niedziela, 14 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 14309 wyświetleń

Fatalne warunki na ulicach

Przyszła zima - porady dla kierowców i pieszych

 
Zima to czas, kiedy powinniśmy zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po drogach. Śliskie nawierzchnie, wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, śniegu, mgła sprzyjają powstawaniu wielu zagrożeń.

Przypominamy kierowcom o obowiązku jazdy na światłach mijania przez cały rok. Pamiętajmy, że podczas opadów oprócz świateł mijania należy używać również świateł przeciwmgielnych. Pamiętajmy o utrzymywaniu w czystości szyb, lusterek, kloszy świateł, jak też o dostosowaniu prędkości do istniejących warunków i sytuacji na drodze; o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu jadącego przed nami. Wart pomyśleć o zmianie opon na „zimowe”. Stosując się o tych wskazówek przyczynimy się do poprawy bezpieczeństwa swojego i innych!

Osoby piesze stanowią w tym okresie szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń. - przypomina KPP w Grajewie

Aby uniknąć wielu zagrożeń warto pamiętać o tym, że pieszemu nie wolno:

  • Wchodzić ani wbiegać na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem. Nawet na przejściu dla pieszych!
  • Wchodzić na jezdnię zza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi.
  • Przechodzić przez jezdnię w miejscu ograniczonej widoczności lub w pobliżu takiego miejsca, na przykład na zakrętach, wierzchołkach wzniesień.
  • Przebiegać przez jezdnię nawet w miejscach wyznaczonych dla pieszych.
  • Zatrzymywać się na jezdni lub bez uzasadnionej przyczyny zwalniać kroku podczas przechodzenia przez jezdnie lub torowisko.
  • Wchodzić na tory, gdy zapory są opuszczone lub ich opuszczanie zostało rozpoczęte.
  • Przechodzić przez jezdnię w miejscach, w których umieszczone są urządzenia zabezpieczające (np. łańcuchy oddzielające drogę dla pieszych lub chodnik od jezdni, nawet jeśli są po drugiej stronie drogi.

(fot.e-Grajewo.pl)

 Kolizja drogowa - os. Południe 22.12.2009


Komentarze (7)

zima jak zawsze drogowcow zaskoczyła :))) ulice nie odśnieżone były i niektóre do tej pory takie są

Ciekawe co policjant powie teraz o nieposypanych drogach,niech tylko niemowi ze trzeba jezdzic powoli.To kazdy przecierz wie.

Przynajmniej policja na mandatach za stluczki zarabia.I wszystko jest ok.

jak się dba tak o ulice, to się nie ma co dziwić. to samo na chodnikach. brak słów!

może najpierw do słownika byś zajrzał a póżniej komentarze dodawał :P

tam faktycznie było bardzo ślisko sam aby nie wyjechać i przywalić w kogoś musiałem na ręcznym stawiać samochód bokiem

mnie intryguje sprawa przejścia od ul. strażackiej do ul.Mickiewicza między liceum a szkołami podstawówką i gimnazjum do połowy zawsze ładnie szeroko odśnieżone do gołego chodnika od strony ul strażackiej natomiast od strony ul. Mickiewicza pożal się boże czy tam ktoś pracuje na pół etatu i gdzie jest straż miejska chodniki osiedlowe gdzie nie gdzie odśnieżone ludzie zamiast nimi chodzić to chodzą ulicami a potem potrącenia wypadki pognać tych darmozjadów do pracy

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.