Trwa modernizacja systemu ciepłowniczego w Grajewie w celu zwiększenia jego efektywności.
Budowa wysokosprawnej instalacji kogeneracji zasilanej gazem to zdecydowanie największa inwestycja prowadzona w Grajewie w ostatnich latach.
Najważniejsze zalety tego projektu prowadzonego przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. to bezpieczeństwo energetyczne i ogromny efekt ekologiczny. Nie zagłębiając się w szczegóły techniczne, cały projekt polega na budowie instalacji, która zagwarantuje lepsze wykorzystanie energii przez ograniczenie jej strat. Paliwem będzie gaz.
Zakres prac obejmuje także budowę węzła cieplnego oraz przyłącza cieplnego do przedsiębiorstw, jednostek miejskich oraz budynków mieszkalnych.
Nowo powstające właśnie przyłącze o długości około 480 metrów prowadzić będzie do Pływalni Miejskiej, która będzie pierwszym odbiorcą ciepła niskotemperaturowego z wysokosprawnej kogeneracji.
e-Grajewo.pl
piątek, 13 grudnia 2024
piątek, 13 grudnia 2024
A może tak osiedla domków jednorodzinnych podłączyć, byłby mniejszy smog.
A w UE już kombinują co tu by wymyślić aby zakazać korzystania z paliw kopalnych, czyli pieców węglowych i gazowych od 2027 roku. Na razie w gospodarstwach domowych ale kto wie.. Może przyjść czas i na ciepłownie i co wtedy. Dopłacimy znowu do słońca i wiatru?
Może i będzie bardziej efektywny proces ale z pewnością drożej będzie na pewno bo gaz raczej nie zejdzie z ceną w najbliższych latach.....
. Prezesom radzę kopać, kopać i jeszcze raz kopać. Źródła geotermalne na pewno są tylko trzeba je odnaleźć.
Dla przeciętnego konsumenta ciepła efekt tej nowoczesnej rzekomo oszczędnej technologii jest taki, że płaci się coraz wyższe i wyższe rachunki, miało być sprawniej i taniej. Świat pracuje nad syntezą jądrową i mini reaktorami atomowymi, a my ładujemy kasę w spalanie paliw kopalnych i drogiego rosyjskiego gazu. Amerykanie uruchamiają ciężarówkę o napędzie atomowym może kupić taką niech wozi węgiel z kopalni, a w wolnych chwilach zasila cieć ciepłowniczą - będzie w 100% wykorzystana.
W ciepłowni już kilka lat temu wzięto kredyt na zainstalowanie kotłów do spalania zrębków z wierzby wysokokalorycznej powstały plantacje miało być ekologicznie i ekonomicznie ./