poniedziałek, 4 grudnia 2023

Wiadomości

  • 22 komentarzy
  • 10567 wyświetleń

Dekomunizacja nabiera tempa

W związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej w Grajewie zmianie podlegać będą nazwy ulic: M. Buczka, H. Sawickiej i 23 Stycznia.

22 lutego br. podczas sesji Rady Miasta jednym z punktów będzie głosowanie nad projektem uchwały dotyczącej przeprowadzenia z mieszkańcami wskazanych ulic konsultacji dotyczących zmiany nazw. Spotkania odbędą się w Urzędzie Miasta Grajewo przy ul. Strażackiej 6A, w dniach 20 – 22 marca 2017 r.

W odniesieniu do nazwy ulicy Krasickiego, Partyzantów, Robotniczej, Wyzwolenia oraz Parku Wolności decyzje jeszcze nie zapadły. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku zwrócił się o nadesłanie treści uchwał o nadaniu nazw wraz z uzasadnieniami. Nie wszystkie dokumenty są w posiadaniu miejskiego urzędu.

W odpowiedzi, powołana Komisja do spraw nadania nazw ulicom, zaproponowała by w przypadku ul. Krasickiego (brak uchwały o nadaniu nazwy) uznać, że patronem jest biskup warmiński, najwybitniejszy literat polskiego oświecenia – Ignacy Krasicki. W przypadku nazw ulic Partyzantów, Robotniczej, Wyzwolenia, członkowie zespołu wyartykułowali, że powyższe nazwy każdorazowo pochodzą od definicji słownikowych, co dany wyraz oznacza. Odnośnie nazwy skweru przy ul. Strażackiej, przesłano kopię Uchwały Rady Miasta Grajewo z dnia 28 maja 2014 r.

 

Czy IPN zaakceptuje wyjaśnienia Komisji? Niebawem powinna nadejść odpowiedź.

Warto dodać, że Rodzinne Ogrody Działkowe im. H. Sawickiej również powinny  zmienić swoją nazwę, by nie propagować komunizmu.

Przypomnijmy - zgodnie z zapisami zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów np. dowodem osobistym będzie można posługiwać się, dopóki nie minie termin jego ważności. Zdecydowano też, że pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących zmiany nazwy, w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych będą wolne od opłat. Nie obejdzie się jednak bez zmian szyldów, wizytówek, papieru firmowego, ogłoszeń czy reklam.


e-Grajewo.pl


 

poniedziałek, 4 grudnia 2023

Kondolencje mł. bryg. Andrzejowi Beczko

niedziela, 3 grudnia 2023

Kondolencje p. Leszkowi Laszczkowskiemu

Komentarze (22)

Proponuję zmianę nazwy ROD im H Sawickiej na ROD im M Paździocha :)

Nadejda czasy, kiedy trzeba bedzie dokonywac, dekatolzacji,dekaczyzacji,depislamizacji oraz depedofilizacji w KK !

Paranoja , nic dodać nic ująć , głupota dzisiejszej władzy nie ma granic

Katollico - sam fakt, że możesz publicznie głosić takie bzdury i zostaniesz co najwyżej za to wyśmiany jest zasługą Jana Pawła II, ks. Popiełuszki i Solidarności.

Niech Pis wybuduje sobie osiedla i ulice i je nazwie jak tylko chce. Oddajcie dyplomy, świadectwa i kwalifikacje zdobyte w czasach socjalizmu. Jak dekomunizować się to w całości nie do połowy, nie w 1/3. Karykatura kościoła Ojca Pio stoi na socjalistycznych fundamentach żłobka, który na potrzeby mieszkańców wybudowała znienawidzona komuna, a demokracja zrobiła z tego kościół.

mam nadzieję, że nie zmienią nazw tych ulic na Kaczyńskich albo katastofy Smoleńskiej czy też innego bdeta bo za 2 lata znowu trzeba będzie zmieniać. Proponuję nazwy nie związane z polityką, przyjazne ludziom it. Poza tym takie nazwy powinny być uzgadniane ze społeczeństwem a nie prze polityków

Przecież 23 stycznia rozpoczęło się także powstanie styczniowe, jaki sens zmieniać nazwę ulicy która jest datą?

Gucio działka nie pasuje sprzedaj albo zgłoś swoją kandydaturę a nie narzekasz

czytam i nie wierze oczom ile nienawisci zlosci pogardy ale powiem tylko to jak trwoga to do boga ludzie zastanowcie sie zanim cos napiszecie

Paweł- 23 I 1945 Grajewo zostało "wyzwolone " przez Armię Czerwoną

Moim zdaniem trzeba wierzyć w Boga a nie w Rydzyka i jego zakłamaną stację radiową i telewizyjną, które sieją nienawiść między ludźmi, sprzedają się za nasze ciężko zarobione pieniądze.

Paweł - Powstanie Styczniowe to 22 styczeń, a 23 styczeń to 2-gi rozbiór Polski

Ktoś rzucił kość i już się ludzie gryzą....

vins - ja to wiem, tylko sama data nic przeciętnej osobie nie mówi, sama też nikomu niczego złego nie mogła zrobić, chcą zmieniać niech zmieniają ale to trochę absurdalne, żeby nie było że bronię poprzedni ustrój bo urodziłem się w 1988 roku.
Jasiek - a to już zależy od źródła, ale fakt teraz jak patrzę więcej podaje 22 stycznia

Wielka glupota az szkoda tego komentowac .komu moze przeszkadzac nazwa ulicy.koszty tych glupot powinien poniesc znienawidzony pis,

Ludzie,a za zmianę dokumentów to kto wam zapłaci.
Dowód osobisty, prawo jazdy itp...
Ile chodzenia po urzędach.

Komentując tę sprawę nasuwa mi się mądre powiedzenie "gdyby głupota miała skrzydła to by fruwała jak gołębica"
IPN najważniejsza instytucja... uzasadnienia o nadaniu... fachowcy od wszystkiego...
A dlaczego nikt nie pyta nas mieszkańców o zdanie w tej sprawie?

Proponuje nową nazwę ulicy Bez chodników

W Łomży jest ulica Radziecka, która była zanim powstał Związek Radziecki i ją też chcą dekomunizować mimo tego, że jej nazwa wywodzi się od słowa Rajcy czyli Radni.

Panie Burmistrzu Latarowski nie wykonuj pan tej glupoty z zmiana nazw ulic .jesli masz pan cos do powiedzenia w tej sprawie .Z gory bardzo dziekujemy za zaniechanle tej glupoty.

Jestem za oto moje propozycje: Pl Kaczyńskich, ul. L. Kaczyńskiego, ul. M.Kaczyńskiej, ul. Państwa Kaczyńskich, ul. J.Kaczyńskiego, ul. Kota Kaczyńskiego, ul. Katastrofy Smoleńskiej, ul. Poległych w Smoleńsku, itd.

Może jakaś nazwa ulicy z nazwą króla Zygmunta Starego?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.