Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 6568 wyświetleń

Akademia w SP2

W sobotę, 11 LISTOPADA 2017 roku odbyły się w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza i w wielu innych miejscowościach naszego kraju, przy udziale najwyższych władz państwowych i samorządowych, obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 


Dzień wcześniej 10 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Grajewie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę tejże rocznicy. Apel przygotowali uczniowie klas V, VI oraz II gimnazjum pod okiem nauczycieli: pani Bożeny Wierzbickiej i pani Marii Jolanty Szymanowskiej przy współpracy pani Anny Łaguny.  
Apel uświetnił, prezentując odpowiednio dobrane pieśni patriotyczne, chór szkolny pod kierunkiem pani Lidii Brzozowskiej, który jak zawsze zachwycił zebranych na sali gimnastycznej nauczycieli i uczniów. Oprawę plastyczną, która zrobiła na zebranych równie duże wrażenie, przygotował zespół , w którego skład weszły panie: Elżbieta Alksnin, Jolanta  Bieńkowska, Elżbieta Kochanowska, Danuta Krupińska, Gabriela Michalska, Wiesława Mulewska, Dorota Organek, Milena Pieloch i Agnieszka Sokołowska. Za nagłośnienie odpowiedzialny był pan Jakub Okulewicz z uczniami.

 

Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, kiedy na mapie Europy brakowało Rzeczpospolitej Polskiej, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku i obrazowała sytuację polityczną kraju,  jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, nieustannie wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając bohaterstwo ich uczestników. Uczniowie klas V i VI  recytowali wiersze, które pozwoliły  zrozumieć rozterki walczących o niepodległość.

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu przystajemy na chwilę i wspominamy naszych przodków, dla których wolność była najwyższą wartością i dla której nie wahali się złożyć własnego życia w ofierze . Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

 

Komentarze (1)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.