wtorek, 28 września 2021

Kraj

  • 1 komentarzy
  • 994 wyświetleń

„Auschwitz czy Oświęcim”

 „Auschwitz czy Oświęcim”
Świat, w tym najważniejsze jego instytucje międzynarodowe czczą właśnie pamięć ponad półtora miliona ofiar fabryki śmierci – obozów Oświęcim – Brzezinka. Rocznicowe obchody przywiodły do Krakowa i Oświęcimia przywódców wielu państw, inni mogli swe opinie wyrazić przy okazji dyskusji w ONZ i Parlamencie Europejskim.

Od pewnego czasu, usiłując pisać tutaj cokolwiek o wydarzeniach, wg mnie ważnych, często posługuję się cytatami – nie z lenistwa i braku czasu jedynie, ale głównie dlatego, że ich Autorzy wyrażają więcej, niż sam mógłbym wymyślić. Tak będzie i tym razem.

Prezydent Rosji Putin: „"Holokaust pokazał, jak łatwo jest zerwać bezpieczniki chroniące przed zezwierzęceniem.(...) Bowiem w centrum Europy, która dała ludzkości największych humanistów, działał przemysłowy kombinat niszczenia ludzi. (...) I dzisiaj wielu z nas powinno się wstydzić za dzień dzisiejszy. Nawet w naszym kraju, w Rosji, która więcej niż inni zrobiła w walce z faszyzmem, w wyzwoleniu narodu żydowskiego, często widzimy przejawy tych chorób. I również jest mi za to wstyd".

Władysław Bartoszewski, więzień Oświęcimia: „Żadne państwo świata nie zareagowało odpowiednio na płynące z Polski wieści o tragedii Auschwitz. (...)Polski ruch oporu informował i alarmował wolny świat. Rządy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych były już w ostatnim kwartale 1942 r. dokładnie zorientowane w tym, co się w Auschwitz- Birkenau dzieje. Nie znaleziono jednak skutecznych metod uniemożliwienia zagłady i właściwie nie usiłowano ich znaleźć. A przecież w tym momencie ponad połowa przyszłych ofiar była jeszcze przy życiu".

Ważne słowa padły też w Parlamencie Europejskim: na formalny wniosek eurodeputowanych z Niemiec w „"Rezolucji w sprawie pamięci ofiar holocaustu, antysemityzmu i rasizmu" zapisano, że Auschwitz założyły" Niemcy nazistowskie"( a nie, jak było w projekcie „naziści Hitlera"), poparcie zyskała też polska wersja zapisu o ofiarach obozu „"1,5 miliona Żydów, Romów, Polaków, Rosjan i przedstawicieli innych narodów, jak też homoseksualistów"( w projekcie Polaków wymieniono na ostatniej pozycji).

Obchody upamiętniające ofiary ludobójstwa sprzed ponad 60 lat mają szeroki oddźwięk w światowych mediach. Dla nas, Polaków dają nadzieję, że w niebyt odejdzie zbitka pojęciowa: „Oświęcim – polski obóz zagłady”.(jerz)

środa, 28 grudnia 2016

Przekręt internetowy

poniedziałek, 26 września 2016

Rosną mury nienawiści

Komentarze (1)

oświęcim wywarł na mnie ogromne wrażenie, bedąc na wycieczce nie mogłam postronić łez patrząc na włosy, walizki, a zwłaszcza dziecięce ubranka- to po prostu BESTIE;-/

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.