Kultura i rozrywka

Festiwal Gorących Serc

RELACJA Z XIV FESTIWALU GORĄCYCH SERC

     Festiwal Gorących Serc to jedna z ciekawszych imprez,  która na stałe zagościła w kalendarzu jesiennych wydarzeń kulturalnych Grajewa. Tegoroczna- czternasta już - edycja festiwalu odbyła się 15 listopada 2017 roku. Głównym organizatorem festiwalu było Stowarzyszenie Szkoła Naszą Szansą w Grajewie, a współorganizatorami -  Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie oraz Grajewskie Centrum Kultury, w którego siedzibie odbyła się impreza.

   I Festiwal Gorących Serc odbył się w okresie „walentynkowym” - 10 lutego 2002r. w sali widowiskowej ówczesnego kina “Relax” w Grajewie. Inicjatorką i główną organizatorką przedsięwzięcia była jedna z założycielek Stowarzyszenia Szkoła Naszą Szansą, nauczycielka ZSS w Grajewie – pani Maria Jasionowska. Festiwal był pierwszą tego typu imprezą w naszym powiecie; imprezą, podczas której stanęły obok siebie na scenie dzieci niepełnosprawne i ich sprawni rówieśnicy. Bawiąc się razem, tańcząc i śpiewając, uwiarygodniały one ideę mówiącą, że piękne jest to, że się różnimy. Festiwal miał charakter konkursowy, a do udziału w nim  zgłosiło się ponad stu młodych wykonawców ze szkół i placówek powiatu grajewskiego. Warto tu wspomnieć, że jednym z laureatów I Festiwalu Gorących Serc – zdobywcą Pucharu Burmistrza Miasta Grajewo – został Adam Łazowski- bardzo zdolny tancerz, wówczas uczeń, a dziś członek popularnego w całym kraju  zespołu disco-polo „Weekend”.

    Podobnie jak przed laty, także i dziś celem festiwalu jest twórcza wymiana i zdobywanie doświadczeń artystycznych oraz rozwijanie amatorskiej twórczości osób niepełnosprawnych w integracji z pełnosprawnymi rówieśnikami. Festiwal jest spotkaniem umożliwiającym osobom niepełnosprawnym wspólne przeżywanie radości i poczucia dumy z pokonania własnych słabości, a także integrację społeczności lokalnej. Przed kilku laty organizatorzy zrezygnowali z konkursowego charakteru festiwalu, nadając mu formę przeglądu twórczości artystycznej „Mam talent”.

    W tym roku wzięli w nim udział młodzi artyści z przedszkoli, szkół i innych placówek działających na terenie powiatu grajewskiego, a także ze szkół w Ełku, Augustowa i Goniądzu.

    Festiwal ma wielu przyjaciół i sympatyków, toteż do GCK przybyli nie tylko uczestnicy i instruktorzy, ale również przedstawiciele władz powiatu, miasta i gminy Grajewo, dyrektorzy szkół i placówek opiekuńczo – wychowawczych, przedstawiciele stowarzyszeń oraz instytucji państwowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzież, rodzice, nauczyciele i wolontariusze, tworząc wspaniałą festiwalową publiczność.

   Wszystkich przybyłych gorąco powitały prezes i wiceprezes Stowarzyszenia Szkoła Naszą Szansą –  pani Wioletta Skwiot i pani Iwona Chodnicka.   W części oficjalnej Festiwalu ciepłe słowa do uczestników i organizatorów skierowali  Starosta Grajewski pan Zygmunt Kruszyński, Sekretarz rady Miasta Grajewo pan Ryszard Wolwark oraz przedstawiciele Wójta Gminy Grajewo – pani Leokadia Weronika Szymanowska Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie i pan Kazimierz Grabowski Sekretarz Gminy Grajewo. Pan Wójt  Stanisław Szleter skierował do młodzieży ciepłe słowa  w formie listu oraz przekazał za pośrednictwem swoich przedstawicieli symboliczny upominek. Słowa uznania w liście gratulacyjnym przesłał również Pan Jarosław Zieliński Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, z którego treścią zostali zapoznani wszyscy uczestnicy przeglądu.  Pana Kazimierza Gwiazdowskiego posła na Sejm Rzeczypospolitej Polski reprezentowała Pani Monika Stefańska Dyrektor Biura Poselskiego w Grajewie.  

  Po sympatycznych życzeniach dobrej zabawy odbył się dwugodzinny przegląd twórczości artystycznej pod hasłem „Mam talent” i nadmienić trzeba, że każdy wykonawca został nagrodzony nagrodą rzeczową. Podczas XIV FGS mogliśmy obejrzeć 17 ciekawych występów zespołów wokalnych, tanecznych, solistów  oraz grup teatralnych i kabaretowych. Serca publiczności z pewnością zdobyły dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Grajewie, których pantomima „Kopciuszek” rozpoczęła prezentacje artystyczne. Wyróżnić też pragniemy Krzysztofa Ołdaka z Domu Pomocy Społecznej w Grajewie, który wziął udział we wszystkich edycjach Festiwalu Gorących Serc, a w tym roku w jego wykonaniu mogliśmy usłyszeć wzruszające interpretacje utworów „Wspomnienie” Czesława Niemena i „Jesienne róże” Mieczysława Fogga.

   Środki na organizację XIV Festiwalu Gorących Serc organizatorzy pozyskali z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Starostwa Powiatowego, Miasta Grajewo, Gminy Grajewo oraz dzięki hojności licznego grona sponsorów, którzy poprzez swoje otwarte serca i wsparcie przyczynili się do realizacji listopadowego przedsięwzięcia. Organizatorzy i uczestnicy pragną serdecznie podziękować swoim dobroczyńcom

Patronatem honorowym XIV Festiwal Gorących Serc objęli:

Pan Zygmunt Kruszyński - Starosta Powiatu Grajewskiego,

Pan Dariusz Latarowski - Burmistrz Miasta Grajewo,

Pan Stanisław Szleter- Wójt Gminy Grajewo.

W imieniu organizatorów  dziękujemy wszystkim uczestnikom, sympatykom i wspaniałej publiczności XIV Festiwalu Gorących Serc. - Urszula Magdalena Sagun


 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.