Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 12131 wyświetleń

Bitwa na Grzędach

"W tym skrawku jest Polska"

62 rocznica bitwy partyzanckiej 9 psk AK na Grzędach

      Przedstawiciele  Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie wzięli  udział w  obchodach 62 rocznicy największej bitwy partyzanckiej  stoczonej w okolicach wsi Grzędy.
     Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy oraz Koło Młodych Patriotów wraz z opiekunami p. Iwoną  Bukrejewską i p. Anną Bukowską.
      Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Rajgrodzie mszą św. w Sanktuarium Matki Boskiej Rajgrodzkiej, odprawioną w intencji żołnierzy i wszystkich cywilów, którzy zginęli w bitwie, walcząc o wolną i niepodległą Polskę. Po wspólnej modlitwie za tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, wszyscy zgromadzili się pod partyzanckim pomnikiem, upamiętniającym trud i ofiarę żołnierzy 9 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej na Grzędach.

     Wśród zgromadzonych często widać było tych, którzy przeszli przez doświadczenia wojny - starszych panów i panie z godnością noszących polski mundur lub biało-czerwoną opaskę z napisem formacji, najczęściej AK.
     Spośród wielu przemówień  wygłoszonych na uroczystości, jedno było szczególnie pełne ekspresji. Pan   Stanisław  Wiśniewski pseudonim  "Wiarus" - najmłodszy partyzant 9 psk AK (sanitariusz) i jednocześnie przyjaciel naszej szkoły - opowiedział młodzieży o tragicznych wydarzeniach, o tym jak on i jego współtowarzysze broni stanęli "oko w oko" z olbrzymią siłą niemiecką i o rozkazie "do  kontrataku  za  ojczyznę". Apelował o pamięć o żołnierzach, którzy zginęli w walce lub zaginęli na łąkach i w lasach na "Czerwonym Bagnie". "Pamięć o ich cierpieniach musi trwać, gdyż z około 400 walczących w bitwie obecnie żyje tylko 11 osób".
     Największą uwagę zwróciła postać pani prof. Stanisławy Skrodzkiej - Kumor (kierowniczka sanitariuszy o pseudonimie "Krzysztof"), która jako pierwsza przedarła się przez pierścień niemieckiego okrążenia. Następnie przechodząc przez linię frontu na rzece Biebrzy, dotarła do Sowietów z informacją o polskich partyzantach przepływających Biebrzę. Nie wszystkim żołnierzom udało się wyjść z okrążenia. Ci, którzy przeżyli, co roku spotykają się przy pomniku poświęconym największej bitwie partyzanckiej, jaka miała miejsce w dniach 8 - 9 września 1944 r. i przypominają nam o tych wszystkich wydarzeniach, które dawały im siłę do walki o wolność, niepodległość i suwerenność Polski. Dzięki tym spotkaniom mamy od kogo uczyć się patriotyzmu.
     Obecne na uroczystości delegacje złożyły pod partyzanckim pomnikiem wiązanki kwiatów. Następnie odbył się apel poległych a Kompania Honorowa z 15 Brygady Pancernej im. Zawiszy Czarnego z Giżycka oddała honorową salwę.


     Spotkanie z byłymi żołnierzami 9 psk AK tradycyjnie zakończyło się wspomnieniami przy ognisku i wojskowej grochówce.
     Młodzież skupiona w Kole Młodych Patriotów po raz kolejny uczestniczyła w swoistej lekcji historii, gdyż miała okazję do wysłuchania relacji naocznych świadków tych tragicznych wydarzeń - najbardziej emocjonującej części uroczystości. Pełni czci, dla tych wszystkich, którzy brali udział w akcji "Burza",  oddaliśmy cześć i hołd poległym żołnierzom. Dumni z naszych bohaterów obiecaliśmy, że poszerzymy krąg tych, których łączyć będzie pamięć o minionym czasie. To jednocześnie szczególny element wychowania patriotycznego realizowanego w programie wychowawczym naszej szkoły.


                                                                               I.B. Bukrejewska
                                                                                A. Bukowska


www.sp4.e-grajewo.pl

Komentarze (1)

hehe bylam tam :):) szlam i szlam ale doszlam :):) bylo zajebiscie :):) lecz strasznie bolaly nozki ale wkoncu ok 40 km :):) jertsem z siebie dumna ze tyle przeszlam teraz wiem ze jestem wytrwala pozdro dla wytrwalych ktorzy tam byli :*:*

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.