„SZKOŁA DO HYMNU”
Szkoła otrzymała dyplom Ministra Edukacji i Nauki w podziękowaniu za udział w akcji „Szkoła do hymnu”.
DYPLOM CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ
Uzasadnienie: „Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie to wzmacniające miejsce pokazujące moc literatury i siłę społeczności, które warto odwiedzać w dzień i w Noc Bibliotek”. Było to przedsięwzięcie współtworzone przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny organizator), Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta dzieciom” i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a odbywa się pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej i programu Niepodległa, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Koordynatorkami Nocy Bibliotek i projektu edukacyjnego „Czytanie wzmacnia” w SP 4 z udziałem klas V – VII były panie: Lilla Pietrzykowska, Halina Muryjas-Rząsa, Marta Lenkiewicz, Joanna Waniewska i Agnieszka Sokołowska.
ZWYCIĘSTWO PIŁKARZY
W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Grajewie odbyły się finały powiatowe Turnieju o Puchar Tymbarka „Z Podwórka Na Stadion” kat. U-12 chłopcy. W turnieju udział wzięły cztery drużyny z powiatu grajewskiego: Szkoła Podstawowa nr 4 Grajewo, Szkoła Podstawowa Słucz, Szkoła Podstawowa Radziłów, Szkoła Podstawowa Danówek. Nagrodą główną dla zwycięzcy turnieju jest Finał Wojewódzki, który odbędzie się w kwietniu na stadionie w Sokółce, a następnie Finał Ogólnopolski na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zwycięzcą Finału Powiatowego została SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 w Grajewie, wygrywając wszystkie spotkania. Gratulujemy i trzymamy kciuki za naszych finalistów. Naszą szkołę reprezentowali: Florczyk Szymon, Akacki Krzysztof, Czyżewski Filip, Kopyciński Tomasz, Chodorowski Adam, Podbereski Mikołaj, Łazowski Dawid, Kwiesielewicz Krystian, Modzelewski Szymon, Święćkowski Piotr, Czyżewski Kacper i Świderski Marcin. Nauczycielem jest p. Grzegorz Cudny.
PROGRAM EDUKACYJNY „TRZYMAJ FORMĘ”
W klasie I b odbył się cykl zajęć poświęconych zdrowiu. Dzieci poznały wartości odżywcze różnych produktów i utrwaliły zasady zdrowego odżywiania. Wspólnie z wychowawczynią p. Elżbietą Sarnacką wykonały w klasie koktajle owocowe, a w domu z rodzicami kolorowe kanapki, które prezentowały na zajęciach lekcyjnych. Zaproszona na lekcję Pani pielęgniarka przedstawiła uczniom piramidę zdrowego żywienia. Podkreśliła szczególnie, że codzienna dieta powinna być bogata w witaminy, a na zdrowie ma wpływ również ruch na świeżym powietrzu oraz unikanie dużych ilości słodyczy i soli.
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI, CZYLI CO TO ZNACZY BYĆ PATRIOTĄ?
W szkole odbyła się uroczysta akademia z udziałem uczniów klas II c, VIII e i VIII b, którzy udzielili widzom niezwykłej lekcji historii, wspominając czasy zaborów i opowiadając o powstaniach narodowych. Daty tych ważnych wydarzeń oraz łańcuchy symbolizujące 123 -letnią niewolę, w jakiej znaleźli się nasi przodkowie, stanowiły ciekawy akcent przygotowanego przedstawienia. Nie zabrakło też aluzji do czasów współczesnych. Nasi koledzy pokazali też, kim jest dzisiaj prawdziwy patriota, co znaczyć kochać Ojczyznę wolną, Polskę XXI wieku. Niemałe wrażenia na odbiorcach zrobiły występy muzyczne niezwykle utalentowanych solistek naszej szkoły: Mayi Zyskowskiej z VIII d, Zofii Stankiewicz z VIII e, Anity Witkowskiej z V a, Nadii Tołkacz z VII d i Kingi Gosiewskiej z VII e. Widowisko słowno-muzyczne publiczność nagrodziła wielkimi brawami, a zostało ono przygotowane przez nauczycieli: p. Beatę Szewczyk, p. Annę Bukowską , p. Beatę Dawid, p. Wiesława Jerulanka oraz p. Tomasza Szewczyka.
Przedstawiciele SP 4 na czele z Dyrektorem szkoły p. Karolem Choynowskim wzięli udział także w MIEJSKICH OBCHODACH ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI.
MSZA ŚW. ZA ZMARŁYCH NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW OŚWIATY
Mszę św. odprawił ks. proboszcz Dariusz Gosk, który wygłosił również okolicznościową homilię. W kościele pw. Św. Ojca Pio zgromadzili się czynni i emerytowani nauczyciele, pracownicy, członkowie rodzin zmarłych, ich bliscy, przyjaciele, parafianie. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych miasta i powiatu. Zebrani w głębokiej ciszy i skupieniu wysłuchali przywołanych przez p. Reginę Abramczyk nazwisk osób zmarłych w czasie od ostatniej mszy (15.11.2019 r.), po czym zapalono symbolicznie znicz. W końcowej części p. Halina Muryjas-Rząsa podziękowała ks. proboszczowi za odprawienie tej Mszy świętej, za rozważania i refleksje służące pogłębianiu wiary, a z ramienia Organizatorów – wszystkim uczestnikom za modlitewną obecność. Organizatorzy składają szczególne podziękowania dyrekcjom przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych za pomoc w uaktualnianiu list zmarłych, p. Reginie Abramczyk, reprezentującej środowisko emerytów, za nieocenioną współpracę przy organizacji mszy, Wiceprzewodniczącemu Rady Miasta Grajewo p. Grzegorzowi Curyło za artystyczną interpretację wiersza „Śpieszmy się” oraz p. Lilli Pietrzykowskiej za fotograficzne udokumentowanie tego wydarzenia. Organizatorami byli: ks. proboszcz Dariusz Gosk, dyrektor SP 4 p. Karol Choynowski, Przewodnicząca Rady Miasta p. Halina Muryjas-Rząsa, wicedyrektor p. Aleksandra Monika Kuczyńska, katechetki – p. Krystyna Łaguna, p. Violetta Magdalena Curyło, p. Marzenna Czajkowska.
ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE
Nasze przedszkolaki wraz z wychowawczyniami uroczyście obchodziły MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK, ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA oraz ADRZEJKI I MIKOŁAJKI. Był pokaz strojów, wróżby, tańce, gry i zabawy, zajęcia plastyczne oraz upominki i słodkie poczęstunki. Dzieci odwiedziła też Czarownica Haleksandra, która przeczytała im bajkę „Śnieżka i Różyczka”, a Pani bibliotekarka razem z wychowawczyniami „Bajki Ezopa”. Przedszkolaki dziękują Panu Burmistrzowi Dariuszowi Latarowskiemu za pamięć i mikołajkowe upominki – woreczki pełne słodyczy. Przesyłają moc najserdeczniejszych życzeń świątecznych i pozdrowień.
ŻYWA LEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Klasa V b wraz z p. Agnieszką Sokołowską wybrała się do pizzerii Da Grasso. Na miejscu uczniowie zamówili jedzenie i napoje, utrwalając w ten sposób dialog zaliczany na poprzedniej lekcji języka angielskiego.
CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ – POZNAJĘ ŚWIAT
Tym razem uczniowie klasy III b dzięki pani Małgorzacie Niedziołko i jej córce Gabrysi, która we wrześniu dołączyła do klasy, poznali Wielką Brytanię. Ta jesienna „podróż palcem po mapie” przybliżyła dzieciom odległe o ponad 2000 km wyspiarskie państwo: jego powierzchnię, historię, zwyczaje i tradycje, Rodzinę Królewską, osiągnięcia piłkarskie, edukację . Chociaż do „five o’clock” było jeszcze daleko, to na zajęciach nie zabrakło tradycyjnej herbatki z mlekiem i ciasteczkiem. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia uczniowie obejrzeli przedstawienie w języku angielskim przygotowane przez uczniów klasy V b. Uczniowie i wychowawczyni klasy III b pani Monika Kuryś serdecznie dziękują pani Małgorzacie Niedziołko, pani Agnieszce Sokołowskiej i starszym kolegom z V b za ten SPECIAL DAY. Wcześniej dzięki zaangażowaniu rodziców uczniowie „zwiedzili” Australię, Turcję i USA.
SPOTKANIA Z ŻOŁNIERZAMI
Na zaproszenie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego i Miasta Grajewo dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III z wychowawczyniami K. Górską, A. Gryczkowską, M. Kuryś, E. Mieczkowską, J. Rydzewską i A. Stradczuk udali się na spotkanie z żołnierzami i z zainteresowaniem obejrzeli sprzęt wojskowy.
BIBLIOTEKA
Konkurs na rebus literacki został rozstrzygnięty. Zadaniem uczestników było stworzenie rebusu, którego rozwiązaniem był tytuł dowolnej baśni lub legendy. Oto lista nagrodzonych: I miejsce – Julian Łapiński kl. VI b, Antoni Wasilewski kl. V b, II miejsce – Natalia Chmielewska kl. VII c, Julia Kurzątkowska kl. IV a, III miejsce – Maria Lewczuk kl. IV a, Dawid Łazowski kl. V b. Organizatorkami konkursu były panie Lilla Pietrzykowska i Iwona Bukrejewska.
CZYTAJĄ I DZIAŁAJĄ
Szkolny Klub Czytelniczy „Czytamy, rozmawiamy, polecamy”, od kilku lat działający w naszej szkole, realizuje Ogólnopolski Program „Młodzi w Akcji” ścieżka „PoczytajMy” ogłoszony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Polsko – Amerykańską Fundacją Wolności w ramach programu Szkoła Ucząca się. W tym roku klub liczy 21 członków. Uczniowie biorą udział w projektach, akcjach i turniejach czytelniczych. Ostatnio w klubie czytano i rozmawiano o książkach poświęconych jesieni. Następnie Victoria Borys, Kinga Mikielska, Nell Kurowska i Marlena Zielińska z kl. VI b opracowały autorski scenariusz zajęć i w oddziale przedszkolnym „Biedronki” przeprowadziły cykl spotkań z jesienną książką ph. „Jesień- złota i piękna czy deszczowa i smutna?”, „Przygotowanie ludzi i zwierząt do zimy”, „Przyrodniczo - jesienie zagraj, pokoloruj, zgadnij!”. Opiekunami klubu są panie Iwona Bukrejewska i Renata Sokołowska.
ŚWIETLICA
Wychowankowie świetlicy uczestniczą w „Porankach z książką” prowadzonych przez p. Ewę Czaplicką. Są to cykliczne zajęcia czytelnicze, których celem jest zainteresowanie uczniów książką, rozmowy z dziećmi na temat przeczytanego tekstu nie tylko z literatury pięknej, ale również ciekawostki o świecie zawarte w książkach popularnonaukowych. Wiele radości dostarczyły dzieciom także przygotowane zabawy andrzejkowe.
CZWÓRKOWY BAZAREK
Z inicjatywy Rady Rodziców i za zgodą Dyrekcji trwa wzorem lat ubiegłych kiermasz. Sytuacja epidemiologiczna nie pozwala na to, aby odbył się on w murach szkoły, dlatego pod hasłem: „Weź do ręki komórkę – wspomóż Szkołę Czwórkę” ruszyliśmy z wirtualnym Czwórkowym Bazarkiem. Wraz z Radą Rodziców zapraszamy do włączenia się w tę inicjatywę i zachęcamy do czynnego udziału w Czwórkowym Bazarku. Można wspomóc to działanie na kilka sposobów: podzielić się z nami swoimi pomysłami i spostrzeżeniami; dołączyć na Facebooku do publicznej grupy Czwórkowy Bazarek
https://www.facebook.com/groups/295145545772826; zaprosić znajomych do ww. grupy; zachęcić dzieci i młodzież szkolną do wsparcia; ofiarować fanty do wystawienia na bazarku; kupić oferowane na bazarku fanty.
SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA
Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przystąpili do kampanii społecznej „Pola Nadziei”, którą na Podlasiu prowadzi Fundacja „Pomóż im”. Jesienią nasza młodzież sadziła cebulki żonkili wokół szkoły. Wiosną, gdy zakwitną żonkilowe pola nadziei odbędzie się kwesta na rzecz podopiecznych BIAŁOSTOCKIEGO HOSPICJUM DLA DZIECI. Już teraz nasi wolontariusze wraz ze swoimi opiekunami zapraszają do tego wyjątkowego dzieła. Drugim przedsięwzięciem Szkolnego Klubu Wolontariusza było zebranie 160,81kg karmy dla podopiecznych Towarzystwa Opieki dla Zwierząt w Grajewie. W zbiórkę zaangażowani byli: przedszkolaki, klasy I – VIII oraz ich rodzice. Opiekunami klubu są panie Renata Wierzchowska, Marzenna Czajkowska i Dorota Zabłocka.
SŁODKIE PONIEDZIAŁKI Z SU
Na przełomie listopada i grudnia SU zorganizował SŁODKIE PONIEDZIAŁKI – SPRZEDAŻ CIAST z udziałem klas VII a, c, d i VIII a, b, d, e. Zebrane fundusze z akcji będą przeznaczone na zakup sprzętu służącego uczniom. Opiekunami SU są panie: Joanna Zalewska - Grochowska i Joanna Szymanowska.
GRA MIEJSKA „ŚPIĄCE KASZTANY” ROZSTRZYGNIĘTA!
Oto zwycięzcy: Adam Rudziński klasa I b, Maciej Motycki klasa III a, Gabriel Golubiewski klasa IV b, Paweł Buzon klasa VIII e i Jakub Romanowski klasa I a. Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Restaurację BALTON, Restaurację SPÓŁDZIELCZA1, Pizzerię SAVONA Ewa Wasilewska, Restaurację PIECUCH i GLAM Karolina Parda. Organizatorem gry była klasa II d z wychowawczynią p. Olgą Fiodorowicz.
WYMARZONY PUPIL W KLASIE I C
Na lekcjach o zwierzętach domowych przeprowadzonych przez wychowawczynię p. Renatę Wierzchowską uczniowie klasy I c dowiedzieli się, że los każdego zwierzaka zależy od ludzi i od ich zachowania. Aby były szczęśliwe i zdrowe, należy o nie prawidłowo zadbać i otoczyć opieką. Dzieci przyniosły karmę, która pomoże przetrwać zimę zwierzętom pozostającym w schroniskach. Uczniowie wcielili się w rolę opiekunów swoich wymarzonych psich przyjaciół i za pomocą włóczki, kleju i nożyczek wyczarowały swoich upragnionych pupili.
NOC KSIĘGARŃ
„Poznaj książkę o swoim regionie” – pod takim hasłem odbyły się tegoroczne obchody Nocy Księgarń w księgarni ALFA w Grajewie. Jednym z punktów wydarzenia była współorganizacja konkursu błyskawicznego „Czwórki” z ALFĄ, adresowanego do uczniów klas III – VIII naszej szkoły. Zadania konkursowe dotyczyły następujących tematów: 1. Zbuduj mapę skojarzeń związaną z hasłem „Książka regionalna”. 2. Napisz krótką rymowankę zachęcającą do czytania książek o Grajewie, powiecie grajewskim, czy naszym regionie-naszej „małej Ojczyźnie”. W komisji konkursowej pracowały: wicedyrektor p. Aleksandra Monika Kuczyńska i p. Eulalia Haponik. Podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się o godz. 19.00 w siedzibie fundatora – w księgarni ALFA. Jako że w rymowankach uczniowie eksponowali Grajewo, otrzymali również nagrodowe pakiety z Urzędu Miasta. Nasi zwycięzcy przybyli ze swoimi rodzicami. Oto lista uczniów nagrodzonych: Gabriel Kuizinas kl. III c, Miłosz Gudełajski kl. III b, Tiziano Montereale kl. IV b, Bartosz Surażyński kl. IV a, Szymon Modzelewski kl. V b, Krystian Kwiesielewicz kl. V b, Dawid Łazowski kl.V b, Natalia Chmielewska kl. VII c, Julian Łapiński kl. VI b, Filip Surażyński kl. VIII a, Aurora Montereale kl. VIII e, Gabriela Żabińska kl. VIII f i Gabriela Żylińska kl. VIII f. Organizatorkami konkursu były panie: H. Muryjas-Rząsa, L. Pietrzykowska, M. Lenkiewicz we współpracy z p. Eulalią Haponik – Księgarnia ALFA.
W TEATRZE ONLINE
Przedszkolaki i klasy I-III obejrzały spektakl pt. „Tymoteusz wśród ptaków”. To barwna opowieść, która w łagodny i zabawny sposób dotykała spraw najważniejszych: tolerancji, odpowiedzialności, relacji dzieci z rodzicami i zaufania. Dzieci przekonały się też, że warto dążyć do celu i nie poddawać się mimo napotykanych trudności.
TURNIEJ RYCERSKI w III b
Uczniowie klasy III b wzięli udział w turnieju rycerskim, nawiązującym do omawianych przez wychowawczynię p. Monikę Kuryś zagadnień dotyczących prastarych zamków wybudowanych niegdyś na terenie Polski oraz dawnych tradycji rycerskich. Uczniowie pomysłowo wykonali elementy rycerskiego rynsztunku bojowego i wykazali się wszelkimi umiejętnościami, jakie rycerz musiał posiadać. Zaprezentowali kunszt władania bronią, honorową walkę do „ostatniej kropli krwi”, wytrwałość, siłę, równowagę, a także wrażliwość na piękno oraz szacunek wobec dam. Najodważniejsi śmiałkowie przedostali się przez fosę wypełnioną lawą, stoczyli potyczkę z Wielkim Mistrzem, zdobyli zamek i pokonali ziejącego ogniem smoka. To była epicka zabawa.
ANDRZEJKI
Zimne, ponure dni nie sprzyjają zabawom na świeżym powietrzu, ale na wszystko znajdzie się rada. W szkole też można bawić się doskonale. Przekonali się o tym uczniowie klas I b, II b, III a, III c, III d, którzy wraz z wychowawczyniami Anną Gryczkowską, Arletą Krawczyk, Ewą Mieczkowską, Joanną Rydzewską i Elżbietą Sarnacką zorganizowali klasowe andrzejki. Dzieci wiedzą, że wróżby andrzejkowe to tylko zabawa, tym więcej było śmiechu i żartów.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Uczniowie klas I b, II b, III a, III c, III d z wychowawczyniami: Anną Gryczkowską, Arletą Krawczyk, Ewą Mieczkowską, Joanną Rydzewska i Elżbietą Sarnacką obchodziły święto misiów. Dzieci odwdzięczyły się i pokazały, że są one zawsze obok nich i cieszą się z ich obecności.
MIKOŁAJKI
Klasy I b, II a, II b, III a, III b, III c, III d wraz z wychowawczyniami Elżbietą Sarnacką, Jadwigą Laszczkowską, Ewą Mieczkowską, Joanną Rydzewską, Moniką Kuryś, Anną Gryczkowską i Arletą Krawczyk obchodziły mikołajki. Były piękne opowieści związane z historią Mikołaja, śpiew i zabawy muzyczno-ruchowe, zajęcia plastyczne oraz upominki i słodkie poczęstunki. Tego dnia na głowach dzieci królowały czapki Mikołaja oraz stroje w czerwonym kolorze.
Ponadto dzieci z klas I c, I d, II b i III a wraz z paniami Renatą Wierzchowską, Barbarą Krukowską, Ewą Mieczkowską i Joanną Rydzewską udały się do Muzeum Mleka. Uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych. Z materiałów pochodzących z recyklingu stworzyli wesołego Mikołaja, który posłuży jako pojemnik na kredki i długopisy, następnie zwiedzili z przewodnikiem pierwsze w Polsce muzeum mleczarstwa. Na koniec pobytu otrzymali od Krówki Matyldy dyplomy uczestnictwa w zajęciach, a od Świętego Mikołaja drobny słodki upominek.
SP 4 Grajewo
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Komentarze (0)