Wiadomości

Dzień Osób Niepełnosprawnych

W 1992 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło 3. grudnia Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.


Celem corocznych obchodów Dnia Osób Niepełnosprawnych jest zwrócenie uwagi na prawa tychże osób, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także  ukazanie korzyści płynących z  pełnej integracji tych osób w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym.

Ludzi z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną spotykamy na każdym kroku. Mijamy ich na ulicy, w sklepie w szkole, czy w parku. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, osoby niewidome czy niesłyszące napotkają jeszcze wiele barier, zarówno architektonicznych jak i społecznych, utrudniających im normalne funkcjonowanie.

- Dla wielu z nas każdy dzień jest nie lada wyzwaniem, przed którym musimy stanąć, aby móc normalnie funkcjonować w codziennym życiu. Napotykane przeszkody w postaci nierówno położonych chodników, wysokich krawężników, różnic poziomów - czyli schody i stopnie, brak wind, zbyt mało miejsc parkingowych są ogromnym problemem – podkreśliła pani Beata Jaworowska, niepełnosprawna mieszkanka Grajewa.

Osoby niepełnosprawne dzieli od świata zewnętrznego jeszcze coś więcej niż zwykła bariera fizyczna. Jest wiele innych ograniczeń wynikających z braku akceptacji społecznej, a przecież podobnie jak osoby sprawne mają Oni swoje rodziny, małe i duże problemy, pracę, zainteresowania. Wprawdzie niepełnosprawność jest integralną częścią tego kim są, jednakże sama w sobie nie charakteryzuje tych osób. Ważne jest, aby traktować osoby niepełnosprawne jak indywidualne jednostki, a nie spoglądać przez pryzmat ich niepełnosprawności.


Redakcja e-Grajewo.pl Osobom Niepełnosprawnym życzy wielu radości w codziennym życiu, życzliwości i wyrozumiałości. Jak najwięcej zdarzeń, które pozwolą zapomnieć o wszelkich troskach.

 

poniedziałek, 6 lutego 2023

Miniony weekend na drogach

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.