Chociaż cudzoziemców przybywających do Polski i podejmujących legalne zatrudnienie jest coraz więcej, to ich liczba w województwie podlaskim od ponad roku sukcesywnie spada. We wrześniu 2024 r. ubezpieczonych z zagranicznym paszportem było w kraju 1 mln 178 tys., a w naszym regionie 27,8 tys.
Na koniec września 2023 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ZUS-ie zgłoszonych było ponad 1 mln 112 tys. cudzoziemców. Przez rok ich stan zwiększył się o blisko 65,8 tys.
- W województwie podlaskim obserwujemy coraz mniejszą liczebność pracujących obywateli z innych państw. Na koniec września 2023 r. legalnie zatrudnionych obcokrajowców w naszym regionie było 30,4 tys. osób. Przez rok Podlaskie opuściło blisko 2,6 tys. cudzoziemców- informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.
Najliczniejszą grupą w naszym regionie są obywatele Białorusi. Jest ich obecnie 13,9 tys. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ich ilość spadła o 1,3 osób. Zmniejszająca się liczebność Białorusinów nie dotyczy jednak statystyk krajowych. Od końca września 2023 r. obywateli Białorusi w całym kraju jest więcej o blisko 8,3 tys. osób (30 września 2023 r.- 126,3 tys., 30 września 2024 r. 134,6 tys.).
- Druga bardzo liczna grupa narodowościowa to Ukraińcy. Obecnie na terenie województwa podlaskiego zatrudnionych jest 8 tys. obywateli z tego kraju. Porównując wrzesień ubiegłego roku do aktualnego stanu, liczba tych obcokrajowców w naszym regionie również spadła o 910 osób – mówi rzeczniczka.
W województwie podlaskim zmniejszyła się także ilość ubezpieczonych m.in. z Indonezji (o 255 osób), Kirgistanu (o 215 osoby), czy Nepalu (o 94 osoby). Niewielki wzrost pracujących cudzoziemców odnotowaliśmy w naszym regionie wśród obywateli z takich państw jak np.: Kolumbia (o 237 osób), Bangladesz (o 112 osoby), Gruzja (o 81 osoby), Zimbabwe (o 57 osób) czy Mołdawia (45 osób). Nasi najbliżsi sąsiedzi oprócz wspomnianych Białorusinów i Ukraińców również niezbyt licznie podejmują w Podlaskiem zatrudnienie. Z krajów ościennych zarejestrowano 34 ubezpieczonych z Niemiec, 17 Czechów, 19 Słowaków, 203 Litwinów i 403 Rosjan.
Cudzoziemcy najczęściej podlegają ubezpieczeniom społecznym z tytułu zawarcia umowy o pracę. W województwie podlaskim stanowią oni 56 proc. wszystkich legalnie pracujących obcokrajowców, w kraju 58 proc. Są również osoby, które zdecydowały się na prowadzenie własnej działalności (podlaskie - 5,6 proc., kraj - 5,8 proc.). Pozostali wykonują pracę na umowę zlecenia lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
Katarzyna Krupicka
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego
piątek, 22 listopada 2024
czwartek, 21 listopada 2024
To bezapelacyjnie dobre wieści dla Polaków.
Hieronim, dla ktorych? Dla tych co pracowac nie chca?
Nie wiem czy wiesz, ze cudzoziemcy zatrudniani sa w takich branzach, gdzie Polacy - pracowac nie chca !
Podobnie jest w innych krajach, np. u naszych Zachodnich sasiadow. gdzie np. branze budowlana ( jak u Nas np. Ukraincy) okupuja Polacy i cenieni sa jako fachowcy bardzo wysoko. Katastrofa byloby dla Niemcow, gdby polscy fachowcy zaczeli wyjezdzac z ich kraju.
Dlatego warto zapoznac sie z zagadnieniem, zanim sie pochopnie cos powie !
Age, bez różnicy dla których. Gdyby jeszcze jakość ich pracy była na jakikolwiek poziomie to może ubolewałbym, ale często są poniżej oczekiwań. Poza tym blokują miejsca pracy, a to, że socjal pozwala w Polakom nie pracować to osobna para kaloszy.
Hieronim, nie wiem jak sie ma twoja narracja do globalnej polityki gospodarczej - tanio-szybko i wydajnie- moze wyjasnisz mi wyrazajac blizej swoje poglady.
Jendak zatrudnianie cudzoziemcow tam, gdzie Polacy pracy podejmowac nie chca, ma bezwatpienia bezposrednu zwiazek z tym, zeby obsasadzic (wypelnic te luki)- pracodawca musi szukac alternatywy. Znasz inna alternatywe (sposrod dwoch mozliwych), jak ten problem rozwiazac? Moze jak na Bialorusi ? Kto nie pracuje - ten placi kare pieniezna.