MAJOWE ŚWIĘTA
28.04.2023 r. w SP 4 obchodziliśmy święta majowe. Z tej okazji uczniowie klas ósmych pod kierunkiem pana Adama Zagórskiego i pani Beaty Szewczyk przygotowali uroczystość, na której przypomniano najważniejsze wydarzenia związane z trzema pierwszymi dniami maja. Widzowie mieli okazję obejrzeć opracowane przez starszych kolegów prezentacje o tym, jak dawniej obchodzono Święto Pracy, poznali zasady właściwego obchodzenia się z flagą jako symbolem narodowym i dowiedzieli się, dlaczego Konstytucja 3 Maja jest tak ważnym dla naszego narodu dokumentem. Wszystkiemu przyglądał się ostatni król I Rzeczypospolitej - Stanisław August Poniatowski, w którego wcielił się Dawid Dubois z kl. VIII c. Nasze wspaniałe wokalistki - Nadia Tołkacz z kl. VIII d oraz Kinga Gosiewska z kl. VIII e uświetniły uroczystość pięknym wykonaniem piosenek o fladze i białym orle. Wisienką na torcie okazał się występ ośmiu tancerek z klasy VIII a i VIII c, które zaprezentowały znakomity układ choreograficzny z flagami do poruszającej serca muzyki. Nad scenografią czuwały panie: Ewa Czaplicka, Alicja Sulima i Dorota Zabłocka. Piękna flaga ułożona z kwiatów została wykonana przez uczniów klas szóstych na lekcjach techniki. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci młodych widzów oraz nauczycieli i dyrekcji szkoły, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.
NASZE SUKCESY
IV edycja trzyetapowego OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNO-INFORMATYCZNEGO InstaLogik 2022/2023
Laureatem I miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 8 SP został Paweł Tyszkiewicz z klasy VIII a (najlepszy wynik w województwie podlaskim);
Finalistą na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 7 SP został Antoni Zagórski z klasy VII a (najlepszy wynik w powiecie grajewskim). Nauczycielką matematyki uczniów jest pani Wiesława Konopka, a nauczycielami informatyki - pani Joanna Szymanowska i pan Sławomir Obrycki.
III WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD AMATORSKIEJ TWÓRCZOŚCI TEATRALNEJ „PIKtoGRAmy”
III miejsce - Edward Wilczewski z klasy III d (recytacje);
III miejsce – Maria Lewczuk z klasy V a (śpiew).
Uczniów przygotowały panie Olga Fiodorowicz i Anna Maleszewska.
XXIX REGIONALNY KONKURS PIOSENKI
Wyróżnienie w kategorii wiekowej 10 - 12 lat – Gabriela Kisielewska z klasy V a.
Uczennicę przygotowała p. Anna Maleszewska.
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” (ELIMINACJE MIEJSKIE)
I miejsce w grupie wiekowej uczniowie klas V – VIII szkół podstawowych – Mikołaj Samojlik z klasy VIII e.
Ucznia przygotował p. Wojciech Arciszewski.
KONKURS BUGS TEAM CHALLENGE DLA KLAS III
Mistrz „Bugs Team Challenge” - Tomasz Kowzon z klasy III c;
Wicemistrz - Laura Bogdan z klasy III d.
Organizatorkami konkursu były panie: Anna Mioduszewska, Agnieszka Sokołowska, Dorota Zabłocka, Eliza Gołaszewska.
KONKURS PLASTYCZNY „ZAPROJEKTUJ OKŁADKĘ DO ULUBIONEJ KSIĄŻKI” – organizator Oddział dla Dzieci MBP w Grajewie
II miejsce – Zofia Bałchan z klasy I b.
SP 4 W FINALE WOJEWÓDZKIM O PUCHAR TYMBARKA 2023
24 kwietnia w Grajewie odbyły się rozgrywki powiatowe Turnieju o Puchar Tymbarka 2023. W turnieju udział wzięły dwie drużyny w kategorii wiekowej U-8 (dzieci urodzone w 2015 roku i młodsze). Były to: Szkoła Podstawowa nr 1 w Grajewie i Szkoła Podstawowa nr 4 w Grajewie. Awans do finału wojewódzkiego wywalczyła drużyna Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie.
25 kwietnia w Grajewie odbyły się kolejne rozgrywki powiatowe Turnieju o Puchar Tymbarka 2023. Tym razem do boju ruszyli chłopcy urodzeni w 2011 roku i młodsi.
W turnieju udział wzięło 5 drużyn powiatu grajewskiego w kategorii wiekowej U-12 (dzieci urodzone w 2011 roku i młodsze). Były to: Szkoła Podstawowa nr 1 w Grajewie, Szkoła Podstawowa nr 4 w Grajewie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Grajewie, Szkoła Podstawowa w Białaszewie i Szkoła Podstawowa w Radziłowie.
Awans do finału wojewódzkiego wywalczyła drużyna Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie!
Końcowa klasyfikacja turnieju:
1. SP 4 Grajewo – 12 pkt.
2. SP 2 Grajewo – 9 pkt.
3. SP Białaszewo – 6 pkt.
4. SP Radziłów – 3 pkt.
5. SP 1 Grajewo – 0 pkt.
Wygraną zawodnicy uczcili wspólnym wyjściem na lody. Gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki w finale wojewódzkim za Szkołę Podstawowa nr 4 w Grajewie – p. Katarzyna Bobrowska i p. Grzegorz Cudny.
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
26.04.2023r. w bibliotece szkolnej odbyły się spotkania czytelnicze pod hasłem „Kim będę?” zorganizowane dla klas drugich w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, które jest świętem autorów, ilustratorów, wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa. Razem z nami świętowała p. Anna Kacprowska z Gabinetu Weterynaryjnego „ANIMAL-WET” w Grajewie. Spotkania zostały podzielone na trzy części. Pierwsza (zabawowa) dotyczyła poznania specyfiki różnych zawodów z książki „Kim zostanę” Doroty Strzemińskiej – Więckowiak połączonego z zagadkami. Druga – poznania specyfiki pracy weterynarza, o czym opowiedziała p. Anna Kacprowska. Uczniowie ochoczo dzielili się swoimi spostrzeżeniami związanymi z obcowaniem ze zwierzętami i zadawali mnóstwo pytań dla naszego gościa, także po zakończonym spotkaniu. Trzecia dotyczyła głośnego czytania utworów, których bohaterami są zwierzęta. Spotkaniom towarzyszyła wystawa książek ph. „Fascynujący świat zwierząt” oraz gazetka wyeksponowana na korytarzu szkolnym „Co należy zrobić, aby osiągnąć i zdobyć wymarzony zawód?” adresowana do wszystkich uczniów. Spotkania poszerzyły wiedzę uczestników o otaczającym świecie, odpowiedziały na wiele pytań, a także zachęciły do odkrywania własnych zainteresowań. Dziękujemy p. Annie Kacprowskiej za współpracę w promowaniu czytelnictwa oraz kształtowanie u uczniów prawidłowych postaw rozumienia zależności zwierząt od człowieka oraz odpowiedzialności za posiadane zwierzęta. Organizatorkami obchodów były panie: Lilla Pietrzykowska i Ewa Czaplicka.
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT CZYTELNICZY „MAGICZNA MOC BAJEK”
Grupa przedszkolna „Słoneczka” zrealizowała kolejne zadania projektowe w ramach modułów „Tradycyjnie, czyli jak?” oraz „Czy życzliwość bywa trudna?”. Dzieci poznały nasz region, sztukę ludową, tradycje i obrzędy charakterystyczne dla Podlasia, „Jak oceniać własne korzenie?, „Jak okazywać sympatię?”, „Jak wyrażamy uczucia?, co znaczy „Sercem patrzeć na świat”, przygotowały „Drzewko Życzliwości”, „Cała Polska czyta dzieciom” – Ptasia banda – Bajka Pana Poety „Kura co tyła na diecie”. Dzieci na podstawie bajki dowiedziały się, że odwagą jest akceptacja własnego wyglądu, własnych wad i niedoskonałości. Nasze wady mogą być jednocześnie supermocą. „Słoneczka” obejrzały „Dobranocki z dawnych lat” – Koziołka Matołka i Kaczora Donalda, wykonały prace plastyczne. Koordynatorkami projektu są panie Elżbieta Wojtasik i Joanna Szymanowska.
SPACERKIEM PO DWORCU KOLEJOWYM
15 kwietnia 2023 r. po raz kolejny Grajewska Izba Historyczna i SP 4 Grajewo zaprosiły mieszkańców miasta na Spacer Historyczny. Tym razem miejscem był grajewski dworzec kolejowy, ponieważ w tym roku mija 150. rocznica powstania linii kolejowej brzesko – grajewskiej i otwarcia stacji kolejowej. Na spacer przyszło w różnym wieku wielu mieszkańców Grajewa. Na początku p. Wiesław Jerulank przywitał wszystkich i powiedział o szczególnym znaczeniu tego miejsca dla miasta. Następnie p. dr Tomasz Dudziński na peronie 1 przypomniał historię powstawania tej linii kolejowej i jej znaczenie dla rozwoju miasta. Po tym największą atrakcją, dzięki uprzejmości Starostwa Grajewskiego, było wejście do zamkniętego od lat budynku dworca kolejowego. Tutaj również zapoznano wszystkich z tym miejscem i poszczególnymi pomieszczeniami. Uczestnicy otrzymali reprodukcje starych fotografii z tamtych lat. Po zwiedzeniu budynku stacji można było wejść do nieczynnej już wieży ciśnień. Po oficjalnym spotkaniu wspomnieniom uczestników nie było końca. Relacje ze spaceru po budynku dworca ukazały się na antenie Polskiego Radia Białystok i TVP Białystok.
SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA W KAMPANII „POLA NADZIEI”
21 kwietnia 2023 r. wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza po raz kolejny włączyli się do udziału w kampanii „Pola Nadziei”. W ramach tej akcji sprzedawali uczniom i pracownikom szkoły piękne, żywe żonkile, które wyrosły na naszym szkolnym poletku, a także papierowe żonkile wykonane przez nich samych. Zebrana kwota 962,70 złotych zostanie przekazana na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku. Koordynatorem akcji jest p. Renata Wierzchowska, a opiekunami Klubu p. Dorota Zabłocka, p. Renata Wierzchowska i p. Anna Mioduszewska.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI - „CHODŹ, POSPRZĄTAJ SWÓJ ŚWIAT”
22 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy IV b i V c oraz Samorząd Uczniowski pod opieką p. Marleny Gładkowskiej, p. Marty Lenkiewicz, p. Tomasza Babula oraz p. Joanny Waniewskiej włączyli się do akcji ph. „Chodź, posprzątaj swój świat”. Celem przedsięwzięcia było kształtowanie ekologicznych postaw i troska o utrzymanie w czystości miejsca, w którym mieszkamy. Uczestnicy pokazali, że razem mogą zdziałać wiele! Powinniśmy pamiętać, aby dbać o Ziemię nie tylko od święta, ale wprowadzić dobre nawyki do życia codziennego.
Po zakończonej akcji było ognisko i przekąski z kuchni polowej. Atrakcją była przejażdżka quadem oraz wspólny śpiew przy ognisku. Organizatorami akcji ekologicznej byli: 2GDH ,,Zielona Skra”, Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK, Miasto Grajewo, Ochotnicza Straż Pożarna Grajewo, Szkoła Podstawowa nr 4 w Grajewie i Grupa Ratownicza Nadzieja Grajewo.
DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Światowy Dzień Języka Angielskiego przypada 23 kwietnia. Ten dzień uważa się za dzień narodzin i śmierci Williama Szekspira, genialnego angielskiego dramatopisarza. W SP 4 pamiętaliśmy także o tym dniu. Z tej okazji uczniowie klas IV d i V b wykonali wspaniałe projekty ph. „English around us”. Dzieci wykazały się dużą spostrzegawczością, poszukując języka angielskiego w naszym życiu. Podczas lekcji, podróżowali wirtualnie do krajów anglojęzycznych, aby zwiedzić najciekawsze miejsca i poszerzyć swoją wiedzę. Uczniowie klas VIII d i VIII e zmierzyli się z innymi zadaniami. Chętni opracowali prezentacje dotyczące życia i twórczości Williama Szekspira, oczywiście w języku angielskim. Nie zabrakło również słynnych cytatów znanego dramatopisarza. Organizatorką przedsięwzięcia była nauczycielka języka angielskiego p. Alicja Deresz.
WYCIECZKA KLAS IB i ID
Nadleśnictwo Rajgród to nieodległe miejsce, w którym młodzi odkrywcy mogą poznawać tajemnice lasu, zgłębiać wyzwania pracy leśników oraz uczyć się odpowiednich postaw w obcowaniu z przyrodą. Taką właśnie lekcję w czwartkowy poranek odebrali uczniowie klasy Ib i Id, którzy podczas szkolnej wycieczki eksplorowali ścieżkę edukacyjną na Szlaku Małych Odkrywców. Przewodnikiem i edukatorem młodych miłośników lasu był Specjalista Służby Leśnej, pan Mateusz Niedźwiecki. Wspólna wędrówka i odpoczynek przy ognisku były dla pierwszoklasistów kolejną okazją do integracji i zabawy. Równoważnia na powalonym pniu drzewa, skoki przez ognisko, czy czytanie lektury na pieńku, to tyko niektóre pomysły, jakie zrodziły się w „dotlenionych” główkach. Za niezapomniane chwile serdecznie dziękujemy panu Mateuszowi oraz towarzyszącym nam paniom: Lilli Pietrzykowskiej i Annie Mioduszewskiej. Organizatorkami wycieczki były wychowawczynie klas: p. Monika Kuryś i p. Katarzyna Górska.
POCZUJ CHEMIĘ DO FIZYKI
14 kwietnia 2023 r. odbyły się pokazowe lekcje z fizyki pt. „Poczuj chemię do fizyki”. Zajęcia zawierały elementy wykładu, laboratorium naukowego oraz interaktywnego quizu, który pozwalał uczestnikom na czynny udział w prezentowanych eksperymentach. Uczniowie podczas prezentacji mogli obejrzeć i dowiedzieć się, na czym polegają doświadczenia związane z napięciem powierzchniowym, działaniem poduszkowca, półkul magdeburskich, magnesów neodymowych spalaniem metanu, poznali właściwości i zastosowanie helu i ciekłego azotu. Organizatorką była p. Ewa Wojciechowska.
Więcej: sp4.grajewo.com
Zapraszamy - SP4 Grajewo
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Komentarze (0)