piątek, 26 kwietnia 2024

Kraj

  • 1 komentarzy
  • 1094 wyświetleń

„Auschwitz czy Oświęcim”

Świat, w tym najważniejsze jego instytucje międzynarodowe czczą właśnie pamięć ponad półtora miliona ofiar fabryki śmierci – obozów Oświęcim – Brzezinka. Rocznicowe obchody przywiodły do Krakowa i Oświęcimia przywódców wielu państw, inni mogli swe opinie wyrazić przy okazji dyskusji w ONZ i Parlamencie Europejskim.

Od pewnego czasu, usiłując pisać tutaj cokolwiek o wydarzeniach, wg mnie ważnych, często posługuję się cytatami – nie z lenistwa i braku czasu jedynie, ale głównie dlatego, że ich Autorzy wyrażają więcej, niż sam mógłbym wymyślić. Tak będzie i tym razem.

Prezydent Rosji Putin: „"Holokaust pokazał, jak łatwo jest zerwać bezpieczniki chroniące przed zezwierzęceniem.(...) Bowiem w centrum Europy, która dała ludzkości największych humanistów, działał przemysłowy kombinat niszczenia ludzi. (...) I dzisiaj wielu z nas powinno się wstydzić za dzień dzisiejszy. Nawet w naszym kraju, w Rosji, która więcej niż inni zrobiła w walce z faszyzmem, w wyzwoleniu narodu żydowskiego, często widzimy przejawy tych chorób. I również jest mi za to wstyd".

Władysław Bartoszewski, więzień Oświęcimia: „Żadne państwo świata nie zareagowało odpowiednio na płynące z Polski wieści o tragedii Auschwitz. (...)Polski ruch oporu informował i alarmował wolny świat. Rządy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych były już w ostatnim kwartale 1942 r. dokładnie zorientowane w tym, co się w Auschwitz- Birkenau dzieje. Nie znaleziono jednak skutecznych metod uniemożliwienia zagłady i właściwie nie usiłowano ich znaleźć. A przecież w tym momencie ponad połowa przyszłych ofiar była jeszcze przy życiu".

Ważne słowa padły też w Parlamencie Europejskim: na formalny wniosek eurodeputowanych z Niemiec w „"Rezolucji w sprawie pamięci ofiar holocaustu, antysemityzmu i rasizmu" zapisano, że Auschwitz założyły" Niemcy nazistowskie"( a nie, jak było w projekcie „naziści Hitlera"), poparcie zyskała też polska wersja zapisu o ofiarach obozu „"1,5 miliona Żydów, Romów, Polaków, Rosjan i przedstawicieli innych narodów, jak też homoseksualistów"( w projekcie Polaków wymieniono na ostatniej pozycji).

Obchody upamiętniające ofiary ludobójstwa sprzed ponad 60 lat mają szeroki oddźwięk w światowych mediach. Dla nas, Polaków dają nadzieję, że w niebyt odejdzie zbitka pojęciowa: „Oświęcim – polski obóz zagłady”.(jerz)

Komentarze (1)

oświęcim wywarł na mnie ogromne wrażenie, bedąc na wycieczce nie mogłam postronić łez patrząc na włosy, walizki, a zwłaszcza dziecięce ubranka- to po prostu BESTIE;-/

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.