piątek, 1 marca 2024

Wiadomości

  • 10 komentarzy
  • 11016 wyświetleń

Echa sesji RM 05.XII

Obrady  XXXV  zwyczajnej  Sesji Rady Miasta Grajewo,  odbyły się 05 grudnia  2005 r.  w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Grajewo, ul. Strażacka 6.

Sesję  rozpoczął Przewodniczący witając zebranych, szczególnie przybyłych gości, przedstawiając porządek obrad.


Następnie odbyła się uroczystość wręczenia "Krzyży Zesłańców Sybiru" ponad 70 osobom z Grajewa i okolic. Uroczystość uświetniła część artystyczna w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Grajewie im. Sybiraków oraz symboliczna lampka szampana. Odznaczeni otrzymali ponadto książkę "Grajewo w XX wieku."


Po krótkiej przerwie radni przystąpili do realizacji dalszego ciągu porządku. I tak przyjęto protokół  z obrad poprzedniej sesji, a następnie pakiet uchwał dotyczący m.in:
- stawek podatku od środków transportowych,
- stawek podatku od nieruchomości,
- stawek podatku od posiadania psów (zwolnione są osoby posiadające psy do pilnowania obejścia). 
W  tym roku i następnym odbywa się bezpłatna akcja chipowania psów. Burmistrz gorąco zachęcał właścicieli psów do ich znakowania i odpowiedzialnego podejścia do ich posiadania, bowiem wyłapywanie psów bezpańskich jest kosztowne.
- ustalenia opłaty targowej, zasad jej ustalenia i poboru (inkasem zajmuje się klub "Warmia").


W zapytaniach i interpelacjach radnych p. Reut zwrócił uwagę na to czy Straż Miejska nie wyręcza w  swoich działaniach Policji. Odpowiedzi udzielił Komendant SM p.W. Formejster. Poinformował, że jak dotychczas SM dokonała 100 kontroli posesji w zakresie posiadania pojemników na śmieci, umów na wywóz  i psów oraz 40 - dotyczących wykroczeń drogowych. SM ma prawo, a nawet obowiązek reagować w przypadku wykroczeń drogowych. Burmistrz dodał, że 14 XII 05r. odbędzie się spotkanie z Policją, na którym omówione będą zasady współpracy obu służb.

W ramach wolnych wniosków i informacji Przewodniczący Rady poinformował, że 15 grudnia odbędzie się uroczyste otwarcie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (siedziba w budynku po SP), ze wspólnym (Powiat, Miasto i Gmina) spotkaniem opłatkowym. 

Następnie  głos zabrał właściciel firmy świadczącej usługi wywozu śmieci p. Górny. Stwierdził on, że wiekszość mieszkańców jest przekonana co do konieczności wywozu śmieci; ma odczucia, że jego firma (pomimo, że on jest Grajewianinem) jako prywatna była zwalczana po pojawieniu się na rynku, a teraz jest zaniepokojony wydawaniem zezwoleń na podobna działalność firmom (molochom) z zewnątrz. Wyjaśnił. iż rzecz dotyczy wygrania przez MPO Białystok - niską ceną -  przetargu na wywóz nieczystości stałych w Grajewie (podatki zostaną w Białymstoku). P. Górny wyraził obawę, że sytuacja wpłynie niekorzystnie na miejscowe przeds. w tym PUK.

Obawy wyraził również dyrektor PUK - p. Gryn, który poinformował, że firma zatrudnia 60 osób, a samych podatków w sumie odprowadza ponad 130tys. Uważa, że problematyczne jest "wpuszczanie wilka do owczarni", bo zwycięzca przetargu narzucił ceny dampingowe i źle się to dla miasta może skończyć.

Odpowiedzi udzielił p. Wojsławowicz - Naczelnik WGK. Wydanie zezwolenia nie jest wymysłem, jeżeli firma spełnia określone prawem warunki to Miasto ma obowiązek zezwolenia udzielić. Innym problemem jest zagrożenie trafiania na nasze składowisko odpadów  z  innych terenów, poinformował o możliwości kontrolowania przez zarządzającego składowiskiem.

W/w problemy wywołały burzliwą dyskusję nie do rozwiązania na sesji (przetarg został już rozstrzygnięty). Radnym, którzy chcieli być głębiej poinformowani przewodniczący zaproponował dyskusje na podstawie dokumentów w komisjach.


e-Grajewo.pl
    

Komentarze (10)

co znowu sie szykują podwyżki państwo radni. a co dalej z tym miastem straz miejska jest i co , nie widze zmian na lepsze wywloone pieniądze w błoto, lepiej zbudować pare parkingów.

Sobie parking w głowie wybuduj. Myślicielu jeden!

dopiero będą wręczać krzyże zesłańców sybiru !!! to chyba jakaś bzdura w innych miejscowościach były wręczane prawie rok temu np. w Wąsoszu dopiero wręczają jak znaczna część ludzi już nie żyje teraz to już mogą nie wręczać sobie wziąć na pocieszenie oni nie cierpieli i nie wiedzą co to znaczy!!! Pan burmistrz z Wąsosza zrobił to z klasą osobiście wręczył krzyż p. Truszkowskiej a p. burmistrz z Grajewa - na taki gest go nie stać//tylko po czasie na zakończenie roku kalendarzowego zrobić dobrą minę - schorowanym sybirakom..

Najważniejsza jest PARADA!!!!

podwyżki z czegoś trzeba spłacać te kredyty a

Ja proponuje żeby policja przeszła się na osiedle Południe pod blok 62 gdzie miasto ustawiło kosze na śmieci na wprost chodnika gdzie powini ludzie chodzić , muszą iść ulicą a poza tym jak wyjeżdza się z parkingu nie ma widoczności bo zasłaniają je kosze na śmieci . Gratuluje mądrości Pana Urzędnika , który kazał w takim miejscu ustawić kosze .

Czyżby któryś z szanownych państwa radnych dostał mandat brawo Straż tak dalej

już czepiają się strażników niech szanowni radni wezmą ustawę o strażach i niech poczytają bo wiedza to za nimi murem nie stoi

e-cenzura czuwa!

e-cenzura czuwa!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.