Osoby niepełnosprawne w pełni są podmiotami ludzkimi z należnymi im wrodzonymi, świętymi i nienaruszalnymi prawami,
które mimo ograniczeń cierpień wpisanych w ich ciało i władze, stanowią jednak o szczególnym znaczeniu godności i wielkości człowieka
Jan Paweł II
10 maja br. mszą świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie rozpoczęły się obchody XII Powiatowego Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.
- Zgromadziliśmy się w świątyni, by dziękować Bogu za coś, a jednocześnie prosić. Wiemy, że bez Bożego błogosławieństwa, bez Bożej łaski nie ma rozwoju ludzkości. Nie ma rozwoju mojego, drugiego człowieka, nikogo z nas. Kiedy uświadamiamy sobie, że wśród nas są osoby, które Pan Bóg uczynił trochę w inny sposób, bo poprzez niepełnosprawność intelektualną, sprawia że my jako ludzie głębokiej wiary możemy i powinniśmy realizować się właśnie w przykazaniu miłości. To nas odróżnia od innych stworzeń. W przykazaniu miłości Boga i drugiego człowieka jest pełny rozwój człowieczeństwa pełen Łaski Bożej – mówił ks. kan. Dariusz Łapiński, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie.
Po zakończonym nabożeństwie, wszyscy uczestnicy przemaszerowali do Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II przy ul. Ełckiej, gdzie odbyła się część artystyczna obchodów.
- XII Powiatowy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną to wyjątkowe święto. Jest to taki dzień, takie wyjątkowe chwile kiedy zanurzamy się w pełnię człowieczeństwa. Kiedy eksponujemy godność osoby ludzkiej i kiedy w sposób namacalny, bardzo bliski przekazujemy sobie iskierkę miłości i radości. Życzmy sobie, aby ta iskierka zagościła w sercach nas wszystkich nie tylko w dniu dzisiejszym ale również jurto, pojutrze i wciągu dalszych dni - mówiła w imieniu zaproszonych gości Halina Muryjas - Rząsa, Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo.
Po części oficjalnej panie Wioletta Skwiot i Anna Jarząbek, oddały przybyłych we władanie Piotra Akackiego – Ancymonka.
Powiatowy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Grajewie obchodzony jest od 2009 r. Celem corocznych obchodów jest zwrócenie uwagi na prawa Tych osób, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym.
Dzięki wysiłkowi organizacyjnemu, podjętemu przez społeczność Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II oraz Stowarzyszenie "Szkoła Naszą Szansą" w Grajewie, uczniowie niepełnosprawni intelektualnie z powiatu grajewskiego, razem ze swoimi rodzicami, opiekunami oraz sympatykami, mogą świętować ten dzień.
Portal e-Grajwo.pl dziękuje za zaproszenie
środa, 11 grudnia 2024
środa, 11 grudnia 2024
Świetnie. Cała szkoła jest wspaniała a w szczególności kadra pedagogiczna. Pracują tam ludzie z ogromnym sercem dla niepełnosprawnych dzieci
Kiedyś to było duże wydarzenie, teraz w Grajewie coraz ciszej o tym /