Warto przeczytać

Rolety w kasecie – ochrona przed słońcem bez trwałej ingerencji w konstrukcję okna

Rolety w kasecie – ochrona przed słońcem bez trwałej ingerencji w konstrukcję okna

Decyzja o wyborze rolet wewnętrznych powinna być podyktowana chęcią stworzenia nowoczesnej aranżacji, w pełni dopasowanej do charakteru pomieszczenia. Skłaniając się ku takiemu rozwiązaniu, warto brać pod uwagę dwa aspekty: stylistyczny i techniczny. Ten drugi składnik odnosi się między innymi do sposobu montażu, który obecnie może być dokonany całkowicie bezinwazyjnie.

Dlaczego warto montować rolety?

Osłony okienne mogą występować w różnej postaci. Wciąż niesamowicie popularne w Polsce są klasyczne zasłony, najczęściej w połączeniu z firanami. W niektórych sytuacjach umieszczenie karnisza jest bardzo zasadne — zazwyczaj z powodów związanych z estetyką danego pomieszczenia — ale skorzystanie z rolet ma w większości przypadków o wiele więcej zalet.

Przede wszystkim rezygnacja z pełnych zasłon to oszczędność miejsca i jednocześnie lepszy dostęp do strefy parapetowej, którą można wykorzystać także w celach dekoracyjnych lub magazynowych przez całą dobę. Dzięki uwolnieniu obrysu okna od dodatkowych atrybutów pokój optycznie się powiększa. Bardzo często do pomieszczenia wpada też więcej światła, a jego regulacja jest możliwa w sposób płynny.

Ochrona wnętrza przed słońcem

Nowoczesne przeszklenia nieco lepiej radzą sobie z neutralizacją promieni UV, które wpadają do pokoju przez okno w słoneczny dzień. Promieniowanie ma szkodliwy wpływ na wygląd mebli, tkanin, farb pokrywających ściany, okładek książek leżących na półkach i innych rzeczy zgromadzonych w danym miejscu. Wykorzystanie rolet do walki z tym zjawiskiem to bardzo dobry pomysł – między innymi ze względu na bogactwo tkanin, np rolety w kasecie dzień noc, które są do wyboru w ofercie firm takich jak karnix.pl. Przyszły użytkownik może skorzystać zarówno z opcji częściowo przepuszczających światło, jak i całkowicie zaciemniających pomieszczenie. Regulacja natężenia oświetlenia jest zatem możliwa dwutorowo, zarówno poprzez mechaniczne rozwinięcie tkaniny do określonej wysokości, jak i poprzez jej stałe właściwości techniczne.

Bezinwazyjny montaż to podstawa

Kilka słów na temat dostępnych na rynku rodzajów osłon okiennych można przeczytać w artykule pt.: „Rolety w kasecie, rzymskie, wolnowiszące – poznaj rodzaje i charakterystykę rolet”, natomiast kwestia samego montażu każdego z tych modeli to osobna, bardzo istotna sprawa. Wielu użytkownikom pierwszej generacji rolet ich montaż kojarzy się z koniecznością użycia dodatkowych narzędzi — w tym wiertarki — i dość znaczną ingerencją w strukturę ramy okiennej. Tymczasem na rynku zaszły spore zmiany i coraz więcej producentów decyduje się na bezinwazyjne rozwiązania w kwestii montażu. Dzięki systemom specjalnych zaczepów umieszczenie rolety w pozycji wyjściowej jest możliwe w niecałą minutę, bez użycia dodatkowych sprzętów. Taka konstrukcja niweluje konieczność wiercenia i gwarantuje możliwość szybkiej podmiany osłony. Tym samym zmiana koloru tkaniny lub usunięcie uszkodzonego elementu jest prostsze nawet od zwykłego powieszenia zasłon.

Rolety mają charakter uniwersalny, dzięki czemu bardzo dobrze komponują się z większością pomieszczeń. Bezproblemowo można umieścić je w łazience, kuchni, pracowni i pokoju dziennym, chroniąc każde z tych wnętrz przed słońcem. Nie trzeba się też obawiać o sposób ich montażu, który zazwyczaj jest w pełni bezinwazyjny.

 

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.