwolenie Grajewa, co uwolnienie więźniów UB.

Poważnie? taka pompa?

Lucjan, może nie to "zwykły mural", dla mnie jest wyjątkowy, ale huczne odsłanianie faktycznie jest żenujące...

A może jednak chodziło o to, żeby historia, którą pokazuje mural, trafiła do większego grona ludzi

Chwała bohaterom, won komuchom ich dzieciom i wnukom.

/Oczywiście historycznie nie oceniam, ale niech te (p)osły skupia się na naszej przyszłości, bo coraz gorzej się zapowiada.

/ Następną konferencję proponuję zrobić na tle ścianki dworca PKS w Grajewie. Kolejną na tle ścianki dworca PKP w Grajewie. Obie konferencje pod hasłem Grajewo Wita

Szanowni wyborcy , "obatele" lepszego sortu, uwazjacy sie za prawdziwych Polakow, dlaczego wyzwacie innych ?Czy jestescie tak sfrustrowani, zdesperwowani i zadowoleni z zycia, ze , nie tylko wszedzie widzicie lewakow i komuchow (tylko w PiS-ie ich nie dostrzegacie)? Wam to nawet mucha juz na scianie zapewne wadzi !
Wy nie macie pojecia, co to jest prawdziwy patriotyzm , to co wy wyznajecie , to jest poprostu szowinizm polaczony z zwiascia i nienawiscia ... i co jest najbardziej przerazajace w tym, zioniecie tym wszystkim do rodakow - do Polakow!

Ciekawe ile takie cudo kosztuje?

No to mamy system antyrakietowy PATRIOT.

Jest jeszcze inna ściana idealna pod mural, duża, bez okien, w dawnym (?) Domu Handlowym Lotos, nie wiem jak się teraz nazywa, ale budynek stoi, nie mieszkam w Grajewie od 40 lat, Lotos koło księgarni.

Cenzura! Kasujecie komentarze, nie zawierające wulgaryzmów i hejtu. Wstyd, Panie Bogdanie.

krzysztof, czy twoj jad dotyczy to rowniez pisowskich komuchow zasiadajacych w rzadzie??

Ja tak tylko dla formalności zapytam: ile toto kosztowało? I z czyich podatków zostało zapłacone. A może się mylę? Może to jakiś zapalony artysta patriota wykonał w czynie społecznym? Nie, mylę się? No to ile?

Qwa, mogli to namalować na dworcu kolejowym!!!

Edek. prezes zrobił Ci spustoszenie w głowie!!!!

Tomek to prawda...jesteś żałosny. Mieszkam nieopodal, była szara ściana, jest piękna scena,która wzbudza wiele pozytywów w wielu aspektach.

Ty jesteś żałosny

Teraz mozna mowic, duzo jak nie zyja swiadkowie tych wydazen. Bedac w wojsku opwiadal kapitan,o walkach z tymi ludzmi. Nie byli ci ludzie bez skazy .Dzisaj ich sie wybiela.O powiadali starsi mieszkancy co sie dzialo w Grajewie. To nie byli ludzie bez skazy jak sie dzisaj pisze.

Krzysztof, pamiętaj, że twoje słowa to słowa nienawiści. Pewnie jesteś katolikiem. Pamiętaj, "nienawidzę ludzi" to grzech ciężki.

Tytuł muralu jest wprowadzający w błąd. To nie było wyzwolenie Grajewa. To była akcja mająca na celu uwolnienia więźniów politycznych oraz atak na posterunek milicji. Oddział AK nawet nie miał zamiaru zaatakować wojsk radzieckich, a jedynie powstrzymać ich ataki.
Wyzwolenie Grajewa było:
- 23 stycznia 1945 r. spod okupacji niemieckiej,

Jak co pięknego i patriotycznego zrobią to same kalumnie i oszczerstwa co wam nie pasuje ludzie dzięki Panie Burmistrzu

To w końcu którzy bojownicy i bohaterzy są właściwi ci przedwojenni, którzy wojenni, powojenni, solidarnościowi, nowej demokracji bo już można stracić orientacje i nie wiadomo czyjemu potomkowi nie podawać ręki i na czyj pomnik i grób można nas....

Wielkie wydarzenie w Grajewie- mural odsłonili -wielkie otwarcie hhheheee parodia !!!!!!!

Do Obserwator. Polecam.? Pamięć i Tożsamość ?

Może mural na cześć Edwarda Gierka, bo gdyby nie jego próba modernizacji państwa i rozwoju przemysłu meblarskiego i przetwórstwa spożywczego na Podlasiu to byśmy nie mieli ZPM i SM, czyli zakładów które przyczyniły się do rozwoju miasta. Zdumiewająca jest jak się milczy na temat historii miasta w latach 1970 - 1990, prawdziwych powodów dlaczego jesteśmy miastem jakim jesteśmy, bo jedne z najważniejszych wydarzeń to budowa dwóch zakładów. Bez tego byśmy mieli może 10000 ludności a nie prawie 22000.

Jeszcze się taki nie urodził co by Wam wszystkim dogodził.

Do Lucjan- Przepraszam bardzo ale chyba Pan się rozpędził za mocno... W każdym dużym i małym mieście mural odbierają mieszkańcy.
U Was w Państwie Gajewskim odbiera mural Władza Państwowa. To jest dopiero Miasto na pełen etat...

Polacy tylko żyją historią, piękne uroczystości, to w czym jesteśmy najlepsi.

/ ciekawe ile kosztował. Zamiast rozpamiętywać historię warto by pomyśleć o przyszłości młodzieży.

edek lecz sie z lewactwa , bo u ciebie to juz chroniczna przypadlosc. Gdyby nie lewactwo, to dzis wlaczylbys dla Rosji , bo wy i wasze guru macie identyczne poglady komunistyczne jakie panuja w Rosji i proputinowska patrtie w ktorej nie brakuje eks-pzpr-owcow !
Wstyd , miec takich rodakow jak ty- to dzieki tobie podobnym- doszlo do rozbiorow Polski. Zbawienie nastapi nie dlugo ruina kompletna naszego kraju jest juz blisko , karzel z kotem naladowany nienawiscia (podobnie jak ty - jego wyznwca) juz o to zadbal !

Szału nie ma, ludności też. Mural ruszył po partyzancku: szybko, krótko i tylko nocy zabrakło. Dla kogo to. /

Brakuje jeszcze oświetlenia i będzie git

Dlaczego twarz na muralu jest podobna do wizerunku posła ?

Przed wojna ta takie malowidla byly na wsiach zeby domy wygladaly ladniej, dla przykrycia biedy.

Przepraszam w którym to jest miejscu w Grajewie.Ładny!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.