czwartek, 25 kwietnia 2024

Kraj

Dożynki Wojewódzkie

  Wysokie Mazowieckie 2009

13 września 2009 roku w Wysokiem Mazowieckiem mieszkańcy podlaskich wsi podziękowali Bogu za zebrane plony. Dożynki Wojewódzkie to największe w roku święto rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu.

Wojewódzkie Święto Plonów tradycyjnie utrzymane było w duchu ekumenicznym. Obchody dożynkowe rozpoczęły się nabożeństwem prawosławnym odprawionym w cerkwi pw. Szymona Słupnika w Brańsku, które sprawował Biskup Siemiatycki Jerzy oraz mszą świętą w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem, której przewodniczył Jego Ekscelencja Stanisław Stefanek, Biskup Łomżyński.

Po nabożeństwach barwny korowód wieńców dożynkowych przeszedł ulicami miasta na stadion miejski, gdzie rozpoczęła się dalsza część obchodów Święta Dziękczynienia.
Po oficjalnym powitaniu przybyłych gości przez Jarosława Dworzańskiego – marszałka województwa podlaskiego nastąpiło uroczyste błogosławieństwie i tradycyjny obrzęd dzielenia się chlebem. Wśród zacnych gości znaleźli się: m.in. Michał Dworczak - doradca prezydenta RP, Marian Zalewski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojciech Dzierzgowski - wicewojewoda podlaski, Bogdan Zieliński - starosta wysokomazowiecki oraz przedstawiciele władz samorządowych, prezydenci, starostowie, burmistrzowie, a także Mariusz Cylwik – dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz prezesi i dyrektorzy instytucji związanych z rolnictwem.
Starostami dożynek byli Teresa i Zbigniew Samulscy z Wojen Szub Włościańskich w gminie Szepietowo oraz Irena i Zenobiusz Gulowie z Nurca w gminie Boćki.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Wielobarwne eksponaty różnych gatunków warzyw i owoców, bogata kolekcja odmian zbóż jarych i ozimych oraz ziemniaków jadalnych i przemysłowych zwracały uwagę zwiedzających. Można było również obejrzeć wystawę ekologiczną, na której przedstawiono produkty ekologiczne z gospodarstw współpracujących z PODR oraz rośliny energetyczne. Doradcy służyli fachową pomoc w zakresie technologii upraw, ogrodnictwa, programów rolnośrodowiskowych oraz rolnictwa ekologicznego.
Największą atrakcją stoiska były dwie kolorowe, słomiane postacie, z którymi każdy chciał zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Nie zabrakło również tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
W kategorii wieńców tradycyjnych przyznano 3 równorzędne nagrody:
 nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego - wieś Patoki koło Brańska,
 nagroda Starosty Wysokomazowieckiego - wieś Zbójna,
 nagroda Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie - Kolo Gospodyń Wiejskich w Ogrodniczkach.
W kategorii wieńców współczesnych przyznano również 3 równorzędne nagrody:
 nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego - parafia Szczepankowo,
 nagroda Starosty Wysokomazowieckiego - parafia Śniadowo,
 nagroda Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie-  wieś Popowo, parafia Grajewo.

Dożynkom towarzyszył kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła artystycznego a pobyt zwiedzających umilały występy zespołów folklorystycznych. - PODR Szepietowo

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.