sobota, 13 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 10 komentarzy
  • 2915 wyświetleń

Ekolodzy wrócą do Augustowa na protesty

Planowana nowa południowa obwodnica Augustowa, mająca na celu odciążenie miasta od ruchu tranzytowego, staje się przedmiotem intensywnej dyskusji ze względu na jej potencjalne skutki dla środowiska naturalnego, zwłaszcza dla Puszczy Augustowskiej. Ekolodzy bija na alarm i zapowiadają protesty.

Ekolodzy wyrażają głębokie zaniepokojenie planami budowy obwodnicy, alarmując, że przebieg drogi przez tereny o wysokiej wartości przyrodniczej może prowadzić do nieodwracalnych strat dla Puszczy Augustowskiej. 

Drogowcy nie podzielają obaw ekologów. Według informacji zawartych w dzienniku trasa obwodnicy ma prowadzić od krajowej drogi "ósemki" przed Augustowem, przecinając lasy w stronę jeziora Sajno, a następnie kierując się w stronę Lipska i dalej do drogi w kierunku Ogrodnik i granicy z Litwą.

Plany: Ochrona środowiska 

  • przejścia dla zwierząt (małych, średnich i dużych),
  • w celu ochrony środowiska wodnego: odcinkowa kanalizacja deszczowa, rowy trawiaste, zbiorniki retencyjne i retencyjno – infiltracyjne, separatory i osadniki;
  • ekrany przeciwolśnieniowe;
  • ekrany akustyczne;
  • nasadzenia zieleni izolacyjnej, ozdobnej i naprowadzajacej;
  • ogrodzenie wraz z wygrodzeniami naprowadzającymi na przejścia dla zwierząt.

Droga krajowa nr 16 na odcinku Augustów – Ogrodniki została wskazana przez resort jako priorytetowy ciąg drogowy w ramach sieci dróg przystosowanych do potrzeb transportowych wojska. W związku z powyższym zachodzi konieczność dostosowania parametrów tejże drogi do przenoszenia obciążeń 11,5 t / oś. Istniejąca droga krajowa nr 16 przebiega przez centrum Augustowa, miasta o charakterze uzdrowiskowym, które przez kilkanaście lat walczyło o wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza jego granice. Dostosowanie istniejącej drogi (bez wybudowania nowego odcinka) do wspomnianych powyżej parametrów przyczyni się do ponownego pogorszenia warunków życia lokalnej ludności oraz wywoła falę protestów mieszkańców.

Miasto Augustów stanowczo sprzeciwia się przywróceniu ruchu ciężkiego w granice terenów zabudowanych. 

 

 

 

Program budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030

Komentarze (10)

Jacy oni ekolodzy jak jeżdżą i trują środowisko

Eko terroryści chcą dostać w łapę szmal i będzie ok

A jak ogromne wiatraki są stawiane, w miejscach gdzie jest dużo ptaków, to nie przyjeżdżają i nie protestują?

Pogonić na zbity pysk i tyle, ktoś to sponsoruje i nie jest to przyjaciel Polski

Przyjadą na rowerach czy jak najbardziej spalinowymi samochodami?

....hahha !!!...znowu się obudzili!!!!!.....to nie są ekolodzy!!! to płatni ochotnicy !!!!. rozmawiałam wcześniej z takimi "ekologami" ,przyjeżdżali z Warszawy i innych miast i brali 50 zł za godzinę "protestu" koło Augustowa, siedzenia na drzewach i drodze!!!....żenada

Kto ich opłaca, gdzie pracują, prześwietlić źródła dochodów.

Oczywiście Już trzeba znowu wstrzymać rozwój Polski wschodniej, ci pseudo ekolodzy. Ktoś ich sponsoruje , oczywiście nie jest to przyjaciel Polskie.

Idzie wiosna, ekologi zwęszyły interes, zapewne i kasę to zaczynają znów się zlatywać. Jak regularnie płoną składowiska odpadów to ekologów zero, jak stawiane są wiatraki na najbardziej urodzajnych glebach ekologów zero, jak warszawskie szambo płynie do Bałtyku ekologów ani widu ani słychu. Niby obrońcy przyrody, a ślad węglowy też pozostawiają po sobie w miejscu protestu i obozowania.

Wracają po walizki z kasą

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.