Wiadomości

  • 33 komentarzy
  • 12625 wyświetleń

Bzury: mord sprzed 75 lat

Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku sprawdzi, czy są powody do podjęcia na nowo śledztwa w sprawie mordu 20 kobiet pochodzenia żydowskiego w Bzurach koło Szczuczyna w 1941 r. Chodzi m.in. o medialne informacje, które mogą pomóc w sprawie.

W lutym 2013 r. pion śledczy białostockiego oddziału IPN śledztwo umorzył, bo nie udało się ustalić innych sprawców niż ci, którzy po wojnie byli za tę zbrodnię osądzeni.

Zbrodni dokonano w sierpniu 1941 roku. Grupa młodych kobiet, w wieku 15-30 lat, została zabrana z getta w Szczuczynie do prac polowych i ogrodniczych w majątku w Bzurach. Do getta już nie wróciły. Zostały zamordowane przez grupę mężczyzn.

Z ustaleń śledztwa wynika, że sprawcy przetransportowali je do pobliskiego lasu. Tam zabili kobiety, uderzając je okutymi kijami w głowy. Wcześniej zabrali ofiarom ubrania i buty. Niektóre kobiety zostały zgwałcone.

IPN podjął próbę ustalenia sprawców, którzy nie ponieśli odpowiedzialności

W swoim śledztwie IPN podjął próbę ustalenia sprawców, którzy po wojnie nie ponieśli za zbrodnię odpowiedzialności. Co do niektórych mężczyzn toczyły się bowiem postępowania sądowe i zapadły wyroki. W latach 60. ubiegłego wieku sprawą zajmowała się też Okręgowa Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Uzasadniając postanowienie o umorzeniu Instytut informował, że przeprowadzone czynności nie potwierdziły informacji o udziale w zbrodni innych osób, poza siedmioma mężczyznami "których odpowiedzialność po zakończeniu II wojny światowej rozpatrzyły sąd i prokuratura powszechna".

IPN zwrócił też wtedy uwagę, że w przeszłości organy ścigania nie zajęły się również kwestią rozboju i zgwałcenia pokrzywdzonych. Okazało się jednak, że w tym zakresie należy umorzyć postępowanie, bowiem przedawniła się karalność obu przestępstw.

Wciąż nie jest znane miejsce pochówku zamordowanych kobiet

Wciąż nie jest znane miejsce pochówku zamordowanych kobiet, anonimowe pozostają też same ofiary. Kilka miesięcy temu w mediach pojawiły się publikacje z informacjami, iż udało się dotrzeć do osób, które wskazały miejsca, gdzie miałyby być pochowane zamordowane kobiety.

W związku z tym z aktami - umorzonego ponad 3 lata temu śledztwa - zaznajomiła się Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, czyli pion śledczy centrali IPN w Warszawie.

Prokurator Robert Janicki z Głównej Komisji poinformował, że po przeprowadzeniu badania akt głównych śledztwa uznano, iż brak jest obecnie podstaw do jego podjęcia na nowo.

"Zadecydowano natomiast o dokonaniu w tej sprawie, przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku czynności, o których mowa w art. 327 par. 3 kodeksu postępowania karnego" - poinformował prokurator.

Chodzi o to, że przed wydaniem postanowienia o podjęciu lub wznowieniu śledztwa, prokurator może wykonać osobiście lub zlecić policji dokonanie "niezbędnych czynności dowodowych w celu sprawdzenia okoliczności uzasadniających wydanie postanowienia".

Prokurator Robert Janicki dodał, że powodem tych czynności są informacje prasowe dotyczące zbrodni w Bzurach, ale także własne ustalenia prokuratora, które Instytut chce w ten sposób zweryfikować. O szczegółach nie chciał mówić. (PAP)

 

poniedziałek, 6 lutego 2023

Miniony weekend na drogach

Komentarze (33)

Dzisiejsi wyznawcy Kato-Pislamu prawdopodobnie uczynili by to samo .W Polsce od czasów Solidarności do tzw. dyktatury kaczyzmu antysemityzm i rasizm rozwinął się na ogromną skalę, której w historii Polski jeszcze nie odnowtowano !
Dzisiaj to zasługa wieloleniej propagandy PiS-u i Kościoła Kat.

Potworna zbrodnia. Czy można podać personalia zbrodniarzy i adresy i zdjęcia ich oraz czy zyja lub w lini prostej ich krewnych itp? To tak z ciekawosci by bylo komu dopiec i obgadac.

"Miasta Śmierci" Mirosława Tryczyka - autor książki dotarł do jednego ze "świadków" który wskazał miejsce pochówku. Dziś można odtworzyć DNA z kości i ustalić nazwiska ofiar. Skoro na katastrofę smoleńską są wydawane takie środki to tym anonimowym duszom tym bardziej to się należy.

Jedna osoba ze Szczuczyna jeszcze żyje ponoć z tej akcji.

Zapytajcie Narodowców, to ich przodkowie tego dokonali. Wystarczy przejrzeć ich ,,albumy rodzinne".

Do vesly Jak kogoś pouczasz to sam pisz poprawnie a nie poczytac,rowniez, uzytymi,otoz, kozenie, istnialo, narod, ktory, moze, madroscia, itym podobne słówka, nauczyciel z Bożej łaski

Do Vesley... twoja litaeratura rodem z kruchty jest wrecz powalająca, od błedów ortograficznych, stylistycznych i interpunkcyjnych aż się roi i ty masz czelność jeszcze kogoś poprawiać. Odbiegasz zupelnie od tematu dot. w moim wpisie problemu nacjonalizmu religijnego oraz rasizmu, ten drugi w tak odległych czasach ,o których piszesz prawie nie istniał w Polsce- jak widać żyjesz i marzysz o czasach Średniowiecznych (palenie czarownic..etc.) ! Jeszeli nie dostrzegasz problemu nacjonalizmu i rasizmu w Polsce , to świadczy o tym,że mijasz się z reczywistością i żyjesz w świecie własnej nieświadomości. Używasz górnolotnych słów , wypisując zarazem bezsensowne bzdury, które są pozbawione sensu i logiki. Nie wiem skąd opętały ciebie takie głupie myśli wzorowne na rozbiorach Polski, które według twojej imaginacji, dają przekaz i uzasadnienie Polakowi bycia nacjolalistą. Osobniku , a coż ty możesz wiedzieć o tamtych czasach na nie powołując się. Odnośnie użytych przeze mnie termninlogii, doskonale wiem o czym piszę. Niestety ale twoje domysły i aluzję nie znajdują u mnie potwierdzenia,gdybyś choć odrobinę miał wiedzy, nieczynił byś tego pisząc bzdury bez pokrycia,że jak , cytuję:"należy poczytać coś więcej poza wyborczą"... a skąd ty możesz wiedzieć, co ja czytam?! Czy według ciebie prawdziwą literaturą prawdy jest Głos Niedzielny, Nasz Dziennik- a autorytetem jest ksiądz na ambonie?!
Reasumując twoje bezpłodne wypociny, muszę stwierdzić,że nie podałeś w odpowiedzi na mój post- żadnych konkretnych argumentów.
Nie widzisz problemu nacjonalizmu i rasizmu, ponieważ chronisz go - co wynika z twojej plątaniny w komentarzu !

Trochę późno, Ci co znali te tragedię, już nam nie powiedzą! Jestem 3 pokolekiem a co nie co słyszałam z rozmów i wspomnień o tym mordzie! Myślę, że warto dążyć do tego by, upamiętnić te tragiczna zbrodnie !

Vesley- jeżli nie dostrzegasz problemu rasizmu i skrajnego nacjomanlizmu w Polsce, to musi być z tobą coś nie tak !

Do Vesley... jest takie powiedzenie "ośle ośle sam pisałeś i przeczytać nie umiałeś", odniosę ,się jeszcze do samego faktu poprawnej pisowni
By móc kogoś pouczać, trzeba być od niego lepszym... hmmm .. po dokładnym przeczytaniu twojego absurdalnego komentarza , stwierdziłem,że masz ogromne braki w pisowni polskiej, tzn.: nie używasz zupełnie liter porawnie, "ą","ę","ż", "ś","ć","ł"...itd. typowe dla pseudo-patrioty ! W zdaniu... cytuję "Ateisto..bla bla bla bla... nie- "nalezy"- lecz należałoby "poczytać coś więcej..."- byłoby właśiwą i poprawną formą w zdaniu ! Z koleji nie potrzebnie przerywasz zdanie , zacznając nowe od słowa "Dodatkowo"- gdybyś uważał na lekcji jez. polskiego, poprostu postawiłbyś w tym miejscu przecinek, ale jak widać interpunkcja jest też twoją bardzo słabą stroną ! Brak przecinków oraz kropek w zakończonych zdniach i to ma być poprawna polszczyzna ?! Słowo korzenie -piszemy przez "rz" , a nie jak piszesz "z" miałeś na myśli "ż"- sądząc po treści zdania.... hmmmm i tu nasuwa się merytoryczne pytanie, Vesley z jakich słowników korzystarz , skoro twoja pisownia polska jest tak pokrzywiona ?! Podoba mi się również , to zdanie, cytuję w skrócie: "Otoz problem tzw.nacjonalizmu,ktory jest przepisywany Polakom ma swoje kozenie i uzasadnienie historyczne w nie istnieniu Polski..."- "fenomenalna" stylistyka i brak jakiejkolwiek logiki w zdaniu !
Następny cytat bzdur: "Kto neguje nie rozumie ducha polskiej historii"-czekam na objaśnienie- gdzie można poczytać o tym "duchu polskiej historii"- by móc go zrozumieć ?! Kolejne fascynujące zdanie: "Tu nie moze byc zadnego pola do krytyki tych dazen"- brzmi groźnie - ale zapytam się uprzejmię, co oznacza słowo "dazen" ? Proszę mnie oświecić , jako "ekspert" od polskiego i polskiej historii , jesteś niewątpliwym autorytetem na terenie Grajewa!

Vesly Tobie też słownik potrzebny i to bardzo , uczysz kogoś a sam z tymi korzeniami się wygłupiłeś i może nie wiesz ale można napisać małe ż na klawiaturze .

Vesley to wg ciebie kto te kobiety w Bzurach zwabił i zamordował w tak okrutny sposób? Czy ci oprawcy zrobili to w imię Boga i religii do której należeli? Ty szukasz dla nich usprawiedliwienia? Dzisiejszy język nienawiści w stosunku do osób myślących inaczej, wierzących w inną religię przypomina czasy tuż przed wojną gdzie organizacje nacjonalistyczne szykanowały Polaków wyznania mojżeszowego i w konsekwencji uczestniczyły w latach wojennych w ich eksterminacji.

Ateista to jakiś niedorobiony typ.

Do Vesly nie wal tutaj wikipendio gnoju i sam przeczytaj słownika języka polskiego ucz się synu gnolojadzie wyrywny jesteś na fakty i mity to popisaj ze mną nie gnój polszczyzny ubeku ...

Jan... skomentuję , to w bardzo prosty sposób , choć twój krótki prymitywny wpis nie jest tego wart.... "czego Jaś się nie nauczył,tego Jan nie będzie umiał "
Którego panie Janie Ateistę macie na myśli, ponieważ mój nick pod kórym ja się podpisuję brzmi "Ateista" a nie "ateista" z małej - proszę zacząć rozróżniać !

Jan - to oszołom kat.- koniec kropaka !

Oprawcy przyjechali na rowerach ubrani w skóry na logikę to byli Pruscy sąsiedzi bo w Polsce to mało kto miał rower , a jak miał to mu na woinę zarekwirowali,choć chętnych polaków nie brakło bo Żydki sobie na ścianie wschodniej za pierwszego sowieta to nagrabiły .

Zgadzam się z Ateistą... "W Polsce od czasów Solidarności do tzw. dyktatury kaczyzmu antysemityzm i rasizm rozwinął się na ogromną skalę..." - to jest fakt

Widzialem gdzieś już wpisy tego kretyna Ateisty. Jesteś anty-polakiem straszacym obywateli Kosciolem i Pis-em. Atakujesz tylko dlatego,że nienawidzisz patriotów. Niestety lewackie scierwa tak mają. Jezeli chodzi o pisownie, to jak w życiu-są lepsi i gorsi.Więc nie podniecaj się tak Ateisto,jeżeli ktoś jest slabszy od Ciebie z gramatyki i interpunkcji.

Do Vesly... ja myślę,że masz nie tylko baraki inelekualne, ale jesteś też arogantem samochwałą i do tego popierasz skrajny nacojamlizm ! Odnośnie łacińskiego, potafię sobie wyobaraźić sobie, ale wresję polską ! Nie musisz się wysilać , już dałeś plamę- ocenę zostaw innym, jak widać nie wyglądasz najlepiej w oczach innych inernutów już nie zdążysz zabłysnąć- Amen !

Vesly .. podający się za pseudo-naukowca, który nie potrafi napisać ani jednego zdania poprawnie po polsku, znienił nicka na "Młodoszy", by w ten sposób móc obronić się przed negatatywnymi komentarzami , które odtrzymał za chamski skrajnie nacjonalistyczny wpis, który prubuję usprawiedliwić.
Jak widać po wpisie delkiwenta o nicku "Młodszy", z uwagi na brak argumentów, przechodzi on, do wersji prymitywnej i wulgarnej-zaczyna obrażać Pomijam , już fakt,absurdanlej teści chamskiego komentarza, którego wynika, jakoby miałbym straszyć Kosciołem i Pi-sem.... cha cha cha... naprwadę śmiechu wartę, tym bardziej,że osobnik pisząc te bzdury powinien myśleć odwrotnie... ale od myślenia głowa boli ! Morał z tego jest taki, gdybym straszył Kościołem i PiS-em... wtedy obie instytucje by to chwaliły, ale "Młodszy" - tego nie zauważył- rozumiem,że "wiek nie chroni przed głupotą".

Uwaga !!! Vesly, podaję się za pseudo-naukowca -patriotę "wolskiego",który nie umię pisać poprawnie po polsku.

Skrajny nacjonalzim w Polsce i rasizm zaczął się od przejecia władzy przez Solidarność w 1989. Należałoby uwzględnić, że odbyło się to, bez najmniejszego przelewu krwi. "Zła" w oczach patologicnych demokratów komunistryczna władza oddała pałkę chaoctycznemu rządowi o haniebnej dziś nazwie Solidarność, na którego czele stanął prosty chłop- elektryk , który ani nie potrafił mówić , ani pisać dobrze w języku polskim(o jakimkolwiek rządzeniu nie ma mowy). Został on wybrany i wypromowany przez kościół katolicki, który od 1989 roku dzięki propagandzie JP-2 umocnił swoją pozycję i obsadził rząd swoimi ludzmi tak zawanymi marionetkami/pupilami.Zaczeły powstawać pisma niezależne skrajnie prawicowe, media typu Radio Maryja, a pózniej do dziś również działająca i propagująca skrajny nacjonalizm i antysemitzm TV Trwam. Kościół posunął się jednak dalej , propaganda powyższa zaczęła nabierać rozmachu do tego stopnia,że politykę(do dziś!) zaczęto uprawiać bardzo skutecznie w kościelę i to nie tylko , to przed wyborczą też ! Owieczki straszono,że jeżeli nie zagłosują na prawicę będą mieli ciężki grzech- to są fakty do udowodnienia. W roku 1993 kościół katolicki przeżywa swoją świetność, ponieważ premier Suchocka postanawia rafyfikować Konkordat, dający przywileje polityczne(wpływy) i finasowe- co oznacza ogromne miliony przekazywane są z tytułu Konkordatu na kościół- corocznie. Na jakie cele powyższa instytuacja je wydaje, jak do tej pory nikt nie odważył się zaingerować i tak pozostało do dziś. Lata lecą polski papież ma się w miarę dobrzę i swoją propaganą i osobą - polish super star- ma magiczne działanie na przyciąganie społeczeństwa, które nie zdaje sobie z konskwencji , jakie niesie radyklana władza skrajnej prawicy. Powatają nowe pisama głoszące anysemiztyzm skrajny nacjonalizm, rasizm. Fanatyzm religijny pod płaszczykiem papieskim jest poprostu nie do rozbicia, nawet przejecie rządów przez Lewicę nie jest ws tanie złamać "ducha skrajnego nacjonalizmu"- dlatego ... Lewica zostaje załamana, następnie nastaje era Kaczyzmu, gdzie mówi się jawnie i po imieniu, kto jest , kto. Bracia Kaczyńscy, są podobnie jak L.Wałesa, tylko marionetkami kościoła katolickiego, który dokładnie wie za którą niktę pociągnąć ! Kaczyzm wpaja nam, tzw."chorego ducha narodu", wpaja (co się udało w 100 procentach) skuteczną(media, radio,tv,kościół-ambona,internet) propagandą antysemityzm, homofobie (choć nie jeden ksiądz -to gej), rusofobie, germanofobie, rasizm oraz negownie wszystkiego co nie pasuje do obrazu skrajnie prawicowego PiS-u. Naród zaczyna hucznie świętowac klęski narodowe i katastrofy- mówiąc od siebie nie znam osobiscie karju ,który zbudował w narordzie zdrowego "ducha" świetując niepowodzenia- w życiu powinno się świętować zwycięstwa a do porażek podchodzić z szacunkiem i przemyśleniem, by na wielką skalę rzadko nigdy lub nigdy nie powtrzały!
Od 1989 roku do 2016 , pomijając,że w tym kraju , który został zruinowany przez Kato-Solidruchów z pomocą kościoła, który ogromnie się wzbogacił i jest bardzo majętny nie zmieniło się nic na dobre dla społeczeństwa, które żyje w biedzie i frustracji. Majątek kościoła katolickiego , trzeba obliczać dziś w miliardach, kościół przeżywa swoją świetność- Ma władzę nad ludem, ma bogactwa i będzie miał sie dobrze , do póki, dopóty ludzie nie przejrzą na oczy!
Przecież kiedyś muszą skończyć się rządy hien pislamskich, które wygrały wybory dzięki błędnej politce rządów kanclerz Merkel ! Magia papieska nada działa- na rzecz kościoła.
Dziekuję za wydrukowanie i pozdrawiam serdecznie ludzi dobrych, rozsąndych i nie opętanych sektą religijną !

Brak słów na określenie tych prymitywów którzy w bestialski sposób dokonali gwałtu na młodych kobietach.Trudno jest sobie wyobrazić jacy to musieli być kanalie które z premedytacją dokonali gwałtu,grabieży i mordu.Jakim to trzeba być człowiekiem aby połakomić się na odzież i obuwie które i tak musiało być zniszczone skoro te biedne kobiety jako niewolnice pracowały na polach.Niestety takie kanalie były w Radziłowie,Szczuczynie,Rajgrodzie i Grajewie.Mieszkańcy ich znali a nazwiska przekazywane były z pokolenia na pokolenie.Niestety rodziców się nie wybiera a ich potomkowie nie są niczemu winni aby teraz byli szykanowani za występki tych kanali bo na słowo ludzi nie zasługują.Nie wchodzę w polemikę Ateisty i Vesly bowiem ten pierwszy ma rację.

Vesly, nie oceniaj siebie w suprelatywach ponieważ nie jesteś w stanie nikogo przekonać do twoich skrajnnie nacjonalistyczych poglądów , spójrz na komentarze i od innych osób- jak cie widzą tak cie piszą !
Nie musisz się wysilać, ponieważ ani argumentów nie posiadasz , ani poprawienie po polsku pisać nie potrawisz(jak już wielokrotnie wspominałem)-więc i twój wysiłek nic tu nie pomoże. Jest takie powidzenie,że z pustego jeszcze nikt nie nalał.
Z uwagi na toi,że nie masz już pomysłów na nic w tej dyskusji , wiec zaczynasz prowokować pisząc zwykłe prymitywne komunały , które tylko i wyłacznie są dla ciebie zrozumiałe !
Jeżeli twój poziom literacki sprowadza się do pisowni "czterech liter"- to muszę przyznać,żę twój jęz. łaciński w "polskim wydaniu " musi być o wiele "mocniejszy". Nie podejmuję tak prymitywnej dyskusji- naucz się polskiego , a potem odgrywaj wielkiego " Patriotę" na forum !

Do Vesly. czy , ty pisząc o "zwieraczach", chiałeś potfierdzić,że masz jakieś fiksacje analne?!
Co do ostatniego zdania, to coś to twoją łac.iną jest nie tak , jak można używać języka werbalnie -pisząc ...? Nie uważłeś rónież na lekcji "łaciny ".... cha cha cha...
Werbalnie można kogoś zaatakowąć- ale nigdy pisemnie- co za imbecylizm ! Ale się uśmiałem !

Ateista, a podaj jakieś konkretne przykłady, bo jak widzę to tylko piszesz ogólniki i do tego większość to bzdury. Jaki antysemityzm i rasizm ? W PiS większość to żydzi, więc argument nie na miejscu. A rasizm ? dlatego, że Polacy nie chcą grup muzułmańskich mężczyzn rabujących i gwałcących nasze kobiety ?

Rafał- ty masz bardzo wąskie pole myślenia i jesteś niewątpliwie pro-skrajnie prawicowy. Wypowiadaj się w swoim imieniu , a nie wszystkich Polaków- i to jest własnie uogólnianie ! Skąd ty możesz wiedzieć , co inni chcą ! Ja mówię tu o faktach ,a ty o mitach !

Rafał..- czego ty chcesz o Ateisty- nazwisk- konkrety są napisane jak byk, czytać ze zrozumieniem nie umiesz, to pójdź , do instytucji wymienionych przez Ateistę i sprawdź sam- problem jedak jest w tym,że prawdopodobie (wynika z twego wpisu) - że masz podobne poglądy jak oni .

Nie długo bd wykopać zwłoki z przed 200 lat. Później z czasów królów żeby ustalić czy zabiła go strzała czy może jednak kula.

Vesly- skoro jesteś taki narodościowiec dam Ci zadanie abyś wskazał z jednego rdzennego Polaka-wszyscy jesteśmy zlepkiem innych nacji.Zanim zaczniesz pisać bzdety pomyśl to nic nie kosztuje.

do logik- co znaczy nagrabiły sobie? jest usprawiedliwienie dla takiej zbrodni? do prawdy?

Agg nagrabiły to inaczej zasłużyły u sowietow na niełaskę ludności czy nikt z was nie zauważył że tylko tam gdzie okupantem byli sowieci żydom Polacy robili kuku, a na terytorjum gdzie okupantem był Niemiec to Polacy nic do żydów nie mieli NA ŚCIANIE WSCHODNIEJ MIESZKALI NIE TYLKO ŻYDZI ALE I ludność pochodzenia BIAŁORUSKIEGO i UKRAIŃSKIEGO oraz Cyganie i nikt ich nie tępił za to że zachowali się przyzwoicie wobec POLSKI.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.