niedziela, 26 września 2021

Oferty i promocje

Fotowoltaika - jak to działa?

Fotowoltaika - jak to działa?

Jeszcze niedawno o fotowoltaice mało kto słyszał. Najbardziej pospolitym urządzeniem wykorzystującym to zjawisko był kalkulator. Ogniwa przekształcały energię świetlną na elektryczną umożliwiając nam liczenie na kalkulatorze. Co więcej, od wielu lat zjawisko fotowoltaiki wykorzystuje się na potrzeby zasilania satelit krążących wokół Ziemi.

Dziś w wielu miastach panele fotowoltaiczne można zauważyć nie tylko jako element miejskich ławek wyposażonych w porty do ładowania komórek i rowerów elektrycznych, czy też parkomatach, ale też na dachu domu sąsiada lub miejscowego zakładu pracy. 

Każdego roku dotykają nas podwyżki energii elektrycznej. Tylko w tym roku Urząd Regulacji Energetyki podwyższył ceny prądu o ponad 10%. Łatwo zatem policzyć jak pozornie niewysoka podwyżka wpłynęła na roczne wydatki za energię elektryczną.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na własną mikroelektrownię słoneczną, dzięki której nie płacą za prąd i są niezależni od podwyżek cen prądu. Domy, przedsiębiorstwa i gospodarstwa rolne korzystające z energii ze słońca stają się standardem.

Jak to działa?
Światło słoneczne pada na powierzchnię modułów fotowoltaicznych, a moduły przekształcają energię świetlną na elektryczną. Prąd stały płynący z modułów zostaje zamieniony na prąd zmienny dzięki falownikowi (inwerterowi) i zasila odbiorniki domowe. Nadwyżka wygenerowanego prądu jest odbierana i magazynowana w sieci energetycznej. Gdy energii słonecznej jest za mało, odbiorniki pobierają zmagazynowaną energię z sieci.
 


Czy to się opłaca?
Oprócz przedstawionych wcześniej korzyści posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej warto zwrócić uwagę na aktualne dofinansowania i ulgi termomodernizacyjne. 

Flagowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Mój Prąd” dotyczy mikroinstalacji od 2 kW do 10 kW, czyli niemalże każdego gospodarstwa domowego. Program umożliwia uzyskanie dofinansowania na poziomie 50% całej inwestycji w instalację fotowoltaiczną, lecz nie więcej niż 5 000 zł. Pula środków jest ograniczona i kurczy się z dnia na dzień. Dodatkowo można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć 17% pozostałej wartości instalacji od podatku dochodowego (aż do 53 000 zł).

Instalacja fotowoltaiczna to pewna inwestycja. Nie zawiera części ruchomych, dzięki czemu jest niemalże bezobsługowa i bezawaryjna, a systemy monitoringu umożliwiają śledzenie pracy instalacji na komputerze lub smartfonie.

23 listopada 2019 roku ujednolicona została stawka VAT na poziomie 8% dla właścicieli domów jednorodzinnych. Oznacza to, że instalację można montować na domu, garażu, budynku gospodarczym lub gruncie przy 8% stawce VAT. Wcześniej instalacje w innej lokalizacji niż dach były obarczone 23% podatkiem.

Podsumowując, instalacja fotowoltaiczna jest pewną inwestycją dla domu, biznesu lub gospodarstwa rolnego, która pozwala na miesięczne oszczędności w wysokości dotychczasowych rachunków za prąd. Jest to najodpowiedniejszy moment. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób staje się właścicielami mikroelektrowni słonecznych. Decydując się na instalację fotowoltaiczną najlepiej jest skontaktować się z firmą, której przedstawiciel zaprojektuje optymalną wielkość i umiejscowienie instalacji, dopilnuje wszelkich formalności związanych z dofinansowaniami i przyłączeniem instalacji do sieci energetycznej, a montażu dokonają wykwalifikowani instalatorzy posiadający certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego i uprawnienia elektryczne SEP.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł i chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu.

Piotr Jusiński
Certyfikat UDT OZE-W/06/000025/20
+48 533 646 335
www.smartenergy.eco
[email protected]

 

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.