20.08 2023 r. w Grajewie odbył się Festyn Strażacki OSP
To świetna impreza, która łączy zabawę z edukacją. W programie były pokazy bojówek strażackich, pierwszej pomocy, ratownictwa technicznego i wiele innych atrakcji. Prezentacje na temat przyczyn pożarów, sposoby unikania zagrożeń. Dla dzieci przygotowano różnego rodzaju konkursy, quizy oraz zabawy związane z tematami strażacką i bezpieczeństwem.
Rys historyczny OSP w Grajewie
Ochotnicza Straż Pożarna w Grajewie powstała w 1900 roku. Inicjatorami założenia straży byli ludzie o głębokim poczuciu obowiązków społecznych i narodowych: Tadeusz Przerębel-urzędnik komory celnej, Adam Jagodziński późniejszy sędzia pokoju, Władysław Skarżyński – ówczesny sędzia pokoju, ksiądz Józef Lendo- kanonik katedralny, proboszcz parafii grajewskiej i Zygmunt Witkowski – urzędnik komory celnej. Na stanowisko Naczelnika straży powołano Tadeusza Przerębla, funkcję Prezesa pełnił Władysław Skarżyński. Wybuch I wojny światowej zahamował działalność jednostki. W roku 1915 straż pożarna praktycznie przestała istnieć. Niemieckie władze okupacyjne zniszczyły sztandar straży.
Z chwilą odzyskania niepodległości strażactwo ochotnicze znalazło lepsze warunki do prowadzenia swojej działalności. Wielu członków straży uzyskało votum zaufania społeczeństwa za swoją działalność społeczną i patriotyczną i zostało powołanych na honorowe zaszczytne stanowiska we władzach samorządowych poszczególnych miejscowości. Między innymi w Grajewie powołano na Prezesa OSP Wacława Perlitza, pełniącego jednocześnie stanowisko burmistrza miasta Grajewa.
Wybuch II Wojny Światowej nie przerwał działalności Ochotniczej Straży Pożarnej. Wielu członków OSP włożyło mundury wojskowe. Część z nich zawierucha wojenna rzuciła poza granice Polski, gdzie na różnych frontach, w różnych oddziałach walczyli z okupantem o wolność naszą i waszą. Wielu strażaków-żołnierzy zginęło w obozach jenieckich i koncentracyjnych, część znalazła się na emigracji, inni pozostali na cmentarzach bitewnych świadcząc o męstwie i bohaterstwie polskiego żołnierza.
Przez cały czas okupacji członkowie straży ukrywali co cenniejszy sprzęt, sztandary i inne pamiątki, zdając sobie sprawę, że grożą im za to najsurowsze represje, z utratą życia włącznie.
W początkach okupacji dh. Wyżykowski Władysław i Drewnowski Jan przewidując możliwość zaginięcia sztandaru, ukryli go. W czasie działań wojennych zginęli obaj - miejsce ukrycia sztandaru pozostało tajemnicą do chwili obecnej.
OSP Grajewo skupia ponad 70 członków, w tym 35 osób liczy chluba OSP- orkiestra dęta pod kierownictwem dh kapelmistrza Ryszarda Jasionowskiego. Jednostka prowadzi pełną działalność statutową, w tym działalność prewencyjną ( wydaje m.in. ulotki prewencyjne ), uczestniczy w akcjach ratowniczo-gaśniczych, przeprowadza pogadanki na tematy przeciwpożarowe w zakładach pracy i szkołach. Funkcję prezesa OSP sprawuje dh Krzysztof Chełmiński.
fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Grajewie
niedziela, 4 maja 2025
niedziela, 4 maja 2025
Panowie dobrą robotę robicie. Grajewo powinno być dumne z waszej pracy społecznej. Poprzedni festyn był dobry ale ten przebił go. Dzieci przeszczęśliwe.