Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 7151 wyświetleń

Dwór w Niećkowie dostał nowe życie

Dwór w Niećkowie nie tylko odzyskał dawną świetność, ale także będzie miejscem integracji, edukacji i rozwoju dla mieszkańców. Wszystko dzięki grantowi w wysokości 1 mln złotych od Fundacji Most the Most.

W pierwszej edycji Konkursu Nasz Zabytek przeprowadzonej w województwie podlaskim zwyciężył Dwór w Niećkowie. W marcu 2022 r. Fundacja podpisała umowę na dofinansowanie rewaloryzacji zabytkowego dworu, a już pod koniec grudnia 2022 r. dokonano odbioru końcowego wykonanych robót, które objęły I etap remontu zabytku. Efekt przeprowadzonych zmian okazał się imponujący. Wnętrze budynku nabrało dawnego, dworskiego charakteru, jest lekkie, jasne i przestronne. Na zewnątrz nowy dach robi wrażenie solidności, elegancji i dodaje zabytkowi kolorytu.

 

Uroczyste przecięcie wstęgi rozpoczęło nowy etap w historii Dworu w Niećkowie!

Zakres prac remontowych
W ramach przeprowadzonych prac przebudowano więźbę dachową, wymieniono pokrycie dachowe wraz ze wszystkimi elementami dachu oraz na nowo zaaranżowano układ pomieszczeń na poddaszu, gdzie wymieniono okna, wzmocniono strop, wygładzono ściany, ułożono podłogi oraz stworzono pomieszczenia sanitarne. Przeprowadzono prace związane z instalacjami: elektryczną, grzewczą, wodno-kanalizacyjną, a także montażem klimatyzacji i wentylacji. W nowym miejscu wykonano klatkę schodową, na stopniach położono okładzinę drewnianą.

Nowe funkcje Społeczne Dworu
Malowniczo położony Dwór w Niećkowie, w gminie Szczuczyn, w powiecie grajewskim powstał na przełomie XIX i XX wieku. Został przebudowany w 1912 roku. Przed remontem budynek zaadaptowany był na potrzeby szkoły, która prowadzi w nim zajęcia gastronomiczne dla młodzieży z kierunku technik żywienia i organizacji usług gastronomicznych. Teraz Dwór w Niećkowie otworzy się dla lokalnej społeczności i będzie miejscem cyklicznych:

? spotkań, zajęć i warsztatów (np. kulinarnych, plastycznych, kulturoznawczych, rękodzieła);
? wydarzeń promujących lokalną kulturę (taniec ludowy, śpiew, wyszywanie, haftowanie, szycie) np. konkurs kulinarny, wystawa twórczości ludowej, Dzień Ziemniaka w Niećkowie, nauka tańców ludowych;
? spotkań Kół Gospodyń Wiejskich;
? konferencji naukowych;
? szkoleń dla mikro producentów rolnych.

Dodatkowo poddasze Dworu stanie się miejscem ekspozycji i przechowywania strojów ludowych Zespołu Kłosek, który rozsławia pieśnią i tańcem kulturę Mazowsza, Kurpi i Podlasia.

 

Malowniczo położony Dwór, w gminie Szczuczyn powstał na przełomie XIX i XX wieku. Dwór jest odmianą rezydencji magnackich wywodzących się z baroku i ukształtowanych w XVIII wieku. Pierwotnie drewniany, kryty gontem na murowanej, kamiennej podmurówce, częściowo podpiwniczony. Dwór został przebudowany w 1912 roku. Dawniej pełnił funkcję reprezentacyjną i mieszkalną.

 

 

https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-podlaskie/ 

Komentarze (6)

tylko szlachcica brak

35 lat To trwało. Lepiej późno niż wcale.

I znowu przecinanie białoczerwonej wstęgi

Jaki piękny brawo można a nasz dworzec grajewski? na wybudowanie jednostki wojskowej będą pieniądze a na dworzec pieniędzy nie ma i nie będzie hehehe

Małe imprezy okolicznościowe tam róbcie .Zawsze jakieś pieniadzey

Komuniści ukradli dziedzicowi, a ci rządzą się jakby to ich było. Należało zwrócić spadkobiercom.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.