środa, 29 czerwca 2022

Kraj

Cud nad Narwią

Rekonstrukcja "cudu nad Narwią"
           28 lipca minie 89 lat od rozpoczęcia bohaterskiej obrony Łomży przed bolszewickim najazdem dowodzonym przez generała Michaiła Tuchaczewskiego. Od 28 lipca do 2 sierpnia 1920 roku 700 żołnierzy zapasowego batalionu 33. pułku piechoty, dowodzonych przez kapitana Mariana Raganowicza i wspieranych przez bohaterskich mieszkańców Łomży i okolicznych wsi, powstrzymywało 12 sowieckich dywizji przed dalszym pochodem Armii Czerwonej na zachód Europy. W minioną niedzielę, na piątnickich fortach, podczas II Pikniku Historycznego można było obejrzeć inscenizację obrony Łomży z 1920 roku przygotowaną m.in. przez ZHP Hufiec Nadnarwiański w Łomży, HGRH 33 PP Strzelców Kurpiowskich oraz Stowarzyszenie „Klub Fort”.
          Oddziały kawalerii sowieckiej natarły na forty w Piątnicy wieczorem 28 lipca i w nocy z 28 na 29 lipca 1920 roku, lecz zostały odparte przez 700-osobowy batalion zapasowy 33 Pułku Piechoty w składzie trzech kompanii strzeleckich i jednej kompanii karabinów maszynowych. O świcie 29 lipca po ciężkich walkach na przedpolu Narwi, przebiła się do Łomży cofająca się z Osowca mocno nadwyrężona grupa ppłk Kopy w składzie 101. ochotniczego pułku piechoty i dwóch baterii artylerii polowej. Niebawem nadciągnęły również posiłki z 23. Lidzkiego Pułku Piechoty. Od tego czasu obrona Łomży liczyła około 2600 bagnetów, 24 karabiny maszynowe, 8 dział i 5 czołgów. W dniu 31 lipca natarcie na Łomżę rozpoczęła 12. dywizja sowiecka. Gwałtowne natarcie było skierowane na fort nr 1 i zachodni skraj Kalinowa. Po trzygodzinnej walce natarcie nieprzyjaciela załamało się. 1 sierpnia bolszewicy dalej uporczywie atakowali linie fortów łomżyńskich, jednak mimo wysiłków do wieczora nie odnieśli najmniejszych sukcesów.
          1 sierpnia padła obrona Nowogrodu. Po otrzymaniu tej wiadomości dowództwo obrony Łomży postanowiło powstrzymywać natarcie nieprzyjaciela jeszcze co najmniej jeden dzień, licząc na powodzenia akcji grupy płk. Łuczyńskiego, który z rejonu Zambrowa miał przedostać się do Łomży. O świcie 2 sierpnia oddziały sowieckie ponownie natarły na obrońców Łomży z kierunku zachodniego, wzdłuż szosy Ostrołęka – Łomża oraz z kierunku południowego na fort nr 5 przy Krasce. O godz. 21 dowodzący obroną Łomży generał Baranowski otrzymał rozkaz Naczelnego Dowództwa nakazujący odwrót w kierunku Różana, na skutek którego przed północą załoga Łomży - osłaniając się w odwrocie batalionem zapasowym 33 pp. - opuściła Łomżę i szosą w kierunku Śniadowa rozpoczęła odwrót.
         W pięciodniowych walkach straty obrońców wyniosły 35 poległych i około 300 rannych, razem z mieszkańcami miasta, którzy cały czas bohatersko wspierali polskich żołnierzy. Bitwa nad Narwią miała doniosłe znaczenie strategiczne. Przede wszystkim na 5 dni zatrzymała natarcie wojsk sowieckich w kierunku Warszawy, co zapewniło naczelnemu dowództwu możliwość przegrupowania wojsk i przygotowania bitwy warszawskiej, zwanej dzisiaj „Cudem nad Wisłą”. Marszałek Józef Piłsudski podobno zwykł później mówić, że „bez cudu nad Narwią nie byłoby cudu na Wisłą".

          Oprócz rekonstrukcji wydarzeń z 1920 r. podczas Pikniku Historycznego odbyły się także imprezy towarzyszące: zwiedzanie Fortów i Muzeum Fortecznego, zawody w strzelaniu z broni z czasów II wojny światowej, współczesnej oraz wiatrówek, gry paintballowe, przejażdżki na kucykach, forteczne targi staroci, zjazdy linowe i wiele innych atrakcji. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Łomża - informuje Urząd Miejski w Łomży


Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.