poniedziałek, 25 listopada 2024

Warto przeczytać

Zwichnięcie barku - jak rozpoznać?

Zwichnięcie barku to uraz, który występuję stosunkowo często, dotyczy dzieci i dorosłych. Najczęściej jest spowodowany urazem mechanicznym, objawia się m.in. silnym bólem. Co robić, gdy podejrzewamy, że doszło do zwichnięcia barku? Czy w takim wypadku można liczyć na pomoc od firmy ubezpieczeniowej?

Na czym polega zwichnięcie barku?


Zwichnięcie barku to uraz ortopedyczny, w którym dochodzi do przemieszczenia głowy kości ramiennej poza obręb wydrążenia stawowego łopatki. Przyczyną zwichnięcia są zazwyczaj urazy mechaniczne, np. powstałe w wyniku aktywności fizycznej, upadku, gwałtownego skręcenia, nadmiernego przeciążenia stawu itp. Do zwichnięcia stawu barkowego może także dojść na skutek uderzenia, napadu padaczkowego czy porażenia prądem. Zwichnięcie może być również wynikiem zwyrodnienia stawu barkowego o podłożu genetycznym, chorób reumatycznych lub innych np. zespołu Marfana. Możliwe jest również nawykowe zwichnięcie barku. Wyróżnia się przednie zwichnięcie stawu (uraz powstaje w czasie ustawienia ręki w odwiedzeniu i rotacji zewnętrznej) oraz zwichnięcie tyle, podczas którego ręka jest w pozycji przywiedzenia i rotacji wewnętrznej.

Objawy zwichnięcia stawu ramiennego


Objawy zwichnięcia barku są bardzo uciążliwe, utrudniają codzienne funkcjonowanie. Do głównych symptomów należy:

  • Silny ból barku,
  • Ograniczona ruchomość lub jej brak,
  • Przeskakiwanie w barku podczas ruchu,
  • Zniekształcenie w obrębie stawu,
  • Obrzęk i zasinienie okolicy urazu,
  • Uczucie niestabilności stawu,
  • Osłabienie siły mięśni barku,
  • Drętwienie w okolicy szyi i ramion,
  • Stan podgorączkowy, gorączka, złe samopoczucie.


W przypadku podejrzenia wystąpienia zwichnięcia barku należy udać się niezwłocznie do lekarza. W czasie oczekiwania na pomoc wskazane jest unieruchomienie barku. Nie należy wykonywać żadnych ruchów, a także samodzielnie nastawiać stawu. Nieumiejętnie działania mogą skutkować pogorszeniem stanu barku, a także uszkodzeniem naczyń krwionośnych i nerwów. Lekarz rozpozna zwichnięcie barku po wykonaniu badania palpacyjnego, przeprowadzenie wywiadu, a także wykonaniu niezbędnych badań np. RTG.

Jak wygląda leczenie zwichnięcia barku?


Po potwierdzeniu diagnozy konieczne jest nastawienie stawu, który wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Po zabiegu konieczne jest unieruchomienie stawu, pacjent ma zakładany gips, ortezę lub opatrunek typu Desaulta. Unieruchomienie zakłada się na ok. 4 tygodnie. Leczenie polega na zażywaniu środków przeciwbólowych, po zdjęciu gipsu wskazana jest rehabilitacja, która pomoże usprawnić bark i powrócić do wcześniejszych aktywności. Po zwichnięciu barku polecane są masaże, ćwiczenia pod okiem rehabilitanta, krioterapia, magnetoterapia, laser, ultradźwięki, kinesiotaping oraz zabiegi z wykorzystaniem światła spolaryzowanego. W domu mogą być pomocne okłady z lodu. Gdy leczenie zachowawcze nie pomaga, a także w przypadku ciężkiego zwichnięcia lub wystąpienia uszkodzenia tkanek okołostawowowych, może być konieczny zabieg chirurgiczny.

Zwichnięcie stawu ramiennego a świadczenie z polisy na życie


Zwichnięcie barku a odszkodowanie - ten temat nurtuje wiele osób. Wszyscy, którzy mają wykupione ubezpieczenie na życie, powinny sprawdzić, czy zwichnięcie barku kwalifikuje się do wypłaty odszkodowania. Jeżeli tak jest, ubezpieczony może liczyć na wypłatę świadczenie w oparciu o procent doznanego uszczerbku. Do wypłaty świadczenia towarzystwo ubezpieczeniowe będzie potrzebowało dokumentację medyczną, na podstawie której obliczy stopień całego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość odszkodowania będzie zależna od posiadanej polisy i wybranego zakresu ochrony, a także rodzaju urazu, wysokości doznanej krzywdy, stopnia zniekształcenia oraz dalszych następstw. Odszkodowanie będzie przysługiwało również za pobyt w szpitalu, operację czy okres niezdolności do pracy. Warto sprawdzić ofertę ubezpieczeń na życie i wybrać takie, które będzie pomocą w wypadku wystąpienia urazów czy chorób. Warto wejść na stronę https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/jak-wysokie-odszkodowanie-za-zlamany-palec/134.html  i sprawdzić, jakie świadczenie przysługuje za inne urazy.

Staw ramienny jest podatny na urazy, dlatego warto przygotować się na każdą ewentualność i zadbać o dobre ubezpieczenie. Należy wiedzieć, co robić w przypadku podejrzenia zwichnięcia, ponieważ niewłaściwe działania mogą przynieść dużo szkody.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.